Domů Zdraví Regenerace Jak dlouho nechat tejpy

Jak dlouho nechat tejpy

Tejpování je uvolňovací fyzioterapeutická metoda, která pomáhá zrelaxovat svaly, které jsou namáhané a přetížené. Pomůže zpevnit svaly před náročnými výkony. Kvalitní tejpy jsou vyrobeny z bavlněné látky a z antialergenního lepidla.

Tejpování není ve světě fyzioterapie úplnou novinkou. Bylo vyvinuto japonským lékařem a chiropraktikem Dr. Kenzem Kasem, v 70. letech minulého století. V 90. letech se tejpování začalo používat v Evropě.

jak dlouho nechat tejpy na těle

Kdy používáme tejpy?

Tejpování můžeme využít i v případě, kdy máme poraněný kloub. Díky správnému tejpování bude kloub zpevněn, stabilizován a zmírní se otoky v jeho okolí. Tejpování dokáže také zmírnit a dokonce odstranit bolesti, podporuje činnost svalů a vazů a dopomáhá při hojení jizev.

Je dokázáno, že tejpování má pozitivní vliv při léčbě migrén, bolestí zubů, pomáhá uvolňovat dutiny, které jsou zanesené rýmou a také se užívá při zánětu středouší.

Při aplikaci tejpu je nejdůležitější směr nalepení a síla tahu tejpu. Není vhodné tejpy aplikovat bezprostředně před sportovním výkonem, protože tejp nestihne dokonale přilnout k pokožce a pocením se rychle odloučí a odpadne.

Typy tejpů

Tejpy dělíme na fixační a elastické. Fixační tejpy nejsou elastické a postiženou tkáň dokážou pevně zafixovat.

Elastické tejpy pracují společně se svalem a při pohybu více ochrání kloub. Elastické tejpy se pohybují společně se svaly a dodávají stabilitu a pevnost svalům a kloubům. Také podporují a ovlivňují nervový systém v okolí tejpů.

Délka použití tejpů

Elastické tejpy – kineziotaping, si udrží svou pružnost 3-5 dní. Po uplynutí 5 dní se tejp odstraní a sval či kloub se nechá 24 hodin regenerovat bez aplikace dalšího tejpu. Pokud bolesti a problémy neustaly, můžeme nalepit další tejp opět na období maximálně 5-ti dní.

Setkáváme se s velkým množstvím doporučení, jak dlouho tejpy ponechat, ale ideální období je zmíněných 5 dní. Sval a kloub si na aplikovaný tejp rychle zvykne. Vrcholné fáze účinku je dosaženo po 24 hodinách od aplikace tejpu. V tuto chvíli je terapie nejúčinnější. Do 5. dne páska pomalu ztrácí na své elasticitě a na intenzitě působení. V tuto chvíli jsme si na tejp už dokonale zvykli. Pokud necháme tejp déle, může se s největší pravděpodobností stát, že po odstranění tejpu se bolesti do léčené oblasti vrátí zpět.

Necháme-li tejp působit déle, než je doporučeno, hrozí nám, že své tělo na tuto podporu navykneme a nebude samo o sobě už tak dokonale fungovat.

Tejpování u dětí

Pokud se zabýváme tejpováním v neurorehabilitaci dětí, po použití Vojtovy metody, elastické tejpy se přikládají na dobu maximálně 24 hodin. Delší zatížení svalů, nervů a kůže děťátka by bylo v tomto případě nadmíru zbytečné.

Péče o jizvy

Dlouhodobější tejpování můžeme zvolit v péči o jizvy, především v případě, kdy jsou starší, zbytnělé, tuhé a vystupují ven. V tomto případě je doporučena aplikace tejpů maximálně na 7 dní, hlavně z hygienických důvodů.

Pokud se stane, že tejpy začnou na kůži svědit, měly by se okamžitě odstranit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno