Bezový čaj – účinky

Bezinky i bezové květy jsou velmi ceněné v lidové medicíně. Vyrobit se z nich dají totiž mnohé přípravky na lení imunitního systému, čištění těla, zlepšení zraku, zrychlení metabolismu, zlepšení zdraví dýchacích cest, snížení zánětů, ochrana před chronickými nemocemi, napomáhání procesu hojení, stimulace trávení a odstranění chronické bolesti a podobně. V některých zemích se tato rostlina považuje dokonce za posvátnou a před sběrem jejích plodů je třeba se stromu uklonit.

Černý bez

Historie černého bezu

Černý bez je uctíván jako léčitel. Pro jeho zdravotní účinky jej používali již staří Řekové, Egypťané i domorodí Američané. Také otec lékařství Hippokrates označil černý bez jako svou „lékárničku“. Drtil jej, připravoval a předepisoval proti nejrůznějším druhům neduhů. Věřilo se, že staří Egypťané byli pohřbíváni s tinkturou z černého bezu. Pohanské tradice také říkají, že bezový strom je bezovou matkou, jejíž kůra a větve překypují magií.

Z čeho se vyrábí bezový čaj?

Co se používá na výrobu bezového čaje? Květy nebo černé bobule? Pravdou je, že použít můžete obě tyto složky. Mnohem oblíbenější je ale příprava čaje ze sušených bobulí černého bezu. Pomáhá proti nevolnosti, průjmu, zvracení a zhoršení autoimunitních stavů. Černý bez (Sambucus nigra) je používán už celé tisíce let. Používá se kůra, listy, kořeny, květy a bobule rostliny.

Bezový květ

Příprava bezového čaje

Někteří lidé si vyrábí bezový čaj ze sirupu, který si vyrobili, když byla sezóna této rostliny. Nejedná se ale v pravém slova smyslu o čaj. Ten se totiž připravuje ze sušených bezinek nebo bezového květu. Jeho příprava není vůbec složitá, takže se do ní můžete klidně pustit doma. A to i přesto, že nemáte žádné zkušenosti s přípravou bylinných či domácích čajů. Připravit se dá i bez koření, které jsme přidali. Nicméně toto koření jsme nepřidali jen kvůli lepší chuti. Má antioxidační schopnosti, čímž dělá bezový čaj ještě zdravějším.

Ingredience:

  • 6 šálků vody,
  • 3 lžíce sušených bezinek,
  • 4 ks kardamomu,
  • 4 ks hřebíčku,
  • 2 ks skořice celé,
  • 1 zázvor velikosti palce nakrájený na jemné kousky,
  • sladidlo na dochucení (med, cukr, stévie, xylitol apod.).

Postup:

  1. Všechny ingredience dejte do hrnce a přiveďte k varu. V tento okamžik přikryjte pokličkou a snižte teplotu na minimum.
  2. Nechte vařit 30 minut.
  3. Poté sceďte do šálku a dochuťte sladidlem, pokud chcete.
  4. Čaj můžete podávat také po vychlazení – některým lidem tak chutná lépe.

Jak chutná bezový čaj?

Podle toho, kdy své bezinky sklízíte, můžete získat trochu odlišnou chuť. Ta může být kyselá, nakyslá nebo dokonce hořká i sladká.

Bezový čaj

Proti kašli a nachlazení

Bezový čaj může pomoci jako prevence, ale také jako léčba při kašli a nachlazení. Používá se také v případě bolesti v krku. Obsahuje také bioaktivní sloučeniny, které mohou pomoci ochránit člověka před chřipkou.

Zdraví srdce

Bezinky obsahují velké množství vlákniny, která pomáhá při snižování přebytečného cholesterolu. Současně zachovává množství „dobrého“ (HDL) cholesterolu. Flavonoidy, které patří mezi antioxidanty a jsou obsaženy v bezinkách, mohou být prospěšné pro naše srdce.

Lepší imunita

Bezinky mohou pomoci zlepšit naši imunitu. To je důvod, proč jsou tolik účinné při léčbě chřipky, nachlazení či bolesti v krku. Snižují také horečku. Nové výzkumy naznačují, že bychom bezinky mohly použít také v boji s virem HIV. Bezinky údajně obsahují quercetin , o kterém se věří, že má terapeutické účinky na imunitní systém, povzbuzuje ho k tomu, aby začal působit a pomáhal při léčbě rakoviny.

Zdraví kostí

Bezinky by mohly zlepšit zdraví kostí, zejména u lidí s cukrovkou. Laboratorní testy ukazují, že polyfenoly nalezené v bezu mohou pomoci při léčbě diabetické osteoporózy.

Bezová šťáva

Zdraví pleti

Vzhledem k protizánětlivým vlastnostem bezu může tato rostlina pomoci vyřešit také celou spoustu kožních problémů. Může být použit také jako adstringent, který pomohl vypořádat se s podrážděním pokožky.

Zdroj antokyanů

Právě antokyany jsou tím důvodem, proč jsou bezinky tak zdravé. Jedná se o sloučeninu, která je zodpovědná za tmavě červenou až černou barvu bobulí. Antokyany mají celou řadu zdraví prospěšných vlastností. Jsou zdrojem antioxidantů a mají tak protizánětlivé vlastnosti. Také mohou snížit kardiovaskulární rizika, pomáhají kontrolovat obezitu, snižují pravděpodobnost vzniku cukrovky a mnoho dalšího.

Vysoký obsah živin

V šálku bezového čaje můžete najít velké množství antioxidantů. Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, které by mohly být původcem chronických onemocnění. Jedním z nejdůležitějších antioxidantů je vitamín C. Kromě toho je čaj zdrojem vlákniny, která je důležitá pro správné trávení.

Ochrana před UV zářením

Antokyany, které jsou v bezovém čaji obsaženy, přirozeně posilují zdraví pokožky a chrání ji před UV zářením a poškozením sluncem. Polyfenoly jsou zase důležité pro své protizánětlivé vlastnosti a mohou dokonce i zvrátit poškození pokožky vystavené UV záření. Dokážou tedy působit nejenom jako prevence, ale také jako léčba poškození pokožky sluncem.

Nežádoucí účinky bezového čaje

Příliš velké množství čaje může vést k nevolnosti, zvracení a průjmům. Tyto problémy mohou očekávat také citlivější jedinci. Existují ale také lidé, kteří jsou na bezinky alergičtí. Konzumace syrového bezu může způsobit otravu kyanidem. V čaji podle našeho návodu to ale nehrozí, protože bezinky byly povařeny. A jak se prokázalo, černý bez nezpůsobuje cytokinovou bouři (zánětlivá reakce, která je způsobena přetížením imunitního systému), jak někteří lidé tvrdí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno