Domů Výživa Léčivé rostliny Saw palmetto: použití a nežádoucí účinky

Saw palmetto: použití a nežádoucí účinky

Saw palmetto nebo také serenoa plazivá je palma, která se vyskytuje na území USA. Používá se k výrobě extraktu, které pomáhají řešit problémy s prostatou a erekcí. Rovněž pomáhá při boji s vypadáváním vlasů. Jak se extrakt užívá a má nějaké nežádoucí účinky?

Saw palmetto

Doplňky stravySerenoa plazivá nebo také saw palmetto – označení pro druh palmy, rostoucí na Floridě a dalších jihovýchodních území USA. O blahodárných účincích této rostliny měli lidé povědomí už před několika sty lety, odborná veřejnost se však začala výzkumem podrobněji zabývat až na přelomu 19. a 20. století. Již kolem roku 1900 začaly vznikat první léčiva, která se používala k léčbě onemocnění cest močových. Dnes, kdy je zřejmý návrat k tradičním přírodním léčivům a ustupuje se od chemicky vyráběných přípravků, je saw palmetto stále vyhledávanější. Extrakt této rostliny je součástí mnoha léků i doplňků stravy, a to především v souvislosti s léčbou prostaty.

Použití extraktu saw palmetto u mužů

Doplňky stravy a léky s obsahem extraktu z palmy saw palmetto jsou ve velké míře vyhledávány muži. Na muže působí extrakt pozitivně při řešení onemocnění močových cest. Rostlina má silné močopudné účinky, proto se používá i při problémech s obtížným močením. Extrakt pomáhá také při zvětšené prostatě, proto je významnou látkou i komerčně prodávaných léčiv. Z toho důvodu je extrakt vyhledáván především muži staršího věku. Rovněž zabraňuje vypadávání vlasů, některé vědecké výzkumy dokonce potvrdily, že při užívání extraktu došlo i k nárůstu nových vlasů. Považuje se také za přírodní afrodiziakum, díky kterému budete lépe prožívat orgasmus.

Použití extraktu u žen

Použití extraktu z rostliny saw palmetto má velký význam také u žen. Jednak působí jako afrodiziakum i u nich a umožňuje tak hlubší prožívání orgasmů, velký přínos má i ze zdravotního hlediska. Pomáhá při menstruačních bolestech a při zánětu vaječníků. I u žen zabraňuje vypadávání vlasů, a přitom zabraňují růstu chloupků v oblasti obličeje. Saw palmetto má i detoxikační účinky a zlepšuje funkci mléčných žláz.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se nežádoucí účinky při užívání extraktu saw palmetto projevují spíše ojediněle, je dobré se s nimi seznámit. Nejčastěji může extrakt způsobovat zažívací potíže, průjmy, zácpy či bolest břicha. Odborníci doporučí užívání přípravků společně s jídlem, zažívací potíže se tím minimalizují. S velkou opatrností a po konzultaci s lékařem by měli extrakt užívat lidé, které trápí problémy játry, žaludkem, srdcem nebo jinými vnitřními orgány. U některých mužů vyvolat v oblasti sexuality extrakt opačný efekt, tj. došlo ke ztrátě libida a problémem s erekcí. Tato reakce je však velmi vzácná. Díky tomu, že pomáhá při zvětšené prostatě, může být obtížnější diagnostikovat její rakovinu. Proto s užíváním přípravků s extraktem saw palmetto seznamte svého lékaře.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno