Estragon a jeho léčivé účinky

Ačkoliv u nás použití estragonu není zase až tolik rozšířené, v takové Francii je kořením, využívaným v každé kuchyni. Na estragon bychom však rozhodně neměli zapomínat, kromě typické chuti a aroma vyniká celou řadou léčivých účinků.

Estragon, známý také jako pelyněk, je vytrvalou rostlinou, dosahující výšky až 120 centimetrů. Pochází z jihozápadní Asie, úspěšně se však pěstuje také ve velké části Evropy. Estragon roste nejlépe na slunném místě s dostatkem sušší půdy. Známé jsou především dva typy estragonu francouzský a ruský. Ruský typ je odolnější, proto je pro domácí pěstování vhodnější. Francouzský má výraznější chuť a je delikátnější, jeho pěstování je však náročnější.

Obsah látek

Estragon je bohatý na celou řadu zdraví prospěšných a léčivých látek, proto jeho užití vykazuje spoustu léčivých účinků. Estragon obsahuje velké množství minerálů, např. jódu, síry, vápníku nebo draslíku. Obsahuje také značné množství vitamínu A a C, dále pak kyselinu listovou. Je bohatým zdrojem enzymů.

Léčivé účinky estragonu

Ačkoliv je estragon bylina, která nachází své uplatnění v kuchyni, díky svým léčivým účinkům si získala pevné místo v přírodní medicíně. Pojďme se blíže podívat, jak působí na lidský organismus a s jakými neduhy dokáže pomoci.

Podpora trávení

Estragon se hojně používá při nejrůznějších poruchách trávení. Estragon by měli používat ti, které trápí problémy s nechutenstvím. Dokáže totiž zvýšit sekreci žluči a tím podpořit chuť k jídlu a podporovat látkovou výměnu v metabolismu. Kromě toho tlumí křeče v trávicím ústrojí a zmírňuje nadýmání. Pokud vás tedy tyto neduhy trápí, zařaďte estragon do svého jídelníčku nebo užívejte ve formě nálevu.

Detoxikační a další účinky

Pokud chcete zbavit své tělo škodlivých látek, pročistit jej a zlepšit celkový zdravotní stav, používejte estragon. Podpoří funkci ledvin i jater, vylučování odpadních látek se tak zkvalitní. Jeho vnitřní užití také vede k celkovému posílení imunitního systému. Má antiseptické účinky, zabraňuje kornatění cév, pomáhá při bolestech zubů a pomáhá při problémech se spánkem.

Jak estragon používat

Pokud jste se rozhodli, že si účinky estragonu vyzkoušíte sami na sobě, máte v podstatě dvě možnosti. Buď můžete zařadit estragon do svého jídelníčku, čímž také zlepšíte chuť mnoha pokrmů. Vyzkoušejte některý z mnoha receptů tradiční kuchyně nebo estragon přidejte do salátů. Hodí se také k masu, bramborám či do omáček a pomazánek. Pokud však chcete využívat estragon čistě kvůli léčivým účinkům, ideálním způsobem užívání je příprava a popíjení nálevu. V takovém případě budete potřebovat sušenou nať, kterou zalijete horkou vodou a necháte několik minut louhovat. Nálev z estragonu můžete popíjet v průběhu celého dne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno