Čaj ze šalvěje

Šalvěj lékařská je silně aromatizovaná bylina, se kterou se běžně můžeme setkat i na území České republiky, kde se dostala pravděpodobně již v 9. století. Čaj z této byliny pomáhá při řadě onemocnění a je tak skvělým přírodním lékem.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská, silně aromatizovaná bylina, patří do čeledi hluchavkovitých. Má zdřevnatělé lodyhy a dorůstá délky 30 centimetrů. Šalvěj lékařskou můžeme poznat podle řapíkatých jemně vroubkovaných listů a také podle květů, které jsou tvořeny dvoupyskovou korunou světle fialové barvy. Je třeba upozornit na rozdíl mezi šalvějí lékařskou, kde čaj z této byliny pomáhá při řadě onemocnění, a šalvějí divotvornou. Šalvěj divotvorná je obecně známá především pro své halucinogenní účinky a stala se tak vyhledávanou bylinou mezi experimentátory. Pokud však chcete využít blahodárných léčebných účinků, hledejte šalvěj lékařskou.

Léčivé účinky byliny

Fakt, že šalvěj lékařská působí blahodárně, věděli již naši předkové. Ne nadarmo byla šalvěj pod drobnohledem všech mágů, čarodějů i šamanů. Jsou také doložené záznamy, které dokazují, že léčivých účinků si byli vědomi už staří Římané, kteří taktéž léčivých účinků užívali. Šalvěj je známá především pro dezinfekční a antibakteriální účinky.

Proti rýmě i nachlazení

Šalvěj lékařská skvěle působí i při běžných nepříjemných onemocněních, jakými jsou angína, rýma či nachlazení. Čaj ze šalvěje je pro tyto případy vynikající, šalvěj totiž také vyniká účinky antivirózními. Máte problémy s dýcháním nebo vás trápí jakékoliv onemocnění dýchacích cest? Popíjejte čaj ze šalvěje lékařské. Pokud vás navíc trápí afty či nateklé hrdlo, můžete čaj využít jako kloktadlo.

Proti nadměrnému pocení

Šalvěj je vynikajícím pomocníkem pro všechny, které trápí nadměrné pocení. Místo drahých a nepřírodních antiperspirantů můžete využít blahodárných účinků šalvěje lékařské. Některé možná překvapí, že i v případě nadměrného pocení se podává čaj ze šalvěje vnitřně, nikoliv zevně.

Další léčivé účinky

Podrobně popisovat léčivé účinky čaje ze šalvěje lékařské by bylo na mnoho odstavců. Upozorněme však na některé další důležité pozitivní vlivy. Popíjení čaje ze šalvěje pomůže při problémech se spánkem, také při nadměrném nervovém vypětí a stresu. Popíjení také vede ke zlepšení krátkodobé paměti. Je třeba upozornit na to, že šalvěj snižuje tvorbu mateřského mléka, což může být v některých případech dobré, pokud však chce maminka kojit dál, čaj ze šalvěje není vhodní. Není vhodný ani pro těhotné ženy.

Čaj ze šalvěje lékařské

Pokud chcete mít cestu k šalvěji lékařské co nejjednodušší, navštivte lékárnu nebo obchod s přírodními léčivy a nakupte směs sušených listů šalvěje. Pokud však máte šalvěj lékařskou nadosah ruky, byla by škody ji nevyužít. Pro přípravu čaje se používají listy, které můžeme sklízet v proběhu celého léta. Listy sušíme při nízké teplotě do 30 stupňů. Usušené listy pak stačí jen zalít horkou vodou, nechat několik minut louhovat a užívat si blahodárných účinků této byliny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno