Zavařování brusinek

Urodilo se vám toto chutné ovoce na zahrádce? Pak se vám určitě budou hodit osvědčené recepty na zavařování brusinek. Nabízí se zejména nejrůznější džemy, ale určitě nejde o jediný způsob jejich zpracování, pojďte si z našich receptů vybrat i vy!

Brusinka se již dlouho se používá jako účinný prostředek přírodní medicíny proti nemocem močového ústrojí, ale i k posílení imunity a chorobám dýchacích cest. Vzhledem k velkému množství železa se doporučuje pro osoby trpící anémií. Příznivé účinky se projevují i u lidí se zvýšeným cholesterolem, a navíc tyto nenápadné plody snižují riziko infarktu a rakoviny a chrání před žaludečními vředy a podle některých studí dokonce brání vzniku revmatismu nebo Alzheimerovy choroby.

A nesmíme zapomenout ani na její schopnost posílení imunity organismu a antipyretické účinky. Používá se také v kosmetice, protože účinně bojuje s volnými radikály zodpovědnými za rychlejší stárnutí. A obsah účinných látek? Nejspíš budete překvapeni. Zalíbí se vám zejména přítomnost již zmiňovaného železa, ale také vitamíny A, B1 a B2, stejně jako minerální prvky – hořčík, železo, vápník, draslík a sodík.

Zavařování brusinek

Recept na džem z brusinek

Ano, můžete ho koupit v obchodě, ale ten domácí chutná určitě mnohem lépe. Navíc jeho příprava netrvá déle než čtvrt hodiny. A můžete ho osladit zcela podle svého vkusu.

Ingredience:

  • asi 200 gramů brusinek
  • 3-4 lžíce cukru
  • 1/3 sklenice vody

Vložte brusinky, cukr a vodu do většího hrnce. Nastavte plotýnku na střední teplotu. Jakmile začne směs vřít, rozmačkejte brusinky dřevěnou lžící nebo jiným vhodným nástrojem. V opačném případě mohou začít explodovat a mohli byste se opravdu nepříjemně popálit. Při míchání se proto vždy snažte brusinky udržovat spíše u dna hrnce.

Jakmile džem začne trochu houstnout, přendejte ho do sklenice. Dobře zavíčkujte a uložte vzhůru nohama. Nechte vychladnout a skladujte v temné a chladné spíži. Získáte opravdu perfektní a zdravý doplněk masa a sýrů. Ale džem z brusinek si můžete bez obav namazat třeba i na chleba.

Brusinkový džus

Jeho příprava není těžká. Na 1 kg brusinek budete potřebovat asi 3 šálky vody. Vše povařte asi deset minut na plném plameni. Občas zamíchejte. Přeceďte přes síto do vhodné nejlépe kameninové misky a nechte na chladném místě odpočívat 24 hodin. Přefiltrujte šťávu přes gázu, přidejte 1/2 kg cukru, opět svařte (jen dokud se cukr nerozpustí. Nechte vychladnout a plňte do lahví. Vydrží asi 2-3 měsíce. Po otevření je nutné ho do dvou dnů spotřebovat. Gratulujeme, získali jste skvělý brusinkový nápoj proti infekcím močových cest. V případě potřeby lze vypít až dvě sklenice denně, ovšem ne déle, než týden, jestliže se obtíže do této doby neupraví, vyhledejte lékařskou pomoc.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here