Jak vypeckovat mirabelky

Pokud se chcete podívat na to, jak vypeckovat mirabelky, musíte se nejdřív podívat na to, co jsou a nejsou mirabelky. Mirabelky jsou vděčné a chutné ovoce. Jsou nenáročné na pěstování a nesou hojnou úrodu. V plné zralosti jsou sladké jako med a pochutnají si na nich děti i dospělí. Pokud nejsme vlastníky mirabelkového stromu, nemusíme si zoufat.

Vyrazíme za nimi do přírody, i když tam se potkáme spíše s podobným druhem a tím je mirabelán, méně často se špendlíky. Všechno to jsou slivoně a i když se mírně liší chutí i barvou, říkáme jim většinou všem shodně špendlíky a s druhy si hlavu nelámeme.

Problém s peckou

Hlavu si začneme lámat v momentě, kdy plody chceme vyloupat. Pravým mirabelkám a také špendlíkům půjde pecka vyndat krásně, mirabelánům ne. Doporučujeme proto už při sklizni zkusit vyjmout pecku a podle toho se rozhodnout, na co plody budeme zpracovávat.

A jak je vypeckujeme?

Mirabelky a špendlíky jdou od pecky snadno, ale při zmačknutí vyteče většinou hodně šťávy. Proto je lépe plod naříznout nožíkem a pecku vyjmout. Mirabelán musíme od pecky doslova odřezávat a stejně to nedokážeme úplně do čista, takže je vhodnější použít je třeba na přípravu kompotů, které zavaříme i s peckami.

Pokud chceme udělat džem, sirup nebo šťávu, rozvaříme plody i s peckami a pak propasírujeme. Zbudou jen pecky a slupky. Ovoce můžeme zkusit také rychle spařit v horké vodě, pecka jde snadněji ven a můžete jej i oloupat. Dalším způsobem je povlnit ovoce rozložené v jedné vrstvě v mikrovlnné troubě. Dáme nejvyšší výkon a vlníme 15-20 vteřin. Pecku pak z ovoce jednoduše vymáčkneme.

Mirabelkový džem

A když už budete mít mirabelky vypeckované, zrovna si z nich něco připravte.

Ingredience:

  • mirabelky (špendlíky, mirabelány) 1000 g
  • cukr krupice 600 g (i více podle chuti a kyselosti ovoce)
  • kyselina citrónová 1-2 žičky
  • voda 2 lžíce

Postup:

  1. Plody omyjeme, odstopkujeme, vypeckovávat nemusíme.
  2. Vložíme do širokého kastrolu, podlijeme vodou a rozvařujeme, až se pecky zcela oddělí.
  3. Necháme trochu vychladnout a propasírujeme.
  4. Protlak přivedeme znovu k varu a postupně přisypáváme cukr, aby se nepřerušil var.
  5. Ochutnáváme, zda už je džem dost sladký podle naší chuti. Různé druhy ovoce se také liší svou kyselostí. Mirabelky jsou zpravidla hodně sladké, mirabelány naopak kyselejší.
  6. Prováříme alespoň dvacet minut, případně sbíráme pěnu.
  7. Přidáme 1 lžičku kyseliny citrónové a dobře promícháme.
  8. Pak provedeme želírovací zkoušku. Na vychlazený talířek kápneme kapku džemu, pokud se neroztéká a po chvíli ztuhne, máme hotovo. V opačném případě vaříme ještě 10 minut a přidáme druhou lžičku kyseliny. Znovu provedeme želírovací zkoušku a případně ještě chvilku povaříme, až džem správně želíruje.
  9. Hotový džem nalijeme do vysterilizovaných sklenic, zavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru.
  10. Po pěti minutách otočíme zpět, přikryjeme utěrkou a necháme vychladnout.
  11. Džem uchováváme na chladném a temném místě, aby si udržel krásnou žlutou barvu. Na světle po čase zhnědne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno