Domů Zdraví Bolesti Bolesti břicha, plynatost a nadýmání: Co signalizuje?

Bolesti břicha, plynatost a nadýmání: Co signalizuje?

Trápí vás bolesti břicha? Trpíte pocity nadýmání? Jaké zdravotní problémy tyto příznaky signalizují? Jak si můžete od bolestí břicha a nadýmání pomoci? Často stačí změna jídelníčku.

Nafouknuté břicho není nic příjemného. Máte pocit, jako by se vám v břiše rozpínal balvan a vše je navíc doprovázeno bolestí břicha a plynatostí. Bolesti břicha a nadýmání můžou mít řadu příčiny – od běžného „něco špatného jsem snědl“ po vážnější choroby.

Bolest břicha podněcuje stres

Stres je příčinou řady chorob a bolesti břicha nevyjímaje. Jestliže vás čeká těžká zkouška, pracovní pohovor, návštěva lékaře nebo doma prožíváte časté hádky, může být bolest břicha reakcí právě na tyto nepříjemné situace. Někdy mohou být bolesti břicha, jež mají původ ve stresu, doprovázeny průjmem a častým nutkáním k návštěvě toalety.

Jak se těchto nepříjemných příznaků zbavit? Odstraňte stres – prvotní příčinu vašich problémů. Zkuste dýchací cvičení nebo jógu a myslete pozitivně.

Když bolí břicho z jídla

Nevhodný jídelníček, rychlá strava ve fastfoodech v kombinaci s vysokým pracovním nasazením a stresem. I to jsou příčiny bolesti břich a nadýmání. Bohužel tyto stavy často léčíme pilulkami místo toho, abychom odstranili příčinu.

Dbát byste měli na pravidelné stravování (alespoň tři jídla denně), dostatečný příjem tekutin, vlákniny a vitamínů. Dopřejte si kvalitní a výživné jídlo, vyhýbejte se přepálenému tuku, sladkostem a polotovarům nebo potravinám plným éček. Sledujte, jaké jídlo vám způsobuje nadýmání a vyřaďte ho z jídelníčku.

Pokud vám nesvědčí určité druhy zeleniny, vynechejte je. Nadýmání a žaludeční problémy může také způsobit rychlý přechod na stravu bohatou na vlákninu (tu bychom měli do jídelníčku zařazovat postupně).

Bolest břicha a nadýmání – signály nemoci?

Bolest břicha a nadýmání ovšem mohou ukazovat také na onemocnění. V kombinaci s průjmem a zvracením se objevují v případě střevních infekcí. Jestliže bolest břicha pociťujete především v podbřišku, trápí vás nevolnost a zvracení, může se jednat o slepé střevo.

Zbystřit byste rozhodně měli, pokud je bolest v břiše ostrá až křečovitá, protože se může jednat o zánět slinivky břišní. V případě, že se vám ve stolici objevuje krev, potýkáte se střídavě se zácpou a průjmem, návštěvu lékaře neodkládejte, protože tyto příznaky ukazují na zánět střevních výběžků, ale mohou signalizovat i rakovinu tlustého střeva.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno