Bršlice kozí noha – léčivé účinky

Bršlice kozí noha, to je plevel, kteří příznivci bylinkářství milují, naopak vášniví zahrádkáři a kultivátoři trávníku a záhonku proklínají. I když jde o plevel, se kterým se těžko bojuje, tak má blahodárné účinky na lidský organismus.

Bršlice kozí nohaS touto rostlinou se můžete setkat také pod pojmenováním kerhátek nebo kerhák. Jde o plevel, který se ve velké míře objevuje na neudržovaných zahradách. Bršlice kozí noha disponuje opravdu rozsáhlou sítí oddenků. Ty mají mimo jiné regenerační vlastnosti. Květy bývahá strukturované do okolíku. Květy jsou široké asi 0,3 centimetrů, rostlina dorůstá výšky kolem metru.

Plevel – noční můra pro zahrádkáře

Bršlice kozí noha je mezi zahrádkáři neoblíbenou rostlinou, což je ovšem škoda. Málokdo si totiž neuvědomuje léčivé schopnosti. Je však jasné, že je-li celá zahrada jen ve znamení bršlice, pak se s ní bojovat musí. Plevel se totiž rozšiřuje velmi rychle a špatně se vytrhává – má kořeny, připomínající skleněná vlákna, která se velmi snadno přetrhnou. Pokud se vám přece jen v zahradě bršlice kozí noha přemnožila, nevyhazujete ji, ale zpracujte a použijte pro přírodní léčbu.

Vliv na zdraví

Bršlice obsahuje poměrně velké množství vitamínu C, toho, který si spousta lidí dodává do těla ve formě tabletek. Kromě toho obsahuje i dostatečné množství železa a manganu. Mimo to obsahuje látky, které v těle rozpouští soli. Dnes se bršlice používá v kuchyni minimálně, dříve se však občas přidávala do salátů a pro přípravu zeleninové polévky.

Rozpouštění solí

Bršlice kozí noha pomáhá při rozpouštění solí, což se projeví pozitivně při léčení revmatismu, dny či velkému obsahu solí v ledvinách.

Odkyselení organismu

Bršlice patří k těm rostlinám, které pomohou našemu organismu k odkyselení. Máte-li tak pocit, že jste až moc překyselení, bršlice je rychlým a hlavně přírodním řešením. Pomůže totiž při látkových výměnách a při uvolňování a následném vylučování kyselých látek v těle. Málokterá rostlina má v tomto ohledu tak výrazný účinek.

Využití bršlice

V kuchyni se dnes používá zřídka, jde však o jeden z možných způsobů, jak jej konzumovat. V salátu navíc chutná velmi dobře. Bršlice kozí noha se pro své protirevmatické, metabolické či diuretické účinky používá do nejrůznějších čajů, které pomáhají právě při těchto onemocněních. Čaj si můžete buď přímo zakoupit v lékárně, nebo připravit z oddenku nálev. Na zanícená místa či hemeroidy se používá zevně nálev či přímo obklad z listů, při bolavých kloubech je zase skvělé aplikovat na klouby horké obklady z listů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno