Celulóza

Celulóza je polysacharid, nacházející se ve vláknině. Je velmi důležitou složkou vlákniny a je možné ji zakoupit i jako čisticí prostředek organismu. O celulóze i vláknině tento článek pojednává.

Vláknina

Pro lidské tělo je vláknina velmi důležitá. Jde tak o důležitou složku potravy, která má prokazatelně pozitivní vliv na zdravotní stav. Právě z toho důvodu jsou v dnešní době velice populární potravinové produkty s vysokým obsahem vlákniny. S vlákninou to však není vůbec jednoduché. Obsahuje celou řadu složek a dělí se do několika kategorií. Lidé, kteří konzumují dostatek vlákniny, snižují riziko vzniku rakoviny žaludku, cukrovky, obezity či zácpy.

Rozpustná vláknina

Vlákninu můžeme rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou. Pomáhá při rozkladu sacharidů ve tlustém střevě a udržují důležité funkce buněk. Jednou ze součástí rozpustné vlákniny je hemicelulóza. Váže na sebe vodu, čímž zvětšuje svůj objem a zlepšuje funkci střev. Právě hemicelulóza má pozitivní vliv na snižování cholesterolu a zabraňování vzniku cukrovky.

Nerozpustná vláknina

Druhým typ vlákniny je nerozpustná. Jak je již ze samotného názvu patrné, není vodou rozpustná a pomáhá tak odírat usazeniny, které se v trávicím traktu objevují. Nerozpustná vláknina se také často označuje jako hrubá vláknina a je důležitá právě z důvodu, že je prakticky jedinou možností, jak z těla odstranit nejrůznější organické i anorganické usazeniny. Složkou nerozpustné vlákniny je právě celulóza. Stejně jako hemicelulóza i celulóza nasává vodu, čímž se objem stolice zvětšuje. Při pravidelném příjmu vlákniny pomáhá zabraňovat zácpě a léči problémy s chronickou zácpou. Naopak, při nárazovém zvýšení množství příjmu vlákniny se zácpa může dostavit.

Celulóza jako léčebný prostředek

Samotná celulóza se v lékárnách i v oblasti alternativní medicíny dá koupit, nejde však o levnou záležitost. Získat totiž samotnou celulóza z vlákniny není nic jednoduchého, stojí za tím složité chemické procesy. Celulóza má sloužit jako prostředek k vyčištění organismu. Jak již bylo popsáno výše, nerozpustná vláknina funguje jako kartáč, odírá usazeniny a pomáhá při detoxikaci těla. Na trhu se hojně objevuje dvojitá celulóza, která obsahuje složku rozpustnou i nerozpustnou.

Kdy ji používat

K jakým účelům je vhodné nasadit celulózu jako doplněk stravy? Jednak v případě, chcete-li provést očistu organismu. V takovém případě je vhodná kombinace s dobrou dietou. Celulóza pak může pomoci i k redukci váhy a k nastartování organismu. Máte-li problémy se zácpou, celulóza je nejjednodušším a šetrným řešením. Stejně tak při problémech s hemeroidy, začínající cukrovkou či ateroskleróze.

Rozhodně nemusíte utrácet mnoho peněz za drahé potravinové doplňky, které obsahují dvojitou celulózu. Při zvýšené konzumaci vlákniny, kterou naleznete v luštěninách, semínkách, ovci, žitu, lnu, ovoci, zelenině či bramborech nebudete žádné zvláštní doplňky stravy potřebovat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno