Kopřivová semínka

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.) je považována za silnou léčivou bylinku i prostředek pro krásu. Například kopřivový šampon zná snad každý. Nicméně semínka této rostliny byla dlouho podceňována a nevyužívána. To nejlepší na nich je to, že je můžete získat zdarma! Sbíráme pouze z těch rostlin, která jsou vzdálená od silnic a jiných frekventovaných cest, protože ta mohou být kontaminována tím, co dopravní prostředky vypouští.

Kopřiva

Čerstvé nebo sušené

Semínka můžeme najít na samičí rostlině. Konzumovat se dají čerstvé i sušené, takže si klidně můžete nasbírat větší množství. Čerstvá semínka mají samozřejmě větší sílů, sušení je ale způsob, jak je můžeme užívat i v v zimě, kdy kopřivy nerostou. Semínka jsou „zavěšena“ u stonku. Počkejte si, až jsou dostatečně dlouhá, to jsou totiž připravena k použití. Semena kopřivy dozrávají přes léto, rostlinu je třeba sklidit, když je ještě zelená.

Sběr semínek kopřivy

Sbírat samotná semínka by mohlo být pracné a navíc bychom jich mohli dost poshazovat. Proto se preferuje odříznout rostlinu celou (nebo její horní třetinu, kde se nachází semínka) a položit ji na sušící síto nebo pečící papír či dokonce jen noviny. Opatrně každý den otáčíme. Semínka se uvolňují, rostlina schne. Semínka získáme až ve chvíli, kdy jsou rostliny úplně hnědé. Zatřepejte sítem, abyste se zbavili chloupků, které způsobují to, že nás kopřiva může popálit. To, co na sítu zůstane, jsou sušená semínka kopřivy. Některá semena ale mohla zůstat uchycená na rostlině – ta je třeba setřít do misky. Používejte gumové rukavice, i vysušená rostlina umí popálit!

Kopřivy

Kopřivová semínka v kuchyni

Kopřivová semínka mají křupavou texturu a jemnou slanou chuť. Můžete je přidat do ranního müsli, do jogurtu, do smoothie, do polévky nebo dokonce do omáček. Zde přinášíme několik receptů, ve kterých je můžete upotřebit. Pokud byste se báli kopřivová semínka upotřebit, protože se bojíte popálení, pak je třeba je krátce tepelně upravit. Stačí, když je chvíli nasucho opražíte na pánvi. Získáte tak další, téměř oříškové aroma. Taková semínka můžete použít místo máku v sušenkách, ovesných plackách či dokonce chlebu!

Polévka z kopřivových semínek

Na přípravu polévku si připravte 1 litr drůbežího nebo zeleninového vývaru, ½ šálku kopřivových semínek (2 lžíce na osobu), 1 lžičku granulovaného česneku, 1 lžíci sójové omáčky a 1 lžíci sezamového oleje. Dochutíme solí a pepřem. Ve vývaru vše povařte několik minut a pak hned podávejte.

Energetická tyčinka

Vzhledem k poměrně vysokému obsahu bílkovin v kopřivových semíncích je dobrý nápad použít je do zdravých energetických tyčinek. Připravte si tyto ingredience (hrnek má 250 ml):

  • 1 hrnek sušených meruněk,
  • ½ hrnku kešu ořechů,
  • ½ hrnku mandlí, ¼ hrnku sezamových semínek,
  • 2 lžíce medu,
  • 1 lžíce kokosového oleje,
  • 4-6 lžic kopřivových semínek,
  • 4-6 lžic sušených květů pampelišek nebo heřmánku,
  • 4-5 kostek kandovaného zázvoru,
  • špetka soli,
  • 1 lžička kardamomu.

Oříšky nasekejte v mixéru na hrubo. Dejte je stranou. Poté do mixéru dejte meruňky a nasekejte je na jemno. Nyní přidejte všechny ostatní ingredience vyjma oříšků a dobře rozmixujte. Oříšky vmíchejte až nakonec. Ještě trochu rozmixujte a máte hotovo. Do hlubokého plechu o rozměrech 24×24 cm rozprostřete pečící papír. Přeneste sem směs, natlačte tak, aby bylo vše stejně vysoké. Dejte minimálně na 30 minut do mrazáku nebo přes noc do lednice. Poté můžete nakrájet jednotlivé tyčinky. Posypte je kopřivovými a sezamovými semínky. Skladujte v lednici, vydrží asi měsíc.

Do pomazánek

Kopřivová semínka, která jsme nasucho opražili na pánvi, můžeme po vychlazení pomlet na prášek. Ten se dá snadno vmíchat do jakékoli pomazánky (od sladkých, jako je lískooříšková, burákové máslo, až po ty klasické slané).

Kopřivy

Nutriční hodnoty kopřivových semínek

Kopřivová semínka jsou skutečnou pokladnicí cenných látek pro naše tělo. Obsahuje obrovské množství polynenasycených mastných kyselin (jako je kyselina linolová, linolenová, palmitová, olejová a stearová). Lidské tělo potřebuje kyselinu linolovou a linolenovou k výrobě důležitých esenciálních mastných kyselin omega 3 a omega 6. Patří k semínkům, které obsahují poměrně velké množství bílkovin.

Zdravotní účinky kopřivových semínek

Kopřivová semínka jsou prospěšná pro dobrou náladu, ale také jako zdroj energie. Pro okamžité povzbuzení můžete žvýkat asi jednu čajovou lžičku denně. Semena kopřivy dokážou přinést také krásnou pokožku a zdravé vlasy. Tohoto účinku si lidé byli vědomi už dávno. Kopřivová semínka smíchali s krmivem pro koně a toto podávali koňům několik dnů před jejich prodejem. Koně díky tomu získali krásnou jasnou srst a zdravý vzhled.

Kopřivy

Adaptogenní bylina

Kopřivová semínka se mohou pochlubit též adaptogenními účinky, které podporují nadledvinky a endokrinní systém. Proto jsou semínka vhodná pro osoby, které jsou vyhořelé, vyčerpané a mají obecně málo energie a málo chuti do života. Kromě toho prý dokáže povzbudit libido. Podporuje také přirozenou obranyschopnost těla a imunitní systém. Má také protizánětlivé účinky, chrání játra a pomáhá obnovovat jejich funkci.

Všeho moc škodí

Pokud jste se rozhodli pravidelně konzumovat kopřivy, pak si dejte pozor na to, kolik jich denně sníte. Neměli bychom překročit dávku 30 gramů za den, protože pak jsou semínka příliš stimulující a mohou bránit dobrému spánku. Někteří lidé si z nich vaří čaj. Pokud je čaj příliš silný (v poměru 25 g semínek – nebo více – na 300 ml vody), pak můžete mít problémy se spánkem klidně i několik dní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno