Detoxikace organismu: detoxikační jídelníček

Vhodný jídelníček – základ zdraví

 Minule jsme hovořili o opravdu účinné a zdraví prospěšné detoxikaci, která nezatíží naši peněženku a zároveň je šetrná k našemu tělu. Dnes se zaměříme na zdraví prospěšný jídelníček, který by měl alespoň jednou měsíčně plánovat každý z nás. Během detoxikace se tělo čistí, ale je-li zároveň i zanášeno, nikdy nemáme šanci dočkat se kýženého výsledku. Proto se společně podíváme na správný výběr jídla plného vitamínů a bílkovin, které sportovci potřebují nejvíce. První dva dny se všeobecně doporučuje nezatěžovat tělo tepelně upravenou stravou, tudíž je třeba přijímat ji jen v syrovém stavu. Samozřejmě je nutné dodržovat pitný režim. Zapomeňme však na limonády, kolové nápoje a kávu. Nejvhodnější je voda bez bublinek, například pro kojence, ale jinak úplně postačí voda z kohoutku, není-li příliš tvrdá. Pijeme ji půlhodiny před jídlem a nejdříve hodinu po jídle, za celý den bychom měli přijmout více než tři litry, obzvláště v letních měsících.

Ukázkový (a prověřený) jídelníček

  1. den: nalačno šálek kopřivového čaje

snídaně – nápoj z mixovaného ovoce, nejlépe banánů, které působí příznivě na trávicí ústrojí, převážně posilují žaludeční vystýlku. Do rozmixovaného ovoce je možné přimíchat šálek nesmetanového jogurtu či nízkotučného mléka. svačina – dva plátky křupavých chlebíčků, (např. Knuspi, Knackebrott apod.)  pomazané tvarohem, vejce natvrdo (zdroj bílkovin). oběd – bílý nízkotučný jogurt s müsli, či hrozinkami, půl hodiny poté šálek bylinkového čaje. druhá svačina – ovocný salát z banánu, sušených meruněk či švestek, pomeranč a dvě jablka. večeře – velká mísa zeleniny z mrkve, celeru, čínského zelí. Pokrájíme na kostičky a zakapeme citrónovou šťávou. Můžeme dochutit bylinkami či česnekem, v žádném případě nesolíme, nesladíme, ani nepepříme!

  1. den: nalačno šálek kopřivového čaje

snídaně – buď opět mixované ovoce, nebo dětská výživa, doporučuje se banánová s ovesnými vločkami a mrkví, nebo jahodová s vitamínem C. svačina – müsli tyčinka, nebo tyčinka s lněnými semínky a oříšky, šťáva z mrkve a jablka, nejlépe čerstvá z odšťavňovače. oběd – talíř ovoce, tentokrát z hrušek a hroznového vína. V letních měsícíh nahradíme melounem a broskvemi. druhá svačina – krajíček celozrnného chleba nebo kornspitz s nízkotučným sýrem. večeře – salát ze syrových salátových okurek, rajčat a ředkviček s nízkotučným jogurtem, lžičkou medu a kapkami citronu. Pokud během diety nevydržíme pít neochucené čaje, můžeme lehce přisladit lžičkou medu. Další dny si již můžeme dopřát teplou stravu, to ovšem neznamená připravit si rovnou bůček a knedlík se zelím. Nejlépe je upravit si čerstvou rybu na grilu s česnekem a rajčaty, nebo plátek na vodě dušeného kuřecího s bazalkou. I nadále ochucujeme velmi jemně. S vhodným jídelníčkem budeme nabití energií i bez kávy a dopingu, tolik oblíbeného u sportovců. V průběhu detoxikace je dobré vyměnit obvyklý denní program a cvičení v posilovně za lehký jogging či krátkou ranní procházku nebo jízdu na kole. Pamatujme na to, že u jídla platí úsloví „častěji a méně“, a také na to, že co je zdravé, není vždy zcela chutné. Rozhodneme-li se však pro své zdraví něco udělat, tělo nám bude velmi vděčné. Jíst zdravě znamená zdravě se cítit. Cítit se dobře znamená mít dobrou náladu a sršet energií.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno