Bolest v krku při polykání

Věděli jste, že bolest při polykání nemusí znamenat pouze nachlazení nebo angínu? Za touto bolestí se může skrývat mnoho závažných onemocnění!

Bolest v krku při polykání může být zapříčiněna velkým počtem různých onemocnění. Problém se odborně nazývá odynofagie. Bolest v krku může být doprovázena obtížným polykáním nebo pocitem váznutí sousta, což se nazývá dysfagie.
Pokud trpíte podobnými pocity nebo problémy, měli byste navštívit lékaře. Zde vás bude čekat diagnostické vyšetření. Pokud se jedná o klasický krční zánět, vystačí si lékař s pohledem do krku a nasazením léků. V případě jiných problémů jsou možné tyto druhy vyšetření:

  • ultrazvuk krku
  • rentgen polykacího traktu
  • CT vyšetření krku
  • gastroskopie
  • laboratorní vyšetření krve a moče
  • odborné ORL vyšetření

Možné příčiny bolesti v krku při polykání

Angína

Jedna z nejčastějších chorob, kterou v průběhu života pozná téměř každý člověk. Postiženého bolí v krku při polknutí, má nateklé mandle a zužuje se oblast ústní dutiny. Jedná se o klasickou bakteriální infekci, která je provázena únavou a horečkou. Léčba probíhá prostřednictvím antibiotik. Angína by se neměla podceňovat, protože neléčená infekce by mohla postihnout i jiné orgány.

Laryngitida

Další relativně častá nemoc. Tento zánět krku provází překrvená krční sliznice, teplota a únava. Obvykle je virového původu a k léčbě se používají různé dezinfekční kloktadla, spraye a tabletky.

Zánět jícnu

Jedná se o zánět stěn jícnu a má několik stupňů. Podle závažnosti se projevují i problémy s polykáním. Nejčastějším zdrojem zánětu jícnu je reflux jícnu, kdy se vracejí žaludeční šťávy ze žaludku do jícnu a dráždí ho a poškozují jeho sliznici. Postižený by měl snížit tělesnou váhu, přestat kouřit a pít alkohol a dietně se stravovat. Podávají se různé léky v návaznosti na výsledky gastroskopie.

Protržení jícnu

Při protržení jícnu trpí postižený bolestí při polykání a náhlou silnou celkovou bolestí v oblasti jícnu. Nutná je okamžitá hospitalizace a vyřešení problému odborným zásahem.

Poleptání krku a jícnu

Může vzniknout jako důsledek vypití chemického přípravku. Jedná se o závažný stav, který je provázen okamžitou a silnou bolestí. Vyžaduje rychlý zákrok lékaře a často hospitalizaci.

Rakovina jícnu

Jejím typickým projevem je právě bolest při polykání. Nemoc lze vyloučit gastroskopickým vyšetřením. Případná léčba probíhá prostřednictvím chemoterapie, ozařování a chirurgického či endoskopického zákroku.

Rakovina hrtanu

Typickým příznakem rakoviny hrtanu je chrapot, ke kterému se ovšem bolest při polykání může přidat. Léčba probíhá chirurgicky, ozařováním a chemoterapií.

Onemocnění štítné žlázy

Zejména zvětšená štítná žláza v některých případech způsobuje bolest při polykání. Léčba probíhá podáváním hormonálních a jiných léků, chirurgicky nebo ozařováním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno