Jak dlouho být v infrasauně?

Infrasauna je moderní a velice oblíbený způsob, jak si dobře prohřát organismus a užít si silnou dávku relaxace. Není divu, že si tento typ sauny pořizuje hodně lidí přímo domů, nebo že ji vyhledávají během dovolené nebo při pobytu v hotelech a jiných podobných zařízeních. Jak vlastně toto saunování funguje a jak dlouho být v infrasauně?

Co je to infrasauna?

Infrasaunu si můžete představit jako malou místnost nebo vestavěný prvek, který může být klidně velikostí určený jen pro jednoho člověka. Je obvykle dřevěný a má v sobě zabudované speciální panely, ze kterých vychází neviditelné infračervené paprsky. V místnosti je místo pro sezení, protože při tomto saunování je jednoznačně lepší sedět a nechat si prohřívat tělo po celé ploše. Nohy jsou položené na podlaze. Paprsky nemají za úkol tělo zpotit jako se děje ve finských saunách, ale krásně prohřát. I při tom může dojít k pocení, ale ne tak intenzivnímu.

Jak dlouho být v infrasauně

Zahřívání organismu a pobyt v sauně je hodně individuální, takže základem je poslouchat vlastní pocity a být tam jen tak dlouho, jak vám to bude příjemně. Obvyklá doba pobytu v sauně je mezi 5 až 20 minutami. Výhodou sauny je, že se zahřívá postupně a není třeba čekat na nejvyšší nastavenou teplotu, abyste mohli jít dovnitř. Klidně tedy saunu zapněte a vejděte a prohřívejte se spolu se zvyšováním teploty uvnitř.

Co dělat před vstupem do infrasauny

Vhodné je jít na saunovat čistí, tedy po sprše. Také řádně suší, tedy po sprše se otřete do sucha a ručník si můžete vzít s sebou i dovnitř. Saunovat můžete po cvičení (pokud možno s odstupem alespoň 30 minut) i před ním nebo kdykoli, když máte na prohřátí chuť.

Dokonalá relaxace

Infrapaprsky působí na vnější část těla a dodávají tak pocit tepla přes kůži, ta se pak prohřívá do několika centimetrů a navozuje tak příjemný pocit klidu a uvolnění. Pokud se budete potit, můžete použít ručník k otření potu. Kromě toho si ale s sebou do sauny můžete přinést i jiné věci. Například žínku, kterou se můžete potírat a zlepšovat tak prokrvení pokožky nebo odstraňování odumřelých buněk. Pro správnou funkci sauny nepoužívejte před vstupem žádné krémy, aby pokožku zbytečně neucpávaly a nezatěžovaly. Do sauny můžete jít bez oblečení nebo se případně vzít župan, je to na vás.

Infrasauna

Jak často chodit do infrasauny?

Odborníci doporučují saunování asi 2x až 3x týdně s pokud možno dvoudenním odstupem. Teplotu si můžete nastavit na 45 až 60 °C podle vlastní potřeby. Pokud si na saunování zvyknete můžete případně i prodlužovat dobu pobytu například až na 45 minut. Vždy tak, aby vám to bylo příjemné.

Pro koho je vhodná infrasauna?

Tento typ sauny je vhodný pro každého, komu vyhovuje teplo, kdo potřebuje uvolnit svaly, detoxikovat organismus. Napomáhá při menstruačních bolestech, ulevuje od artritidy i od mnoha kožních problémů, podporuje krevní oběh. Obecně se dá říct, že vyhovuje i citlivějším osobám nebo těm, kdo nemohou ze zdravotních důvodů navštěvovat finskou saunu. Samozřejmě i zde je třeba myslet na hydrataci a doplňovat tělu dostatek tekutin. Ideální je klasická voda nebo bylinné čaje a ovocné neslazené nápoje.

Co dělat po infrasauně

Po pobytu je dobré tělo nejdříve přirozeně ochladit. Můžete to udělat tak, že jednoduše vypnete topné panely a otevřete dveře do sauny, kde ještě několik minut budete dál klidně sedět. Poté se můžete umýt. Stačí klasická příjemně teplá nebo vlažná sprcha, není vhodné se chladit ledovou vodou jako po finské sauně. Nedoporučují se ani sprchové gely nebo mýdla, aby tělo ještě nějakou dobu normálně vstřebávalo všechna pozitiva prohřátí.

I po sauně je opět třeba myslet na to, že tělo potřebuje doplnit tekutiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno