Bobkový list jako lék

Snadno rozpoznatelné zelené lístky, které přidáváme do polévky, aby získala ten správný říz. Bobkový list má ale i silné léčivé účinky. Jak působí na organismus a kde hledat úskalí?

Bobkový list, známý také pod názvem Vavřín ušlechtilý, je velice stará a známá rostlina, která se u nás používá především jako koření. Usušené listy přidáváme celé nebo drcené do polévek, omáček i při nakládání masa. Znali ho už staří Římané, byl symbolem slávy a vítězství. Výtažky z bobkového listu se používají do tinktur i kosmetických přípravků. Má také antiseptické účinky, působí lehce sedativně a podporuje trávení. Na co přesně se užívá a proč si při jeho konzumaci musíme dát pozor?


Vavřín – symbol vítězství. 

Užití

Vavřín ušlechtilý se v minulosti používal především na uklidnění a problémy s trávením a nadýmáním. Konzumoval se v podobě odvaru. Ten dnes užíváme také, i když je potřeba nakládat s ním s mírou. Několik lístků usušené rostliny zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat. Odvar z bobkového listu je nazelenalý a chutná nahořkle. Užívá se především při pročišťování organismu či bolestech kloubů. Pomáhá vytáhnout přebytečnou sůl z těla. Tekutinu pijeme jen v malých dávkách, asi po dobu dvou týdnů.

 Sušený bobkový list. 

Rizika

Jelikož odvar z bobkového listu je velice silný a účinný, působí na nepřipravené tělo velice agresivně. Při konzumaci většího množství může dojít i ke krvácení. Protože naše tělo je bez pravidelných očisťovacích kůr zahlceno solí, je pro něj tento lék velký šok. Střeva začnou rychleji pracovat a organismus se začne bránit. To vede k velkému vylučování hlenů a usazenin.
V menším množství se odvar z bobkového listu konzumuje při potížích se spaním a napomáhá i při bolestech kloubů. Tohoto léku by se měly vyvarovat děti i těhotné ženy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno