Aloe vera jako lék

Aloe vera je přímo zázračnou rostlinkou, kterou pro zkrášlení pleti používaly třeba takové Egypťanky v období starověku. V současné době aloe neslouží jenom ke kosmetickým účelům, je totiž také součástí světové medicíny – mimo jiné hlavně v Číně, Indii a Japonsku. A proč to, jak aloe vlastně působí a co nám užívání může přinést?

Základní informace o aloe vera

Aloe vera je jedním z druhů rostlin aloe. Krom Egypťanů byla rostlina využívána třeba i Indiány v Severní Americe, kteří z ní vyráběli gel sloužící k léčbě popálenin a puchýřů. Aloe vera je totiž díky svému obsahu takovou přírodní dezinfekcí. A když jsme u obsahu, co vlastně v aloe vera můžeme nalézt?

  • Vitamíny C, A, E a komplex B12
  • Cholin
  • Niacin
  • Minerály
  • Glukóza
  • Mastné kyseliny
  • Enzymy podporující trávení
  • Saponiny bojující proti virům, plísním a bakteriím
  • Antrachinony, které tiší bolest

Využití aloe vera

Kosmetika a tělové přípravky

Aloe vera našlo využití zejména v již zmíněném kosmetickém průmyslu. Vyrábějí se z něj vlasové šampony, vody po holení a hydratační krémy. Právě díky schopnosti hydratace můžeme výtažek nalézt i v různých rtěnkách a tělových mlékách.

Aloe je vyhlášeno také tím, že umí odstranit první známky stárnutí, hravě si tedy podle expertů poradí s vráskami. Vzhledem k protizánětlivým účinkům je rovněž vhodné k ošetření aknózní pleti.

Aloe jako lék

Aloe vera se pyšní protizánětlivými účinky, díky kterým umí bojovat s akné, opary, plísněmi a různými druhy ekzémů. Gel vyráběný z této rostliny také tiší a hojí popáleniny, zajímavé je však také využití aloe jako léku proti tuberkulóze či cukrovce. Samozřejmě v tomto případě nelze mluvit o tom, že by samotné aloe dokázalo tyto těžší nemoci zvrátit, může ale pomoci jako doplněk stravy.

Aloe vera je díky obsahu altracenových glykosidů účinným projímadlem, lze jej tedy využít při zácpě.

Aloe při angíně a kašli

Ze šťávy aloe smíchané s medem lze také podomácku vyrobit mazání, které se při angíně a kašli natírá na postižená místa – tedy na krk a hrudník. Jedná se recept našich babiček, neznamená to však, že by nebyl účinný – přímo naopak.

Nebezpečí při nadměrném užívání aloe vera

Nic by se nemělo přehánět – a stejně tak to platí i pro tuto rostlinku. Některé látky obsažené v aloe se mohou stát při vyšších dávkách toxickými, v případě normálního užívání ale problém opravdu nehrozí. Aloe vera by neměly příliš užívat také ženy v období těhotenství či kojení, pozor byste si také měli dát v případě, že trpíte překrvením v oblasti pánve či závažnějšími obtížemi s ledvinami.

U citlivějších jedinců aloe může vyvolat lehkou alergii, nadýmání či průjem. Je tedy vhodné začít aloe užívat pozvolna, v případě obtíží se poradit s lékárníkem nebo lékařem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno