Zavařování brusinek

Urodilo se vám toto chutné ovoce na zahrádce? Pak se vám určitě budou hodit osvědčené recepty na zavařování brusinek. Nabízí se zejména nejrůznější džemy, ale určitě nejde o jediný způsob jejich zpracování, pojďte si z našich receptů vybrat i vy!

Brusinka se již dlouho se používá jako účinný prostředek přírodní medicíny proti nemocem močového ústrojí, ale i k posílení imunity a chorobám dýchacích cest. Vzhledem k velkému množství železa se doporučuje pro osoby trpící anémií. Příznivé účinky se projevují i u lidí se zvýšeným cholesterolem, a navíc tyto nenápadné plody snižují riziko infarktu a rakoviny a chrání před žaludečními vředy a podle některých studí dokonce brání vzniku revmatismu nebo Alzheimerovy choroby.

A nesmíme zapomenout ani na její schopnost posílení imunity organismu a antipyretické účinky. Používá se také v kosmetice, protože účinně bojuje s volnými radikály zodpovědnými za rychlejší stárnutí. A obsah účinných látek? Nejspíš budete překvapeni. Zalíbí se vám zejména přítomnost již zmiňovaného železa, ale také vitamíny A, B1 a B2, stejně jako minerální prvky – hořčík, železo, vápník, draslík a sodík.

Zavařování brusinek

Recept na džem z brusinek

Ano, můžete ho koupit v obchodě, ale ten domácí chutná určitě mnohem lépe. Navíc jeho příprava netrvá déle než čtvrt hodiny. A můžete ho osladit zcela podle svého vkusu.

Ingredience:

  • asi 200 gramů brusinek
  • 3-4 lžíce cukru
  • 1/3 sklenice vody

Vložte brusinky, cukr a vodu do většího hrnce. Nastavte plotýnku na střední teplotu. Jakmile začne směs vřít, rozmačkejte brusinky dřevěnou lžící nebo jiným vhodným nástrojem. V opačném případě mohou začít explodovat a mohli byste se opravdu nepříjemně popálit. Při míchání se proto vždy snažte brusinky udržovat spíše u dna hrnce.

Jakmile džem začne trochu houstnout, přendejte ho do sklenice. Dobře zavíčkujte a uložte vzhůru nohama. Nechte vychladnout a skladujte v temné a chladné spíži. Získáte opravdu perfektní a zdravý doplněk masa a sýrů. Ale džem z brusinek si můžete bez obav namazat třeba i na chleba.

Brusinkový džus

Jeho příprava není těžká. Na 1 kg brusinek budete potřebovat asi 3 šálky vody. Vše povařte asi deset minut na plném plameni. Občas zamíchejte. Přeceďte přes síto do vhodné nejlépe kameninové misky a nechte na chladném místě odpočívat 24 hodin. Přefiltrujte šťávu přes gázu, přidejte 1/2 kg cukru, opět svařte (jen dokud se cukr nerozpustí. Nechte vychladnout a plňte do lahví. Vydrží asi 2-3 měsíce. Po otevření je nutné ho do dvou dnů spotřebovat. Gratulujeme, získali jste skvělý brusinkový nápoj proti infekcím močových cest. V případě potřeby lze vypít až dvě sklenice denně, ovšem ne déle, než týden, jestliže se obtíže do této doby neupraví, vyhledejte lékařskou pomoc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno