Bezlaktózové mléko

Trpíte intolerancí laktózy? Pak musíte sáhnout po tzv. bezlaktózovém mléku, které v podstatě žádnou laktózu neobsahuje. Na trhu jsou bezlaktózová mléka v současnosti už běžně dostupná, a to jak kravská, tak rostlinná. Pojďme se podívat, na jaké druhy se tento typ mléka dělí a kdo by je měl konzumovat.

Už jste slyšeli o bezlaktózovém mléce? Jedná se o takové mléko, které v sobě neobsahuje laktózu, takže jej mohou konzumovat i osoby, které jsou na laktózu alergické. Tato skupina osob je velmi početná, takže zájem o tento produkt je nemalý. Bezlaktózové mléko může být mlékem v pravém slova smyslu, nejčastěji kravským, které bylo zbaveno laktózy. Označují se však tímto pojmem i mléka rostlinná, které ve skutečnosti s mlékem jako takovým nemají nic společného.

Sójové mléko

Bezlaktózové mléko – kravské

Pojďme se nejprve zaměřit na skutečné kravské mléko. Jak je možné, že lze laktózu z mléka odstranit? Při výrobě mléka se totiž přidává látka laktáza, která laktózu dokáže štěpit na jednodušší cukry, a to na glukózu a galaktózu. Tyto cukry jsou dobře stravitelné i pro osoby, které trpí alergií. Při štěpení však vznikají jednoduché cukry, které jsou sladší, proto je i bezlaktózové kravské mléko sladší. S tím je třeba při konzumaci i použití pro pečení či vaření počítat. V takto upraveném mléku se vždy nachází zbytkové množství laktózy, ve většině případů však nezpůsobuje žádné problémy ani alergikům.

Je lépe stravitelné

Před nějakou dobou se zájem o bezlaktózové mléko zvedl. Takto upravené mléko začalo být vyhledávané i mezi osobami, které intolerancí laktózy netrpí. Takové mléko se totiž považuje za lépe stravitelné a tím pádem i zdravější. Odborníci se však shodují na tom, že zdravý člověk nemá žádný důvod nahrazovat klasické kravské mléko jakkoliv upravovaným, lidské zažívání zvládá trávit mléko bez problémů. Vždy platí všeho s mírou a v případě kravského mléka tomu není jinak.

Bezlaktózové mléko – rostlinné

Do kategorie bezlaktózových mlék můžeme zařadit i mléka rostlinná. Ta neobsahují lepek vůbec, nemají také proč. Ve skutečnosti se totiž o žádné mléko nejedná. Vyrábí se z různých surovin a jejich chuť se liší druh od druhu. Rostlinná mléka jsou zajímavým spestřením jídelníčku i pro zdravého člověka. Mají zajímavou chuť, obsahují řadu zdraví prospěšných látek a hodí se jak pro přímou konzumaci, tak přípravu pokrmů studené i teplé kuchyně. Narazit můžete například na bezlaktózová rostlinná mléka sójová, kokosová, mandlová, ovesná, rýžová, pohanková, ječná a mnohá další.

Jste alergičtí na laktózu? Pokud si chcete na mléku pochutnat, budete muset sáhnout po tom bezlaktózovém. Kromě toho, že je trochu sladší, obsahuje stejné látky včetně vápníku. Rozhodně vyzkoušejte i jedno z mnoha druhů rostlinných mlék, která zpestří váš jídelníček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno