Kyselina šťavelová

Víte, proč jsou některé druhy ovoce a zeleniny kyselé a co ovlivňuje míru kyselosti? Je to díky kyselině šťavelové, která je obsažena prakticky v každém ovoci a zelenině. Kyselina šťavelová je pro lidský organismus velmi důležitá, není to s ní však zcela jednoduché. K čemu je a kde ji najdeme nejvíce?

Víte, proč jsou některé druhy ovoce a zeleniny kyselé a co ovlivňuje míru kyselosti? Je to díky kyselině šťavelové, která je obsažena prakticky v každém ovoci a zelenině. V závislosti na množství obsažené kyseliny je pak míra kyselosti potraviny. Kyselina šťavelová je pro lidský organismus velmi důležitá, není to s ní však zcela jednoduché. K čemu je a kde ji najdeme nejvíce?

Peristaltika

Dříve, než se pustíme do popisu samotné kyseliny šťavelové, musíme objasnit pojem peristaltika, který je v tomto kontextu důležitý. Peristaltika je proces některých dutých orgánů, které se pozvolna a rytmicky pohybují jedním směrem a posunují tak jejich obsah. Jde o sérii stahů, které probíhají samy od sebe, bez nutnosti ovládání našich svalů. Tento proces se velice silně uplatňuje v trávící soustavě. Tlak v trávicí trubici je obrovský.

Tonus

Tonus je napětí svalu, síla stahování. Právě na tonu silně závisí účinnost peristaltiky, ovšem nejen na něm. Zdravost a síla nervů, tkáně. Buňky je třeba udržovat při životě, pokud budou odumírat, trávicí procesy budou méně efektivní a mohou vzniknout zdravotní problémy, spojené s vyprazdňováním apod.

Kyselina šťavelová

A právě v tuto chvíli je na místě začít hovořit o kyselině šťavelové. Ta totiž udržuje napětí a sílu peristaltika, pomáhá tak k udržování svalů, které fungují automaticky, udržuje je při životě. Kyselina šťavelová je organickou kyselinou, chápejme tím živou. Díky tomu udržuje buňky při životě, což je silně pozitivní.

Vápník

špenát

Často zdůrazňovaným faktem je, že se kyselina šťavelová kombinuje s vápníkem a tím snižuje jeho využitelnost. To je hlavní důvod, proč ani kyselina šťavelová by neměla být přijímána ve vysokém množství, jelikož může dojít až k hypokalcémii. Především při dietách, které se předepisují kvůli nedostatku vápníku, je vhodné vynechat potraviny s vysokým obsahem této kyseliny.

Syrová vs. upravená potrava

V syrovém stavu potravin zůstává kyselina šťavelová organickou, naopak při tepelné úpravě „umírá“. Vraťme se k problematice vápníku, není to s ním tak jednoduché. Pokud je vápník i kyselina v organické formě, naopak podporuje vstřebávání vápníku a síla svalů pro posun potravy je tak podpořena. Potraviny, které mají vysoký obsah této kyseliny, je tak lépe konzumovat v syrovém stavu.

Potraviny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové

A v kterém ovoci a zelenině se nachází velké množství zmíněné kyseliny? Především ve špenátu, listech tuřínu, zelí a ve šťovíku. Tato organická kyselina je pro lidské tělo nesmírně důležitá, proto se doporučuje pravidelné konzumace syrové zeleniny a ovoce, především takových druhů, které mají nadměrný obsah kyseliny.

Obsah kyseliny šťavelové v potravinách by se měl brát na vědomí. U potravin, které jsou známé vysokým obsahem této látky, se doporučuje konzumace převážně v syrovém stavu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno