Cviky na achilovku

Máte problémy s bolestí achilovek? Patří mezi nejrozšířenější problémy běžců a dalších sportovců, mohou se ale objevit u kohokoliv. I když je prevence zásadní, pomohou i různé cviky. Přinášíme vám několik tipů na cviky na achilovku, která mají prokazatelně pozitivní vliv při léčbě šlachy.

Bolest achilovky

Cviky na achilovky byste měli začít provádět hned při prvních příznacích obtíží. Bolest achilovky je poměrně výrazná a omezuje sportovní výkony, takže se o nich brzy dozvíte. Prvními příznaky problematických achilovek je jejich ztuhlost a mírná bolestivost, která se začne stupňovat. Z počátku může bolest odeznít po rozcvičení a zahřátí svalů, později ani rozehřátí nepomůže. Bolest achilovky se nejvíce projevuje při zrychlení, běhu do kopce nebo při nedostatečné regeneraci svalů.

Nejlepší cviky na achilovku

AchilovkaPokud vás už bolest s achilovkami trápí, jednou z možností řešení problémů je pravidelné provádění cviků. Cviky protahují achilovu šlachu a okolní svalstvo a umožňují tak rychlejší regeneraci. Pokud došlo k natažení nebo dokonce natržení šlachy, musíte ji nejprve nechat srůst a až poté se pustit do cvičení. Proces regenerace nepodceňujte, ale ani příliš nepřehánějte.

Cvik na špičkách na schodu

Přinášíme vám návod na nejoblíbenější a nejefektivnější cvik při bolestech s achilovkou. Stoupněte si oběma nohama na schody pouze na špičkách tak, aby paty byly volně v prostoru. Špičky napněte a přeneste na ně váhu, takže budete stát v nejvyšší možné poloze. Zdravou nohu pokrčte, takže budete stát jen na té bolavé, pomalu přesunujte svou váhu tak, abyste dostali nohu pod úroveň schodu. Jakmile bude pata v dolní úrovni, pomozte si nohou a opět se dostaňte na špičky. Opakujte vždy 15x a dolů posouvejte jen problematickou nohu. Pokud vás trápí bolest obou noh, nejprve cvičte na jednu a pak nohy vystřídejte.

Protažení na zádech

Další cvik na achilovku se provádí na zádech. Lehněte si na podložku na cvičení, jednu nohu pokrčte a druhou natáhněte do vzpřímené polohy. Uchopte ji rukou pod kolenem a dívejte se na špičku chodidla. V této poloze pomalu přitahujte špičku chodidla k obličeji. Pokuste se co nejvíce napnout svaly. Po několikátém opakování můžete nohu pomalu sesunout opět na zem a vystřídat za druhou.

Strečink na achilovku vestoje

Do třetice přidáme ještě jeden oblíbený cvik na achilovku, který se provádí vestoje. Opřete se o stěnu tak, aby se vaše předloktí dotýkaly stěn. Jednu nohu posuňte dozadu a propněte koleno co nejvíce to jde. Druhou nohu si přitáhněte k tělu a přednožte. Chodidlo přední nohy musíte mít během celého cviku na zemi po celé ploše chodidla. Ucítíte pnutí, které potvrzuje protažení achilovky šlachy. Po několika vteřinách nohy vystřídejte.

Bolest achilovky je nepříjemná, pravidelným cvičením se jí ale můžete zbavit. Věříme, že vám naše doporučované cviky s mírněním bolesti pomohou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno