Boty do hor

Patříte mezi příznivce vysokohorské turistiky? Pak se na svých výletech a túrách neobejdete bez kvalitní pevné obuvi, se kterou na svých nohách hravě zdoláte i desítky kilometrů na jeden zátah. Nabídka obchodů s obuví doslova překypuje outdoorovými botami, které můžete pro tuto příležitost využít. Důležité opět je, aby vám bota dobře seděla na noze, na ničem jiném nezáleží.

I boty do hor se prodávají v celé škále variací. Pojďte si tedy přečíst, jaké typy můžete pořídit, kolik vás budou stát a také, kam je který typ obuvi nejvhodnější. Jestliže podnikáte výlety do hor jen sporadicky, můžete si samozřejmě pořídit jen jedny univerzální boty do hor či na turistiku.

Nízké nebo kotníkové boty do hor

Než si povíme více o botách do hor, je potřeba si je rozdělit do dvou základních skupin, ze kterých budete vybírat. První jsou klasické nízké outdoorové boty, které mají univerzální možnosti použití. Jsou vhodné jak do hor, tak i do jiných turistických lokalit. Ideální jsou především pro chůzi po zpevněných i nezpevněných cestách. Můžete je vyzkoušet i na příležitostnou turistiku či na běh – zde vám ale doporučujeme volit spíše z lehčích modelů. Ty těžší váží až kolem jednoho kilogramu, což je na běhání opravdu celkem dost.

Pohorky neboli trekové boty

Pokud se rozhodnete pro pořízení vyšších kotníkových bot, určitě také nebudete svého rozhodnutí litovat. Tento model bot se běžně označuje také jako trekové boty nebo kotníkové pohorky. V porovnání s předchozím typem obuvi je již o něco těžší a ideální především do chladnějších lokalit nebo na jarní a podzimní vycházky do hor. Pro turistiku vás tyto boty nezklamou ani v zimě. Jestliže budou vyrobené z kvalitních materiálů a ošetřené impregnací, vlhkost se do nich v žádném případě nedostane.

O něco vyšší jsou pak klasické pohorky, vhodné na vysokohorskou turistiku v těch nejnáročnějších podmínkách. S váhou až kolem 2,5 kg jsou tyto boty opravdu těžké. Váha však souvisí i s jejich stabilitou. Můžete je používat nejen na běžnou chůzi, ale třeba také na horolezectví.

Boty do hor

Jak si je vybrat

Výběr bot do hor přizpůsobte účelu, na který chcete boty využívat, resp. kam všude je chcete nosit. V první řadě byste si je měli dobře vyzkoušet. I sebelepší boty vás mohou tlačit. Trekové boty by vám měly poskytnout dostatek prostoru. Není totiž nic horšího než otlačené prsty a nevzhledné bolavé puchýře. Podešve moderních trekových bot se vyrábějí v různých tvarech a také o různé tvrdosti.

Základem by však měl být pevný materiál, který vám v botách zajistí vynikající stabilitu. Ta je totiž při stoupání do prudkých horských kopců opravdu zásadně potřeba. Boty mohou mít také odpružení, které zajistí lepší došlap nebo různé výztuhy, které poskytnou vaší noze kvalitní oporu. Kromě samotných bot nezapomeňte ani na výběr kvalitních prodyšných ponožek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno