Jak se užívají semínka chia

Od doby, kdy začal být velký zájem o zdravou výživu, se i u nás začaly používat suroviny a potraviny, které nebyly doposud známé v našich končinách. Příkladem toho jsou i semínka chia, která jsou oblíbená díky obsahu pro tělo zdravých látek.

Popis

Chia semínkaAčkoliv se u nás o těchto semínkách dříve nevědělo, ve světe tomu bylo zcela jinak. Semínka chia patřila k hlavním zdrojům důležitých látek pro Aztéky a i dnes patří mezi základní surovinu některých kultur. Tuto tradici má především v Mexiku. Semínka chia jsou na pohled velmi drobná a bývají dvoubarevná – bílá a černá. Mají kropenatou barvu. Co do chuti se podobají oříškům.

Obsah látek

A proč semínka chia získávají takové ohlasy? Není to kvůli chuti, vždyť podobných semen a mnohem tradičnějších u nás máme spoustu. Hlavním důvodem jsou především látky, které semínka obsahují. Poměrně velké množství bílkoviny, vláknina, vápník, fosfor, železo, zinek, mangan, draslík, sodík, vitamíny B, A, C, E. To vše dostanete do těla z hrsti semínek chia.

Chia semínka a vliv na zdraví

Díky obsahu účinných látek je konzumace chia semínek prospěšná pro mnohé orgány v těle. Jsou to především ledviny, játra, plíce a žaludek. Chia semínka se také řadí mezi přírodní antioxidanty, takže bojují s volnými radikály v těle. Dále mohou pomoci preventivně proti vzniku cukrovky nebo Alzheimerovy choroby.

Jak semínka chia používat

Záleží na tom, k jakému účelu chcete semínka používat. Ačkoliv se může zdát, že jediným způsobem užití je konzumace samotných semen, opak je pravdou. Možností je více.

Chia nápoj

Především v prostředí mezi běžci se ujala výroba gelu z chia semínek. Podle odborníků spočívá výhoda tohoto gelu v tom, že se sacharidy vstřebávají postupně a ještě delší dobu, než v běžném stavu. Gel vyrobíte rozmícháním semínek v kokosovém mléce nebo v obyčejné vodě. Semínka můžete následně vyndat a přímo konzumovat nebo dále využívat.

Pečení

Chia semínka jsou vhodným doplňkem také pro řadu pokrmů, ideální jsou také jako přísada do koláčů či muffinů. Pokud máte rádi oříškovou chuť, nebojte se hrstku semínek přisypat do těsta. Semínka tak můžete použít současně s dalšími oříšky.

Přímá konzumace

Chia semínka můžete konzumovat přímo, bez další úpravy. Jejich chuť není vůbec špatná, takže vám to nebude činit žádné problémy. Hodí se také jako přísada do jogurtů nebo do ovocných salátů. Vždy stačí 1-2 hrsti semínek a získáte mnoho vitamínů a látek do vašeho těla.

Chia semínka se tak stala fenoménem oprávněně. Tato semínka hispánské šalvěje klamou tělem, jsou drobná, obsahují však spoustu zdraví prospěšných látek. Tělo vám poděkuje. Konzumace se doporučuje především u vrcholových sportovců, konzumace mezi běžci je dnes již zcela běžná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno