Bolest kolene

Bolesti kolene patří mezi velmi časté problémy mnoha jedinců. Bolest kolee je velmi často předzvěstí pro onemocnění kolenního kloubu. To vede k neustálému stupňování bolesti a velmi často končí nutností operace. Ani operace však bolest kolena vždy nevyřeší. Jaké mohou být příčiny kolene, jak se léčí a jak se prevencí tomuto problému vyhnout?

Původ bolesti

Pokud hledáte jednoznačnou odpověď na původ vaší bolesti kolene, musí vám říci, že to s jeho odhalením není vůbec jednoduché. Bolest kolene může mít celou řadu důvodů. Často jde o následek úrazu, často je bolest kolene způsobena také přetěžováním, např. při sportu. Bohužel, tyto problémy mohou být taktéž genetického původu, pak se tomu nelze výrazně vyhýbat. Před zahájením léčby je proto důležité provést adekvátní odbornou analýzu, během které bude zjištěn původ bolesti a nastavena ideální léčba.

Příčiny bolesti kolene

Bolest kolene může být způsobena z několika příčin. Ačkoliv je nejčastější příčinou artróza, ne vždy za to může právě ona. Pojďme se podrobněji podívat na jednotlivé příčiny této bolesti.

Artróza kolene

Již jsme uvedli, že artróza se řadí mezi nejčastější příčiny bolesti kolen. Artrózou dle výzkumu trpí až tři čtvrtiny lidí s věkem přes 50 let. Jak poznat, že jde právě o artrózu? U artrózy kolene platí, že bolest se bude vyskytovat jak v případě, bude-li koleno v klidové pozici, tak v pohybu. Během artrózy dochází k úbytku chrupavky, nosné klouby jsou postiženy jako první. Je dosti pravděpodobné, že v počátcích se vyskytne jen bolest při pohybu, záhy se však dostaví i ta klidová.

Poranění

Bolest kolena bývá často způsobena vlivem poranění. Může jít o poranění menisku, kdy dojde k otoku. K poranění menisku může dojít u lidí všech věkových kategorií. Odhalit původ bolesti nebývá nijak složité. Bolest kolene bývá způsobena také poraněním vazů. Tento problém se vyskytuje velmi často mezi profesionálními sportovci. Řeší se chirurgicky.

Nemoc Osgood Schlatterova

Pokud trápí bolest kolene dospívající osobu, je možné, že trpí tzv. Oschood Schlatterovou chorobou. Jde o nekrózu, která postihuje holenní kost pod kolenním kloubem. Co však může většinu lidí s tímto problémem potěšit je fakt, že obvykle v dospělosti problémy tohoto typu odezní.

Další nemoci

Pokud ani jedna z výše uvedených onemocnění neodpovídá vašim symptomům, může být bolest kolene způsobena i dalšími nemocemi. Jsou to např. bakerova cysta, osteochodritida či dna.

Léčba při bolesti kolene

Možností, jak se vypořádat s bolestmi kolene, je celá řada. Konkrétní postup závisí na druhu onemocnění, léčbu musí určit sám lékař. Nepokoušejte se svůj stav sami určit a pustit se do samoléčby, mohli byste si jen uškodit. Pokud nejde o závažný problém, bolest kolene, resp. kolenního kloubu, lze vyléčit pouholu rehabilitací a cvičením. Některé případy vyžadují naprostou fixaci kolenního kloubu, další možností léčby je texy stabilizace a fixace. Velmi často je třeba se pro ústup bolesti kolene podrobit operačnímu zákroku. Artroskopie, transplantace chrupavky, endoprotéza, rekonstrukce vazů… Chirurgických zákroků, které mohou vést k vyléčení, je celá řada, konkrétní volbu opět ponechte na samotném chirurgovi.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno