Bolest zad v křížové oblasti

Pokud máte sedavé zaměstnání, s bolestí zad v kříži jste se již bezpochyby setkali. A možná i bez sedavého zaměstnání. Tento druh bolesti zad nebývá obvykle příznakem vážnějších problémů, při pravidelném cvičení se této bolesti můžeme nadobro zbavit.

Příčiny bolesti

Bolest zad v křížové oblasti trápí nejvíce ty, kteří většinu svého času sedí. V dnešní době počítačů do této kategorie spadá pravdu velké procento lidí. Ať již lidé, pracující v kanceláři či studenti se s tímto problémem často setkávají. V dnešní době začíná problém bolesti zad trápit i mladé lidi, včetně adolescentů. Hlavními příčinami této bolest bývá nedostatek pohybu a s tím související ochablé břišní svaly nebo některé svaly zkrácené. Pokud však máte pocit, že nejsou žádné důvody bolesti v kříži, je třeba hledat problém někde jinde. S bolestí zad v oblasti kříže často souvisí záněty ledvin nebo močových cest. V každém případě, pokud bolest zad po několika dnech sama neodezní, je třeba navštívit lékaře.

Cvičení

Při opakujících se problémech bolestí zad v kříži z důvodu sedavého zaměstnání, nízké frekvenci pohybu či zkrácení svalů doporučujeme začít s pravidelným cvičením. Pojďme si představit několik základních cviků, které vám uleví od bolesti zad.

Vytáčení kolen

Jedním ze cviků pro posílení zádových svalů a ustoupení bolesti je vytáčení kolen do stran v poloze vleže. Lehněte si na zem, nejlépe na měkkou podložku mírně pokrčte kolena. Kolena nechte pokrčená a pomalým pohybem je sklápějte na jednu stranu. Současně s tím otáčejte hlavu na stranu druhou, stejně tak i ruce. Několikrát opakujte a střídejte strany natáčení.

Čelo ke kolenům

Toto je další základní cvik, prováděný vleže. Pokrčte kolena a chytněte je svýma rukama. Pomalým tažením se snažte přiblížit vaše čelo ke kolenům. Měli byste cítit pnutí v zádech, pohyby však nesmí bolet.

Cviky vestoje

Nyní se přesuneme ke cvikům, které můžete provádět ve stoje. V podstatě je můžete libovolně kombinovat. Při bolestech v zádech vám pomůže vytáčení do stran, předklony i úklony. Vždy se snažte zádové svaly napnout a udržet jejich napětí po dobu několika vteřin. Cviky několikrát opakujte.

Budete-li podle výše zmíněného cvičit pravidelně, brzy se dostaví úleva v zádové oblasti. Tyto cviky mají jednu velkou výhodu. Nepotřebujete k jejich provedení žádné pomůcky ani náčiní, můžete tak záda cvičit kdykoliv a kdekoliv. Bez problémů se tak můžete protahovat i přímo z kancelářského křesla. Vždy je nutné propnout záda a vykonávat pomalé pohyby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno