Červený pomeranč

Máte rádi citrusy? Pokud jste příznivci pomerančů a chcete zkusit něco trošku jiného a možná i zdravějšího, sáhněte po červeném pomeranči. Dnes se už běžně objevují na pultech českých obchodů. Chutnají jinak než klasické pomeranče, poznáte je podle rudé dužiny a potěší vás i svými zdraví prospěšnými vlastnostmi.

Krvavé pomeranče

Červený pomerančČervené nebo také krvavé pomeranče mají dužinu výrazné červené barvy. I slupku mají zabarvenou do červena, takže je zpravidla poznáte už podle pohledu. Ačkoliv se na pultech obchodů neobjevují denně, k sehnání jsou stále častěji. Pokud na ně narazíte, rozhodně je vyzkoušejte. Červené pomeranče pochází pravděpodobně ze Sicílie a úspěšně se pěstují i na území Španělska a Itálie.

Proč jsou pomeranče červené

Červené pomeranče obsahují velké množství anthokyaninu. Jedná se o antioxidant, která se vyznačuje sytou červenou barvou. Odrůda červených pomerančů si své zbarvení získává díky specifickému způsobu pěstování. Během dne jsou totiž plody vystaveny výrazně vyšším teplotám než během noci, což způsobuje právě tvorbu barviva.

Jak chutná červený pomeranč

Červený pomeranč je ve srovnání s běžnými pomeranči šťavnatější a méně kyselý. Po zakousnutí zůstává na jazyku typická chuť, která se přibližuje chuti malin. Proto se červený pomeranč stává důležitou surovinou vyšší gastronomie a používají jej i světoví šéfkuchaři. Červené pomeranče jsou dobré samotné, hodí se ale také do salátů nebo pro přípravu teplých pokrmů.

Červený pomeranč a vliv na zdraví

Zmiňované barvivo je účinným antioxidantem, který bojuje proti volným radikálům. Chrání organismus před stárnutím buněk a ochrání vás před vznikem nejrůznějších onemocnění. Červené pomeranče také prokazatelně snižují krevní tlak, zlepšují obranyschopnost organismu a zlepšují průchodnost střev. Stejně jako další citrusové plody obsahuje i červený pomeranč vysoké množství vitamínu C.

Použití červených pomerančů v kuchyni

Už jsme se zmínili, že červené pomeranče mají všestranné využití v gastronomii. Pokud byste chtěli experimentovat, můžete je použít například pro přípravu moučníků. Může vyzkoušet i šťávu z červených pomerančů, která je osvěžující a plná vitamínů. Připravit si můžete i studený salát s červenými pomeranči, listy salátu, vlašskými ořechy, nastrouhaným tvrdým sýrem a čekankou. V teplé kuchyni pak můžete přidat červený pomeranč třeba při pečení kuřete.

Krvavé pomeranče jsou vynikající a jejich cena je podobná běžně dostupným pomerančům. Až je příště na pultech obchodů uvidíte, nebojte se jich a vyzkoušejte je. Věříme, že si je oblíbíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno