Bolest pod klíční kostí

Bolesti v okolí klíční kosti vznikají nejen jako důsledek pohmožděnin, naraženin, blokací či přetížení v této oblasti, ale mohou představovat také projev nejrůznějších onemocnění. Nápovědou ke zjištění původce tohoto problému může být charakter samotné bolesti – zda se objevuje v klidu či v pohybu, při nádechu či nějaké určité poloze těla, je bodavá či tupá, zda ji doprovází otoky nebo zarudnutí apod.

Přehled nejčastějších příčin

  • Úraz, přetěžení

Bolest pod klíční kostí může souviset s jejím úrazem (naražení, pohmoždění) nebo přetěžením. Typicky se tak děje při náročném sportu nebo aktivitě, kdy je oblast kolem klíční kosti a ramene nadměrně či jednostranně zatížena nebo vystavena úderům. Obvykle tento stav doprovází také otok. Bolesti pod klíční kostí mohou mít celou řadu příčin

  • Plíce, špatně dýchání, astma

Bolesti v okolí klíční kosti mohou vznikat také v důsledku problémů s dýchacími cestami. A to jak při onemocnění (zápaly a záněty plic, kašel, astma apod.), tak i při obyčejném procesu dýchání, kdy je jedinec vystaven nějakému náročnému výkonu a nemůže se pořádně soustředit na správnou frekvenci a způsob nádechu a výdechu.

  • Blokace páteře

Pod klíční kostí se může projevovat i přenesená bolest, typicky od krční páteře. Tyto problémy doprovází stav poškození z jakéhokoliv důvodu (úraz) nebo např. přetěžení či přeležení. S těmito obtížemi se může pojit i komplikace v podobě nevhodné matrace či postele.

  • Špatné návyky při držení těla

Problémy s klíční kostí vás mohou potkat i v případě, že máte špatné návyky při držení těla nebo musíte delší dobu stát či sedět. Přetěžení se pak projeví zatuhlostmi a blokacemi, které se mohou týkat nejen oblastí kolem klíční kosti, ale i zad, hlavy a dalších částí těla.

  • Postižení uzlin

Pod klíční kostí se nachází tzv. podklíčkové uzliny, ke kterým je lymfa přiváděna z prsou a hrudní stěny. Pokud bolí uzlina na levé straně (Virchovova uzlina), může to signalizovat nádorové onemocnění žaludku.

  • Infarkt myokardu

V určitých případech je bolest pod klíční kostí jedním z příznaků infarktu, kdy se bolest různě šíří z oblasti pod hrudní kostí. Většinou se projevuje pálivým tlakem.

  • Ewingův sarkom

Jedná se o vzácný typ kostního nádoru, který se objevuje právě také v plochých kostech, mezi které se řadí i klíční kost. Napadne-li tuto oblast, může se mimo jiného projevovat také bolestí.

  • Lymská borelióza

Bolesti pod klíční kostí mohou signalizovat také např. onemocnění lymskou boreliózou.

Léčba bolestí pod klíční kostí

Vhodná terapie se volí samozřejmě s ohledem na primární příčinu bolestí. Pokud se jedná o trauma či namožení, většinou pomohou chladivé obklady, klidový režim a případně fixace v úlevové poloze. Jestliže bolesti neustoupí, doporučujeme navštívit obvodního lékaře, který vás může nasměrovat k dalšímu odborníkovi – ortoped, fyzioterapeut, neurolog apod. Může vám také předepsat rehabilitace.

Chcete-li si pomoci sami, stále populárnější metodou při léčbě nejrůznějších pohybových obtíží je kineziotaping, kdy se nejrůznější blokace a zatuhlosti řeší pomocí speciálních fixačních pásek. Na bolest je samozřejmě možné užívat běžná analgetika a postižené místo je možné ošetřovat speciální mastí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno