Zázvorový sirup

Zázvor je nezbytnou součástí mnoha světových kuchyní. U nás je oblíbený především při nachlazeních a zdravotních potížích. Chceme mít léčivý zázvor vždy po ruce a tak, aby se dal snadno použít? Připravte si z něj zázvorový sirup.

Zázvor

zázvorZázvor se získává z oddenků rostliny zázvoru pravého. Jde o koření, které se používá napříč světovými kuchyněmi. Využijeme jej i v české kuchyni. U nás se však tradičněji používá pro přípravu zázvorového čaje, který lidé popíjejí při nachlazení. Méně často úpravou je domácí zázvorový sirup, jehož přípravu si popíšeme níže. Zázvor se používá pro přípravu zázvorového pečiva, přidává se do gulášů či masa. Je také základní surovinou pro přípravů zázvorové limonády. Zázvor má výraznou chuť, je ostrý, a to díky látce gingerolu. Z hlediska pálivosti obsahuje podobné látky, jaké mají např. chilli papričky.

Účinky zázvoru

Zázvor je skvělým kořením nejen pro svou výraznou chuť, má pozitivní vliv na náš organismus. Obsahuje řadu vitamínů, např. A, B, C či E. Mimo to má v sobě různé minerální látky, jmenujme alespoň vápník, fosfor, hořčík nebo draslík. Při tepelné úpravě dochází ke ztrátě příliš ostré a výrazné chuti, dochází totiž k látkové přeměně. Konzumace zázvoru má pozitivní vliv na krevní oběh, také snižuje cholesterol. Obecně se zázvor doporučuje pro ty, kteří se snaží o redukci váhy. Zázvor zlepšuje imunitu a je skvělým prostředkem při chřipce a nachlazení. Navíc dokáže prohřát celé tělo, je proto výborný v chladných zimních měsících.

Zázvorový sirup

Možností, jak nakládat se zázvorem, je celá řada. Pokud nechcete připravovat jen zázvorový čaj z čerstvého zázvoru a chcete-li mít jej vždy po ruce, můžete se pustit do domácí výroby zázvorového sirupu. Hlavní výhoda tohoto sirupu spočívá v tom, že vydrží na chladném místě až několik týdnů. Je pak vždy po ruce a snadno se využívá. Nemusíte se pak zabývat krájením, strouháním či louhováním čerstvého zázvoru, budete jej mít vždy po ruce. Sirup je sladký, je možné jej popíjet s vodou jako zdravý nápoj, je také možné jej využít při vaření či pečení sladkých pokrmů.

Výroba domácího zázvorového sirupu

Pro přípravu zázvorového sirupu budete potřebovat kolem 10 dkg co nejčerstvějšího zázvoru, 1 kg cukru a vodu. Je důležité zachovat především poměr vody a cukru – 2:1. Jen tak bude mít sirup tu pravou konzistenci a nepůjde jen o sladkou vodu. Po vytvoření husté cukerné směsi nakrájejte zázvor na malé plátky a ve směsi vařte až půl hodiny. Nechejte patnáct minut odstát a slijte. Vytvoří se vám chutný sirup, který uchovávejte na chladném tmavém místě, klidně i v lednici. Uvařené plátky pak můžete uvařené kousky zázvoru obalit v cukru, tím získáte další surovinu – kandovaný zázvor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno