Čaj maté – účinky

Maté je jeden z nejoblíbenějších nápojů v Jižní Americe. Nejen že skvěle chutná, obsahuje také celou řadu blahodárných látek, díky kterým je jeho popíjení zdraví prospěšné. Pojďme se podívat, jaké účinky pití maté přináší.

Maté

Maté je nápoj, který se připravuje z drobných lístků cesmíny paraguayské. Jde o stálezelený strom, který roste v nadmořské výšce od 500 n. m. a který dorůstá do výšky až 20 m. Roste v Argentině, Brazílii a v dalších zemích Jižní Ameriky, lístky se sbírají právě za účelem tohoto nápoje. Pití maté má v Jižní Americe bohatou historii, popíjí se tam již po století. Pití maté je až rituální, správně se totiž pije ze speciálních nádob z vydlabaných tykví, který se nejčastěji říká kalabasa. Nápoj se popíjí brčkem z bambusu. Specifická je také příprava samotného maté, které se vaří v samotných tykvových nádobách, kdy se maté nejprve protřepe, poté zalije studenou vodou a až následně vodou horkou. Tím se zamezí riziku spálení lístků.

Maté a jeho účinky

Připravený nápoj maté obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Zmiňme např. vitamíny A, B, C, E, betakaroten, antioxidanty, kofein, také řadu minerálů – hořčík, vápník, železo ad. Díky tomu má různorodé léčivé a posilující účinky. Pojďme si ty hlavní účinky blíže rozebrat.

Zdroj energie a síly

Maté je skvělým nápojem pro všechny, kteří nemají zrovna v lásce komerční energetické nápoje a chtějí zkusit něco jiného než kávu. Díky vysokému obsahu kofeinu a dalších látek je totiž maté účinným zdrojem energie, pomáhá stimulovat organismus, ve srovnání s kávou nebo silným čaje nemá žádné vedlejší účinky. Při pití maté tak nedochází k bušení srdce ani dalším nežádoucím projevům. Pití maté rovněž zlepšuje koncentraci a bdělost, je tak ideálním pomocníkem při fyzicky i psychicky náročných situacích. Maté patří mezi nejzdravější a současně nejúčinnější energetický přírodní nápoj vůbec.

Antioxidační účinky

Díky velkému obsahu vitamínů a dalších látek patří maté mezi přírodní antioxidanty, které pomáhají likvidovat volné radikály. Podle mnoha výzkumů obsahuje tento nápoj také látky, které výrazně posilují imunitní systém a chrání před onemocněním. Dokonce pomáhají mírnit projevy některých alergií a senné rýmy.

Redukce hmotnosti

Pití maté se doporučuje všem, kteří chtějí redukovat svou hmotnost. Doporučuje se zařazovat do redukčních diet. Má totiž skvělou schopnost zasytit a současně snižovat chuť k jídlu. Samo o sobě má maté vcelku nízkou kalorickou hodnotu, do diety se tak skvěle hodí. Díky obsahu kofeinu pak pomůže i usnadnit spalování tuků.

Ačkoliv je maté typické především pro Jižní Ameriku, je bez problémů k sehnání i u nás. Této možnosti bychom měli využít a alespoň jednou za čas si můžeme tento blahodárný zázračný nápoj dopřát i my.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno