Mandle a zdraví

Mandle jsou staletí známou a oblíbenou potravinou, málokdo je však bere jako něco více, než malé zahnání hladu u televizní obrazovky či jako přísadu do vánočky. A to je rozhodně škoda, protože lze mandle považovat přímo za kouzelnou pochutinu, která má mnoho pozitivních účinků na náš organismus.

Mandle jsou plodem mandloně obecné a často jsou mylně označovány za oříšky. Není to však pravda – mandle patří mezi peckovice. Krom toho, že výborně zasytí a přejde nás díky nim chuť na čokoládu a jiné neřesti, obsahují spoustu užitečných látek.

Zdravá a výživná pochutina

Mandle jsou bohaté především na látky minerální, mezi které patří v tomto případě především hořčík, jehož obsah čítá úctihodných 300 mg na 100 gramů mandlí. Těsně za ním v tomto pomyslném žebříčku vede vápník s obsahem 250 mg/100g, za zmínku pak stojí i draslík, železo a zinek.

Už jen díky těmto zmíněným látkám nám asi všem dochází, jak moc bohatou potravinu pro nás vlastně mandle představují. Hořčík nám dopřává pružnost a lesk vlasů, pevné nehty i zdravou a krásnou pleť, což je faktor, který především mnohé dámy ocení. Nedostatek hořčíku v našem organismu má naopak vliv nejenom na vlasy a nehty, ale třeba i na vznik psychických poruch.

Jako zajímavost lze zmínit i přínos nedávných výzkumů, které prokázaly vliv mandlí na hladinu „zlého“ cholesterolu, kterou lze údajně pravidelnými dávkami lehce snížit. A jaké množství lze za tuto vhodnou dávku považovat? Abychom to nepřehnali, mělo by se jednat o 1 – 2 hrsti denně. A jelikož všichni máme jiné hrsti, dodejme ještě, že se jedná o 30 – 50 gramů.


Mandle nejsou pouhou ozdobou – mohou tvořit zdravou svačinku či důležitou přísadu do salátů. 

Jak mandle konzumovat?

Mandle se dobře jedí naprosto samotné a lze je brát jako již několikráte zmíněnou pochutinu. Stejně tak je ale najdeme často ve vánočním pečivu a můžeme je použít jako přísadu do salátů. Jedním z nich je například i výborný bramborový salát s mandlemi a kapary, na který si nyní uvedeme stručný recept:

Přísady (pro 4 osoby):
brambory (500 gramů, neloupané)
jarní cibulka (2 kusy)
mandle (70 gramů, loupané)
olej olivový (0,5 dl)
kapary (2 lžíce)
máta (2 lžíce, nakrájená)
bazalka (2 lžíce, nakrájená)
červený vinný ocet (2 lžíce)
citronová šťáva (1 lžíce)
drcený černý pepř
drcený červený pepř
sůl

Postup přípravy salátu je jednoduchý:
Brambory omyjeme, uvaříme do měkka a necháme vychladnout. Mandle si mezitím nasekáme nahrubo, zlehka opražíme na pánvi a olej smícháme s octem, pepřem, špetkou soli a citronovou šťávou. Vychladlé brambory nakrájíme na malé kousky a vše smícháme v míse dohromady. Dál už si popřejeme jen dobrou chuť!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno