Chia semena – použití

Chia semínka jsou doplňkem stravy, velmi oblíbeným mezi běžci. Nejen běžci však blahodárné účinky semen ocení. Pojďme si říci, co to chia semínka jsou, jak se používají a v čem nám prospívají.

Šalvěj španělská

Chia semenaNejprve je vhodné říci, kde se tyto semena vlastně berou. Jde o semena rostliny šalvěje španělské, latinsky salvia hispanica. Ačkoliv používání těchto semen u nás nemá velkou tradici, v Jižní Americe se pěstuje řadu století. Šalvěj španělskou nelze pěstovat všude, proto je poměrně vzácná a chia semena nepatří k nejlevnějším. Pokud se tedy u nás se chia semínky setkáte, vězte, že pochází z Jižní Ameriky. V minulosti tyto semena konzumovali Aztékové, díky nim byli schopni vydržet náročné cesty i soužení, které je potkávalo.

Chuť chia semen

Chia semena lze použít jako doplněk stravy opravdu jednoduše, a to z důvodu, že jejich chuť je neutrální. Pokud jsme zvyklí, že semena mají oříškovou nebo hořkou chuť, u chia semen to neplatí. Díky neutralitě chuti je tak můžeme přidávat prakticky všude.

Obsah látek chia semen

Chia semena jsou opravdu bohatá na živiny, obsahují také celou řadu důležitých látek pro náš organismus. Obsahují poměrně velké množství bílkovin (cca 20 %), sacharidů (asi 37 %) a také spoustu tuků, ovšem těch zdravých. Chia semena obsahují spoustu omega 3 mastných kyselin, které náš organismus potřebuje. Mimo to obsahuje spoustu vápníku (pro srovnání – v mléce jej nalezneme 5 krát méně než v těchto semenech), železa, draslíku, hořčíku a také vitamínů.

Chia semena pro běžce

Konzumace chia semen a jejich využití jako doplňku stravy se vžilo do běžecké komunity, kde sklízí velké úspěchy. Jsou oblíbené pro svou neutrální chuť, pro obsah příznivé nutriční hodnoty a především pro zvýšení energie a výdrže. Konzumace chia semen způsobí, že pocit hydratace v těle bude prodloužen a také že v těle zůstanou důležité elektrolyty – právě proto běžci tato semena preferují. Mimo to jsou chia semena oblíbená i mezi diabetiky, jelikož způsobují snížení krevního cukru.

Použití

Pokud jste se rozhodli, že využití semen jako doplňku stravy sami vyzkoušíte, přinášíme vám několik doporučení, jak jej používat.

Gel z chia semen

Nejjednodušší příprava chia semen je výroba gelu. Tento gel je také základem pro přípravu dalších pokrmů ze semen. Jeho výroba je jednoduchá – hrst semen zalejte vodou a počkejte asi čtvrt hodiny. Během té doby semena veškerou vodu absorbují a vytvoří tak gel, který je možný přímo konzumovat nebo použít pro další úpravu.

Saláty

Chia semena také můžete použít do salátů či do müsli, tam se zcela ztratí. Díky neutrální chuti najdou své uplatnění kdekoliv. Chia semínka tak můžete bez problému konzumovat samotná a proto je nasypat prakticky kamkoliv.

Energetické potraviny

Pokud chcete využít pozitivních účinků chia semen a současně chcete dodat tělu energie, je dobré si z nich vyrobit energetické nápoje nebo tyčinky. Semena totiž obsahují dostatek proteinů, zdravých tuků i dalších látek, zato mají poměrně málo sacharidů. Nebojte se tak kombinovat s obilninami nebo zalít medem. Med a jiné rychlé cukry jsou vhodné především v případě, chcete-li tělu dodat okamžitě určité množství energie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno