Gotu kola – léčivé účinky

Pupečník asijský, latinsky Centella asiatica, je rostlina, kterou označujeme taktéž jako gotu kola. Na tuto rostlinu nejčastěji narazíme ve formě doplňků stravy. Není ale příliš těžké si tuto rostlinu vypěstovat v domácích podmínkách, pokud budete mít zájem. Zajímavá je svými kulatými listy, které vypadají jako zelené penízky. Mají však mnohé zdravotní účinky, pro které tuto rostlinu používají lidé po celém světě.

Co je to za rostlinu?

Gotu kola je známá již celá staletí jako léčivá bylina. Jedná se o stálezelenou trvalku, která roste popínavě. U nás se s ní ve volné přírodě nesetkáme, protože je to rostlina, která nepatří mezi mrazuvzdorné. Rostlina má vroubkované listy a měří asi 25 cm na výšku. Rozrůst se může do šířky kolem 9 cm, ale i více. Pokud se jí povede dobře, vykvete narůžovělými květy. Miluje bažinaté podmínky, což znamená vlhkou půdu a nedostatek silného přímého slunečního světla. Jinak poroste téměř v jakékoli půdě, včetně jílu, písku a hlíny. Její rozmnožování je nejsnadnější semeny.

Gotu kola

Pěstování gotu koly

I když není možné rostlinu pěstovat volně na zahradě, můžete ji pěstovat v interiéru. Stačí naplnit jakýkoli květináč zeminou (velikost květináče je libovolná) a vysadit do něj semínka gotu koly tak, aby byla od sebe ve vzdálenosti 7 až 9 cm. Od této chvíle je velmi důležitá zálivka – vaše zemina by v žádném případě neměla vyschnout. Jakmile se sazenice rozrostou a vytvoří první pravé listy, můžete je přesadit do vlastní nádoby. I nyní bude zapotřebí zejména bohatá zálivka. Vybrat můžete polostín nebo místo, kde je světlo – ale ne přímé sluneční.

Zdravotní účinky rostliny

Gotu kola se označuje bylinou dlouhověkosti, což naznačuje, že bude mít velmi dobré zdravotní účinky hned v několika oblastech lidského těla. Vyznačuje se svými antimikrobiálními, antidiabetickými, protizánětlivými a antidepresivními vlastnostmi. Svými listy tak trochu připomíná tvar mozku – a jeho funkce také zlepšuje, včetně paměti. Dokáže taktéž léčit kožní problémy a podporuje funkci jater a ledvin.

Gotu kola

Lepší paměť

Spousta lidí užívá gotu kolu proto, aby dosáhli lepší paměti. Výzkumy o tom, že tato rostlina skutečně posiluje přímo paměť, nehovoří příliš přesvědčivě. Na druhou stanu ale gotu kola zlepšuje kognitivní schopnosti a podporuje bdělost. Navíc také zmírňuje úzkost. To jsou všechno faktory, které skutečně mohou nepřímo ovlivnit kognitivní funkce a zlepšení paměti. Snížená úzkost a pocit klidu se často promítnou do lepší koncentrace, udržení paměti a rychlosti zpracování informací.

Pozitivní nálada

Gotu kola snižuje pocit úzkosti, čímž může přispívat k pozitivní náladě. Rostlina reguluje aktivitu neurotransmiterů známých jako kyselina gama-aminomáselná (GABA). Tato kyselina je obsažena v rostlině. Díky tomu dochází ke zklidnění úzkosti bez sedativních účinků, které mohou mít různé komerční léky proti úzkosti. V současné době se proto zkoumají taktéž účinky gotu koly při léčbě deprese, nespavosti a chronické únavy.

Gotu kola

Krevní oběh

Gotu kola může zlepšit krevní oběh u lidí, kteří trpí chronickou žilní nedostatečností. Při pravidelném užívání zaznamenali pacienti ústup takových symptomů tohoto onemocnění, jako jsou těžké nohy, bolesti a otoky. Gotu kola za tyto účinky vděčí triterpenům, které stimulují produkci srdečních glykosidů, což jsou organické sloučeniny, které zvyšují sílu srdce a zvyšují rychlost srdečních kontrakcí. Některé studie dokonce prokázaly, že gotu kola dokáže redukovat tukový plak v krevních cévách. Díky tomu může pomoci předcházet takovým onemocněním, jako je infarkt nebo mrtvice.

Hojení ran

Obklady nebo masti z gotu koly se již dlouhá léta používají jako první pomoc při hojení ran. Současné studie toto používání zkoumali a skutečně dospěli k závěru, že gotu kola v tomto ohledu účinná je. Asiatikosid, což je typ tripertenu, který je obsažen v gotu kole, může stimulovat produkci kolagenu a podporovat vývoj nových krevních cév v místě poranění.

Prevence nemocí

Staré civilizace, které gotu kolu používaly, tvrdí, že dokáže vyléčit snad každou nemoc. Není to pravda, nicméně rostlina má skutečně silné účinky, které mohou snížit riziko různých onemocnění. Tak například má gotu kola antioxidační účinky. To znamená, že má schopnost neutralizovat volné radikály, které mohou způsobit poškození buněk na molekulární úrovni. Tyto vlastnosti mohou poskytnout ochranu před žaludečními vředy a dokonce některými druhy rakoviny.

Centella

Použití v kuchyni

Jak jsme již dříve zmínili, s touto rostlinou se můžete setkat zejména v podobě doplňků stravy. V indické, indonéské, malajské, vietnamské nebo thajské kuchyni je gotu kola ale důležitou složkou. Na Srí Lance existuje velmi oblíbené jídlo, které se nazývá „gotu kola sambol“. Jedná se o mix nakrájených listů gotu koly se šalotkou, limetkovou šťávou, chilli a strouhaným kokosem. Pokud někdy tento ostrov navštívíte, rozhodně si nenechte tento pokrm utéct! Kromě toho se listy gotu koly používají také na indické kari, vietnamské zeleninové rolky a malajský salát zvaný pegaga. Čerstvé listy je možné odšťavnit, přidat vodu a cukr a vytvořit vietnamský nápoj nuoc rau ma.

Čerstvá gotu kola

S čerstvou rostlinou se u nás jen tak nesetkáte – možná součástí některé z etnických prodejen potravin. Můžete si ale vypěstovat svou vlastní rostlinu. Narazíte-li na listy gotu koly v obchodě, měly by mít svěže zelenou barvu a neobsahovat žádné skvrny ani zabarvení. Stonky jsou také jedlé a mají podobné použití jako koriandr. Pokud je ve vaší chladničce příliš zima, je pravděpodobné, že listy zčernají. Jestliže ji tedy neplánujete použít ihned, dejte gotu kolu do sklenice s vodou, přikryjte sáčkem a uchovávejte v chladu. Takto vydrží rostlina asi týden. Také šťáva z listů by měla být použita co nejdříve, protože hrozí její zčernání (vlivem oxidace).

Doplňky Gotu Kola

Doplňky Gotu kola jsou dostupné ve většině obchodů se zdravou výživou a obchodech, které se specializují na bylinné přípravky. Gotu kola lze užívat ve formě kapslí, tinktury, prášku nebo čaje. K léčbě ran a jiných kožních problémů jsou k dispozici masti s obsahem gotu koly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno