Kopřivový čaj a jeho účinky

Kopřivu známe všichni moc dobře. Roste prakticky všude a je nechvalně proslulá svými listy, které dokáží nepříjemně popálit. Má však silné léčivé účinky a v léčitelství, bylinkářství i lékárnictví se používá po mnoho let. Doma si můžete připravit léčivý kopřivový čaj. K čemu je dobrý?

Kopřiva dvoudomá

KopřivaNejznámější kopřivou, na kterou můžete v našich končinách narazit, je kopřiva dvoudomá. Jde o vytrvalou rostlinu, která roste do výšky až jeden a půl metru. Řapíkaté listy, typické svým zoubkovitým okrajem, jsou pro tuto rostlinu příznačné. Po celé délce se nachází chloupky, které jsou žahavé a při kontaktu s kůží vyvolávají reakci – na zasaženém místě pálí a objevují se malé puchýřky. Zatímco v minulosti trvalo přesvědčení, že ona žahavost je způsobena kyselinou mravenčí, v současnosti je vědecky potvrzeno, že rostlina neobsahuje tuto kyselinu, nýbrž tři látky, způsobující onu žahavost, v čele s histaminem.

Sběr

Pokud chcete využít léčivých účinků kopřivy, měli byste ji sbírat nejlépe na jaře – v tuto dobu má v sobě nejvíce léčivých látek. Jinak ji lze sbírat až do září, je však třeba počítat s menším obsahem a tedy i s větším dávkováním. Sušení by mělo být rychlé, a to buď ve stínu, nebo uměle. Při umělém sušení (chápejme doma, na topení, v troubě) by teplota neměla přesáhnout 50 °C. Sbírají se listy, které obsahují největší podíl léčivých látek. Jsou to především hořčík, kyseliny, třísloviny či vitamíny.

Příprava čaje

Příprava kopřivového čaje je opravdu jednoduchá. Sušené listy (a případně i stonky) je vhodné nadrobit na menší kousky a zalít horkou vodou. Po několika (cca 10 – 15) minutách slijeme a čaj můžeme popíjet. Kopřivový čaj je také možné zakoupit v lékárnách a v obchodech se zdravou výživou. Odpadá tak problém se sběrem a sušením. Kopřivové čaje se prodávají jak sypané, tak pytlíkové, dávejte přednost těm sypaným. Můžete tak jednoduše volit dávkování a případně kombinovat s jinými druhy bylin. Odvar můžete připravit i z čerstvých kopřiv, je však třeba jej připravit prakticky ihned po sběru.

Léčitelství

V léčitelství má kopřiva své pevné místo již řadu let. Působí dobře proti řadě onemocnění, je možné ji využívat jak vnitřně, tak zevně.

Vnější použití

Ačkoliv je kopřivový čaj určen primárně k vnitřnímu užití, tedy k popíjení, své uplatnění najde i pro zevní použití. Čaj naneste na kapesník nebo přírodní tkaninu a můžete používat jako obklad. Látky, obsažení v kopřivě, pomáhají urychlovat hojení ran, navíc působí protizánětlivě a antibakteriálně. Použití je tak ideální pro ty, které trápí pomalé hojení, dále pro urychlení hojení popálenin, proleženin nebo ekzémů.

Vnitřní použití

Kopřivový čaj pomáhá při léčbě chudokrevnosti. Doporučuje se pít především při zánětu cest močových. Působí totiž močopudně a usnadní vyměšování. Díky tomu se hodí pro všechny typy onemocnění, které mají co dočinění s močovým měchýřem. Také lidé, trpící diabetem, mohou popíjením čaje zmírnit projevy nemoci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno