Detoxikace jater

Játra patří k nezbytně důležitým orgánům lidského těla. Mimo jiné hrají velkou roli při detoxikačních procesech. Ovšem i takový detoxikační orgán, jakým jsou játra, vyžadují jednou za čas očistu sami o sobě. Jak provádět detoxikaci jater?

Funkce jater

Dříve, než se pustíme do návodu, jak provést samotnou detoxikaci jater, je na místě si říci, proč tak vlastně činit. Jaké jsou vlastně funkce jater? Játra jsou vůbec největším vnitřním orgánem v lidském těle. Jsou přitom centrálním orgánem látkové výměny, mají na starosti celou řadu velmi důležitých procesů. Funkce také hrají důležitou roli při detoxikačních procesech. Fungují jako filtr, pomáhají ničit nebezpečné látky a toxiny. Pokud dojde k přetěžování jater, jejich funkce začnou oslabovat. Mimo jiné se v játrech ukládají pro tělo důležité vitamíny a látky a při jejich oslabení nemohou být tělu poskytnuty. Proto jednou ze symptomů oslabení jater je snížená imunitní schopnost.

Detoxikace jater

Pokud cítíte, že jste se k vašemu tělu nechovali zrovna šetrně a právě játra mohla být tím přetěžovaným orgánem, dopřejte jim jednou za čas detoxikaci. Níže uvádíme některé psotupy, které funkci jater obnoví a podpoří ji.

Pohyb

Játrům můžete pomoci i pouhopouhým pohybem, ideálně vytrvalostním. Při vytrvalostním pohybu totiž dochází k okysličování jater, což pomáhá k jejich regeneraci. Pokud chcete vliv pohybu na játra zvýšit, hlídejte si dýchání – dýchejte zhluboka a pravidelně. Tak zajistíte stálý a dostatečný přísun kyslíku.

Bylinky

Také pampeliška pomáhá detoxikovat játraPokud chceme játra detoxikovat vnitřně, nemusíme chodit do lékárny, mnohdy stačí projít se po venku a nasbírat ty správné bylinky. Pokud nemáte možnost si je sami natrhat a usušit, pak můžete zakoupit bylinné čaje s konkrétní bylinou, případně čajové směsi. Jedna z bylin, která vám pomůže s očistou jater, je ostropestřec. Obsahuje totiž účinné látky, které játra ochrání před vnikáním nebezpečných a škodlivých látek do tkáně jater. Ostropestřec působí očistně především při konkrétních jaterních onemocněních – cirhóze či žloutence. Věděli jste však, že léčivá rostlina, která vám může pomoci při léčbě jater, roste všude kolem vás? Opravdu tomu tak je. Totož smetanka lékařská, lidově známá jako pampeliška, patří k nejúčinnějším bylinám pro léčbu a ochranu jater. Posílí jejich funkci a skvěle je pročistí. Odvar z kořene pampelišky je tak skvělou záležitostí. Pokud chcete vyzkoušet i další dary z přírody, které vám s játry pomohou, zjistěte si více o artyčoku, případně o kurkumě, která má také pozitivní vliv na játra.

Změna stravy

Pokud chcete dopřát játrům kvalitní očistnou kůru, zajistěte tělu dostatek pohybu, popíjejte bylinní čaje a také upravte stravu. Vyhněte se konzumaci umělých konzervantů, sladidel a přísad, u kterých musí proběhnout náročná filtrace skrze játra. Během detoxikačních procesů se také vyvarujte popíjení alkoholu, který musí játra také filtrovat. Naopak zvyšte přísun zeleniny, nebojte se ji konzumovat i v nadměrném množství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno