Kokoška pastuší tobolka – použití

Kokoška pastuší tobolka je bylina, běžně rostoucí na českých zahradách, polích i hřištích. Chovatelé papoušků používají kokošku jako vhodnou potravu, příznivci přírodního léčitelství zase oceňují schopnost zastavení vnějšího i vnitřního krvácení.

Až 40 centimetrů vysoká bylina, kokoška pastuší tobolka, se obecně považuje za plevel, který znehodnocuje pícniny. Málokdo ví o léčivých schopnostech byliny. Vyskytuje se po celém území republiky, a to jak v nížinách, tak v horských oblastech. Narazit na ni můžeme opravdu všude. Květy jsou drobné a nenápadné, mají větvenou lodyhu a kopinaté listy.

Léčivé účinky kokošky pastuší tobolky

Tento plevel obsahuje celou řadu účinných látek, zmiňme např. tyramin, histamin nebo acetylcholin. Dále saponiny nebo nejrůznější minerální látky. Nejčastěji se využívá schopnosti byliny zastavovat vnitřní i vnější krvácení, možnosti užití jsou však poměrně široké. Pojďme se na léčivé účinky a použití podrobněji podívat.

Gynekologické problémy

Kokoška pastuší tobolka se nejčastěji používá při léčbě gynekologických problémů. Působí totiž na děložní svalstvo a zvyšuje stahy těchto svalů. Užití kokošky vede ke zvýšení tonu dělohy, zmírňuje projevy bolestivé menstruace a také pomáhá při léčbě hemoroidů. Čaj z natě kokošky se používá také při přechodu, kdy se aplikuje čtyřtýdenní léčebna kúra, při níž se popíjí dva hrnky čaje denně.

Rány a pohmožděniny

Pokud máte problémy s těžko hojícími se ranami nebo pohmožděninami, pomoci vám může obklad z kokošky pastuší tobolky. Na ránu může být také přikládána rozmačkaná čerstvá bylina. Pro urychlení hojení se používá kokoška i při zánětu šlach.

Další účinky

Již jsme upozornili na schopnosti zastavovat vnitřní i vnější krvácení. Proto lze odvar používat jako kloktadlo pro zmírnění krvácení zubů nebo obklad pro zmírnění krvácivých poranění. Kokoška má však také účinky detoxikační a čisticí, také zlepšuje krevní oběh a stimuluje činnost srdce.

Rizika užívání

Je třeba upozornit, že užívání kokošky pastuší tobolky může být rizikové. Obzvláště rizikové je dlouhodobé a nadměrné užívání, které může vést k ochrnutí nervové soustavy. Naprostý zákaz použití kokošky je u žen těhotných, může totiž vyvolat potrat. Kokoška pastuší tobolka tak má řadu léčivých účinků, její použití však doporučujeme jen po konzultaci s odborníkem.

Způsob užití

Kokošku lze užívat různými způsoby, nejčastěji ve formě čaje, připraveného z natě. Účinná je také čajová kombinace s heřmánkem. V domácím prostředí lze připravit také lihovou tinkturu, doporučit lze také užívání ve formě sedacích koupelí nebo obkladů.

Až na kokošku pastuší tobolku příště narazíte, uvědomte si, co vše dokáže. Vždy však myslete na to, že její užití může být v určitých případech nebezpečné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno