Domů Výživa Léčivé rostliny Právenka latnatá – léčivé účinky

Právenka latnatá – léčivé účinky

Právenka latnatá (Andrographis paniculata) je známá také jako měkýn latnatý. Svůj původ má v Indii a na Srí Lance. Ačkoli vypadá jako plevel, jedná se o rostlinu, která se pěstuje. Ve velkém se pěstuje hlavně v jižní a jihovýchodní Asii. U nás tato rostlina není příliš známá, nicméně její použití nás může zaujmout.

Právenka

Právenka latnatá jako rostlina

Tato rostlina dorůstá do výšky 30 až 90 cm. Patří do čeledi Acanthaceae. Větve této rostliny jsou ostře čtyřhranné a v horní oblasti úzce křídlaté. Listy mají délku 5 až 7,5 cm. Květy jsou malé a mají bílou až světle růžovou barvu. Plodem jsou tobolky dlouhé asi 20 mm, jsou dlouhé a na obou koncích se zužují. Uvnitř nich se skrývá velké množství drobných žlutohnědých semen. Právě jejich prostřednictvím můžete rostlinu dále množit.

Výskyt právenky latnaté

Právenka se hojně vyskytuje v tropických asijských zemích. Obvykle roste na pláních, stráních, na pobřeží i v narušených a obdělávaných oblastech, jako jsou například farmy. V současné době se rostlina pěstuje na severu a západě Indie, na Jávě, v Malajsii, Indonésii i v Americe. Její růst byl ale zaznamenán také na Filipínách, v Hongkongu, Thajsku, Bruneji, Singapuru a dalších oblastech Asie. Roste do nadmořské výšky 500 m n. m.

Právenka

Zdravotní přínosy

Hlavním účelem, proč se právenka latnatá užívá, je její schopnost odstranit bolest žaludku. Poradí si i s nepravidelnou stolicí a ztrátou chuti k jídlu u kojenců. Užívá se při celkové slabosti, úplavici, dyspepsii či poruchách trávení. To ale není všechno. Právenku je možné použít ke snížení horečky a k odstranění bolesti v krku. Pomáhá při trávení, zvětšení jater a sleziny, zácpě, žloutence, je anthelmintikum a projímadlo.

Způsob použití

Mezi léčivé části se počítá celá rostlina. Vyrábí se z ní odvar, jehož popíjením můžete odstranit celkovou slabost, úplavici nebo dyspepsii. Odvar je vhodný také k odstranění zažívacích potíží.

V Asii se ale používá také šťáva s listů, která se smíchá s kardamomem, hřebíčkem a skořicí (veškeré koření je v práškové podobě). Tato směs se následně suší na slunci. V Asii ji podávají kojencům při bolestech břicha, nepravidelné stolici nebo při nechutenství. I přes dlouholeté použití tímto způsobem se chceme přimluvit, abyste svým dětem podávali jen takové prostředky, které schválí váš pediatr.

Dalším způsobem užití je připravit si odvar z kořenů a listů, který pomáhá při horečce, bolestech v krku, trávení, zvětšení jater a sleziny, zácpě, žloutence a je anthelmintikum a projímadlo.

Právenka

Pěstování právenky latnaté

Pěstovat právenku latnatou není nic složitého. Důležité je vybrat vhodné stanoviště, které zajistí ideální podmínky. To pak právenka poroste skoro sama. Už ale to může být poměrně složité, protože právenka má ráda světlo, ale ne přímé sluneční světlo. Dát ji tedy můžete například v dostatečné vzdálenosti od okna ve světlé místnosti. Semena se vysazují během května a června ve vzdálenosti 60 cm x 30 cm.

Hnojení

Pokud pěstujete rostlinu v květináči v nově zakoupeném substrátu, je velmi pravděpodobné, že rostlina má dostatek potřebných živin. Ty bude rostlina rozhodně potřebovat k novému růstu. Než vaše rostlina vyčerpá živiny ve své půdě, pravděpodobně vyroste natolik, že stejně bude potřebovat větší květináč. Hnojivo můžete dodávat vždy jen jednou za rok.

Zálivka

Zemina by měla mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Zálivka by měla být ale pravidelná. Potřeba vody se může lišit v závislosti na propustnosti půdy, teploty v místnosti nebo také velikosti květináče.

Právenka

Právenka latnatá a koronavirus

O právence latnaté se začalo hodně hovořit zejména v souvislosti s novým koronavirem. Tato rostlina má určité vlastnosti, které by mohly být velice užitečné při léčbě tohoto onemocnění. Výzkumy jsou bohužel ještě v plenkách, takže nelze potvrdit (ale ani vyvrátit) potenciál rostliny ohledně tohoto onemocnění.

Thajské ministerstvo zdravotnictví schválilo v prosinci 2020 pilotní program a alternativní léčbu rané fáze koronavirové infekce, aby se snížila závažnost onemocnění a tím pádem i náklady na léčbu. Pět státních thajských nemocnic tuto léčbu použili a ukázalo se, že rostlinný extrakt skutečně může potlačit virus a snížit závažnost zánětu. Je ale zapotřebí léčbu podat do potvrzeného počtu hodin od infekce.

Právenka

Použití právenky latnaté

Tato bylina je používána po celém světě. Kromě již zmíněných onemocnění se používá k léčbě nachlazení, průjmu, žloutenky, jako tonikum pro játra a kardiovaskulární zdraví. Rostlina má také silné antioxidační účinky. Mimo to se prokázalo, že právenku je možné použít také při sexuální dysfunkci. Tyto obtíže dokáže odstranit a působí také jako antikoncepce. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Další použití právenky:

  • Posílení srdce a jater.
  • Proti sinusitidě.
  • Proti virové hepatitidě B.
  • Protizánětlivé účinky.
  • Čištění krve.
  • Akutní a chronické infekce.
  • Oslabený imunitní systém.

Právenka

Použití při těhotenství a kojení

Ačkoli se v tradiční medicíně používá tato rostlina při bolestech břicha (aj. obtíží) u kojenců, rozhodně bychom se tohoto použití měli vyvarovat. Taktéž použití rostliny v těhotenství a při kojení by mělo být velmi opatrné. Byly totiž zaznamenány alergie na rostliny z čeledi Acanthaceae. V žádném případě by rostliny z této čeledi neměly být používány intravenózně, čehož se ale u domácího použití nemusíme obávat. Konzumace velkého množství bylinky může podráždit trávicí systém a způsobit mnohá další zdravotní nepohodlí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno