Brutnák – léčivé účinky

Brutnák lékařský se používá při kožních onemocněních nebo pomáhá vyživovat chrupavky klubů. Účinků má však mnohé více. Které to jsou a v jaké formě se brutnák používá?

Brutnák lékařský

Brutnák lékařský můžeme poznat na první pohled. Jde o jednoletou rostlinu, typickou svými blankytně modrými okvětními lístky. Brutnák patří do čeledi brutnákovitých, původně pochází ze Středozemí, ale dnes se běžně pěstuje i u nás v ČR, kde se využívá buď jako léčivka nebo zřídka také jako přísada do salátů. Může se pěstovat na zahradě, pro léčivé účinky se v průběhu června sbírá nať i květ brutnáku. Kromě léčitelství a přírodní medicíny lze brutnák lékařský použít i v gastronomii. Kromě již zmíněných salátů se hodí i nakládané zeleniny, ale třeba i do omáček či k masu. Současně je blahodárnou výživou pro včely, což oceňují především včelaři.

Léčivé účinky brutnáku

Zaměřme se nyní na léčivé účinky brutnáku. K jakým účelům můžeme tuto dnes u nás běžně dostupnou léčivku využívat? Obsahuje především silice, kyselinu křemičitou, kyselinu garnalinolenovou či větší množství vitamínu C. Od toho se odvíjí i samotné účinky, na které se nyní blíže podíváme.

Kožní problémy a onemocnění

Brutnák lékařský je nejúčinnější a nejužívanější v oblasti léčby kožních problémů a onemocnění. Zmíněná kyselina garnalinolenová pomáhá kůži vyživovat a zmírňovat projevy zanícené kůže. Brutnák se doporučuje rovněž těm, kteří mají problémy se suchou pokožkou. Obzvláště účinný je při neurodermatitidě.

Zdroj výživy

Přípravky z brutnáku lékařského pomáhají vyživovat určité části lidského těla a organismu. Obsažený křemík je obzvláště účinný pro zajištění výživy chrupavek a menisku. Brutnák se také doporučuje všem, kteří mají problémy s nedostatečnou výživou vlasů nebo nehtů.

Další účinky

Léčba kožních onemocnění a výživa chrupavek, vlasů i nehtů jsou základní nejznámější účinky brutnáku. Je jich však mnohem více. Zmiňme např. schopnost celkového posílení neurosystému, dále snižování vysoké teploty, schopnost čištění krve, protizánětlivé účinky či zklidňující vlastnosti při prvotních symptomech deprese.

Užívání brutnáku

A v jaké formě brutnák nejlépe užívat? Pro léčivé účinky se používá nať a květ. Jednak lze brutnák užívat vnitřně, ideálně jako součást pokrmu. Použít můžete nať i květ. Při vnitřním užívání je však třeba dát pozor na míru konzumace, nedoporučuje se pravidelné vnitřní užívání. Dochází totiž k uvolňování některých typů alkaloidů, u kterých byly prokázány rakovinotvorné schopnosti. Brutnák lze užívat i zevně, nejúčinnější je brutnákový olej, který je k zakoupení v obchodech se zdravou výživou či v lékárnách s přírodními prostředky.

Brutnák již prakticky vymizel z našich kuchyní, jako potravinu ji používáme již zřídka. Zkuste tuto léčivku oživit, ať už v gastronomii či léčitelství, a využívejte jejích blahodárných schopností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno