Domů Výživa Zdravé recepty Čím nahradit kokosový olej?

Čím nahradit kokosový olej?

Kokosový olej (někdy také kokosové máslo) je tuk, který vzniká extrakci kokosové vody a/nebo dužiny. Typické je pro něj to, že je v tuhém stavu, avšak kolem 37 °C (což je běžná tělesná teplota) ale taje a stává se kapalinou. Toho se využívá zejména v kosmetice, kdy se kokosový olej používá jako nosný olej domácích kosmetických produktů na pokožku, vlasy, obličej apod. Jeho obliba poslední dobou roste, najdou se ale také ti, kteří jsou na kokos alergičtí nebo kterým jednoduše kokos nechutná. Ti pak přemýšlí nad tím, jak jej v receptech nahradit.

Kokos

Kokosové produkty

V současné době už nemusíme kupovat pouhé kokosové ořechy nebo konzervy kokosu. Kokosové produkty jsou zastoupeny právě kokosovým olejem, ale také kokosovým cukrem, kokosovou moukou apod. Kokos patří mezi zdravé alternativy tuku, nicméně s jeho množstvím bychom to také neměli přehánět. Kromě obezity hrozí také zvýšená hladina cholesterolu a zhoršené kardiovaskulární zdraví. Kokos se používá mnoha různými způsoby. Při vaření je skvělou veganskou alternativou tuku.

Kokosový olej

Náhrada kokosového oleje

Ne vždy ale máte kokosový olej po ruce. V takovém případě budete chtít najít něco, co má podobnou strukturu, je rostlinného původu a patří mezi zdravé tuky. Ideální by bylo, pokud při náhradě najdeme i co nejpodobnější chuť – tu ale bohužel nenapodobíte. Je to ten důvod, proč je kokosové mléko jedinečné. Nahradit ho tedy můžete jiným tukem, ale přijdete o kokosové aroma (což může být pro někoho žádoucí).

Olivový olej

Extra panenský olivový olej

I nyní se jedná o veganský zdravý tuk. Je jedno, jestli nahradíte kokosový olej za olivový nebo naopak, dosáhnete vždy požadované struktury pokrmu. Měnit je můžete v poměru 1:1. Mají podobné varné vlastnosti. Nevýhodou olivového oleje je jeho výrazná chuť. Ta může sice ve spoustě receptů fungovat dobře, avšak do sladkých receptů jej nejspíše nepoužijete. Nahradit s ním můžete pokrmy, které vyžadují vaření při nízké teplotě nebo nevařené pokrmy.

Řepka

Řepkový olej

Řepkový olej se nachází ve většině domácností. Je levnější, než kokosový a jeho výhodou je neutrální chuť. Použít jej tedy můžete do jakýchkoli receptů, aniž byste se museli obávat, že ovlivní výslednou chuť pokrmu. Je vhodný k pečení, zapékání, restování i smažení. Za kokosový olej jej můžete nahradit v poměru 1:1.

Slunečnicový olej

Slunečnicový olej

Také slunečnicový olej máte nejspíše doma. Vyrábí se ze slunečnicových semínek a nabízí neutrální chuť. Proto se hodí do jakýchkoli pokrmů. Je vhodný i ke smažení, což by s kokosovým olejem mohl být problém (vzhledem k nízkému kouřovému bodu). Nahraďte jej v poměru 1:1 s kokosovým olejem.

Avokádo

Avokádový olej

Jedná se o jednu z nejlepších náhrad kokosového oleje. Avokádový olej má neutrální chuť a vysoký kouřový bod. Můžete jej použít jako náhradu do vařených, smažených, pečených či restovaných receptů. Jednoduše jím nahraďte kokosový olej v poměru 1:1. Avokádový olej přináší celou spoustu příznivých zdravotních účinků: snížení cholesterolu, antioxidační působení apod. Bohužel, avokádový olej je také poměrně drahý. Používat jej tak nebudete do receptů, jako jsou různé smažené pokrmy, kdy spousta přepáleného oleje zůstane nevyužitá na pánvi. Ideální je zejména do dresinků a marinád.

Jablečné pyré

Poněkud kontroverzní náhražkou kokosového oleje se může stát také jablečné pyré. Je to možné, ale samozřejmě ne ve všech receptech. Pokud hledáte veganskou náhražku kokosového oleje při pečení sladkých druhů pečiva, je jablečné pyré tím pravým pro vás. Neslazené jablečné pyré je vlhké, takže působí v těstě jako tekutina. Někdy ale může být vlhkosti až příliš. Proto je zaměňujeme následovně: jeden díl kokosového oleje nahradíme za půl dílu jablečného pyré a půl dílu alternativního oleje (třeba některý z výše zmíněných). Nevýhodou jablečného pyré může být taktéž jeho chuť, která může ovlivnit výslednou chuť pokrmu.

Hroznový olej

Tento olej můžete s kokosovým vyměnit v poměru 1:1. Má neutrální chuť, je rostlinného původu a dobře funguje zejména v pečených receptech nebo jako salátová zálivka. Nevýhodou ale může být vyšší pořizovací cena. Získává se z hroznů, které již byly odšťavněny. Navzdory svému názvu není sladký a upotřebíte ho též ve slaných pokrmech.

Mandlový olej

Mandlový olej

Mandle se nachází ve spoustě podob. Chroupat je můžeme jako neloupané či loupané oříšky, oříšky na plátky menší kousky nebo dokonce ve formě mouky. Vypít jej můžeme jako mandlové mléko a použít jej můžeme i ve formě tuku. Mandlový olej má podobně jako kokosový velmi výraznou chuť. Ta může být skvělá například v pečených sladkých receptech, překážet ale může při smažení. Hodí se pro sladké i slané pokrmy. Nahradit jej lze jednoduše v poměru 1:1 s kokosovým olejem.

Živočišné tuky jako náhražky za kokosový olej

Pokud vám nevadí, že ve vašem pokrmu budou taktéž živočišné produkty, můžete kokosový olej nahradit také následujícími tuky:

  • Máslo – máslo má krémovou texturu a zjemňuje chuť jakéhokoli pokrmuj. Za kokosový olej jej můžete nahradit v poměru 1:1. Máslo může obsahovat trochu více vody, než olej, takže vzniklý pokrm může mít trochu jinou strukturu. Při nižších teplotách má pevnou strukturu a při vyšších taje – což je podobné, jako je tomu u kokosového oleje.
  • Sádlo – vhodné ke smažení, vaření i pečení. Má neutrální chuť, takže jej můžete použít ve všech receptech. Také skupenství při nižších a vyšších teplotách je podobné, jako u kokosového oleje. Za kokosový olej ho měníme v poměru 1:1.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno