Domů Výživa Léčivé rostliny Maitake – účinky

Maitake – účinky

Tuto houbu, která obvykle roste ve shlucích na odumřelém dubovém dřevě, najdeme pod názvem maitake. Její český název zní trnatec lupenitý, latinsky pak Grifola frondosa. Jedná se o houbu z čeledi vějířovcovitých. Její sběr probíhá na konci srpna a na podzim, nicméně její výskyt je velice ojedinělý a vzácný. Tato houba se tedy užívá spíše ve formě doplňků stravy a nabízí mnohé zdravotní účinky. Chuť samotné houby je zemitá.

Vzhled houby

Jak můžeme poznat houbu maitake? Roste ve shlucích. Obvykle z ní vidíte jen trs zvlněných kloboučků světle hnědé barvy. Poznávacím znamením je také to, že roste na dřevě, nejčastěji odumřelém. Vzhledem k trsům, které kloboučky tvoří, a jejich barvě, je houba známá také pod označením „ovčí hlava“. Šířka tohoto trsu může být v ideálních podmínkách až 90 cm a váha klidně 25 kg. Obvykle ale narazíme na mnohem menší trsy.

Zdravotní výhody

Zdravotní výhody houby jsou odvozeny samozřejmě od látek, které houba obsahuje. Maitake jsou bohatým zdrojem beta glukanů, které mají velmi slibné účinky na poli léčby diabetes či rakoviny. Zapotřebí jsou ale ještě další výzkumy. Houby můžete použít také jako zdroj niacinu, riboflavinu, fosforu či draslíku.

Pro zdraví srdce

V první řadě je třeba zmínit prospěšné účinky houby na zdraví vašeho srdce. Užívají ji lidé po celém světě, jejichž cílem je snížit nezdravou hladinu cholesterolu v krvi, zlepšit funkci tepen a celkově podpořit kardiovaskulární zdraví. Pravidelná konzumace těchto hub (ať už čerstvých nebo ve formě doplňku stravy) vede ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Tento efekt je dosažen zejména díky obsaženým polysacharidům, které snižují „špatný“ LDL cholesterol, přičemž „dobrý“ HDL cholesterol neovlivňují.

Podpora imunitního systému

D-frekce zvyšuje produkci lymfokinů (proteinových mediátorů) a interleukinů (vylučovaných proteinů), díky čemuž dochází ke zlepšení imunitní odpovědi vašeho těla.

Boj proti rakovině

Beta glukan obsažený v houbě maitake má velice zajímavé účinky v léčbě rakoviny. Dokáže totiž účinně bojovat pro abnormálním, tj. rakovinným buňkám. Několik studií ukazuje jeho schopnost napadat nádory u různých typů rakoviny. Taktéž je možné tuto houbu použít ke zmírnění vedlejších účinků při léčbě chemoterapií.

Léčba diabetes

Jiný typ beta glukanu se zase používá ke snížování hladiny glukózy v krvi. Pomáhá aktivovat inzulínové receptory a zároveň snižuje inzulínovou rezistenci při léčbě diabetu. Pokud ale začnete houbu pravidelně užívat a léčíte se s cukrovkou – nebo se váš lékař chystá zařadit léky na léčbu cukrovky – je dobré s ním probrat, zda je vhodné maitake dále užívat. Mohlo by dojít k přílišnému snížení cukru v krvi.

Maitake

Vitamín D

Ergosterol je látka, kterou obsahují všechny houby. Rozdíl spočívá v tom, že některé houby této látky obsahují víc, některé míň. A maitake obsahují velké množství této látky. Díky ergosterolu dochází k tvorbě vitamínu D. Čím více jsou houby před sklizní vystaveny slunci, tím větší množství vitamínu D mohou nakonec obsahovat. Obsah vitamínu D je závislí také na místě, kde houby rostou. Obvykle je množství asi 28 mikrogramů nebo 1123 IU. To je asi 200 procent vašeho denního doporučeného příjmu tohoto vitamínu. Vitamin D je důležitý pro zdraví kostí, protože pomáhá vstřebávat vápník.

Další zdravotní účinky

Někteří výrobci doplňků stravy s houbou maitake uvádí, že houba může mít potenciální zdravotní účinky také při léčbě některých dalších zdravotních stavů. Jedním z nich je dokonce léčba senné rýmy, AIDS/HIV, hepatitidy, ale také jako podpora hubnutí. K tomu je ale třeba dalších výzkumů.

Způsob užívání

Houba Maitake je houba, která se v Asii konzumuje jako potrava po tisíce let. Lidé jej využívají i k výrobě léků. Maitake je možné koupit jako čerstvou houbu. Její výskyt u nás je ale velmi vzácný, takže narazit na tuto houbu může být poměrně obtížné. Můžete na ni narazit například v obchodech s asijskými potravinami. S čerstvou houbou můžete naložit jako s různými jinými houbami – použít ji do polévek, těstovin, rýže, k masu apod. Mnohem jednodušší je koupit si maitake ve formě sušené houby nebo ve formě doplňku stravy.

Možné vedlejší účinky

Obecně se dlouhodobé užívání houby maitake považuje za bezpečné, pokud je užívána v souladu s doporučeními, která uvádí každý výrobce. V některých případech ale může mít potenciálně vedlejší účinky. V jakých stavech byste se užívání houby měli vyhnout?

  • Těhotenství a kojení: z hlediska nedostatku informací o bezpečnosti užívání houby maitake v těhotenství nebo při kojení, nelze tento přípravek doporučit v těchto stavech.
  • Diabetes: pokud se již někdo léčí na diabetes, měl by mít na paměti, že houba maitake může snížit hladinu cukru v krvi. To je práce, kterou mají také léčiva, které vám pravděpodobně předepsal lékař.
  • Nízký krevní tlak: maitake může také snížit krevní tlak, takže je potenciálně nebezpečná pro lidi, kteří již trpí na nízký krevní tlak.

Dávkování

Vždy je třeba řídit se návodem, který každý výrobce přikládá ke svému výrobku. Ať už se to týká léků nebo doplňků stravy, nikdy se nevyplácí užívat přípravku více, než je doporučené. Neznamená to totiž, že účinky budou o to silnější. Co se týká užívání houby maitake, tak doporučené množství bude záviset na několika faktorech: věku uživatele, jeho zdravotním stavu atd. Obecné doporučení proto neexistuje. Mějte na paměti, že přírodní produkty nejsou vždy nutně bezpečné a dávkování může být důležité.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno