Čím naplnit toasty?

Toast nebo česky toust je plátek opečeného toastového chleba. Opékáme ho na pánvi (nasucho), grilu či v toastovači. U toastu je obvyklé, že jej můžete obložit až po opečení, nebo ještě před ním – mezi dva plátky chleba vložíte určité ingredience a poté společně jen lehce zapečete. To sendvič se obloží a už se zapékat nemusí. Popřípadě se zapéká poměrně dlouho. V dnešní terminologii ale často dochází k záměně obou dvou, protože i jejich příprava je velmi podobná.

Ingredience k toastům

Existuje bezpočet možností, jak si můžete svůj toast obložit či naplnit. Mezi nejoblíbenější patří máslo, vejce, slanina, různé druhy sýrů, salámů a spousta dalšího. Abychom vám přinesli trochu inspirace, přichází s některými obvyklými i neobvyklými kombinacemi, které si zamilujete. Opečený chléb je základ každého receptu – toastový chléb teprve po opečení získá tu správnou chuť.

Toast

Toast se sardinkami

Opečte dva plátky toastového chleba. Ještě teplé je pomažte máslem, které jste smíchali s utřeným stroužkem česneku. Vařené vejce nakrájejte na plátky a obložte jimi toast. Poté přidejte sardinky a najemno nakrájené olivy. Nahoře posypte strouhaným sýrem a krátce zapečte pod grilem, aby se sýr roztavil.

BLT toast

Se zkratkou BLT se setkáváme poměrně často a jedná se o naprostou klasiku. Zkratka pochází ze tří anglických slov: Bacon, Lettuce, Tomato. Jedná se tedy o toast, který je obložen třemi ingrediencemi: slaninou, salátem a rajčetem. Je jen na vás, jestli si slaninu před vložením do toastu opečete předem nebo si ji dáte syrovou.

Toast se slaninou a chilli papričkou

Plátek opečeného toastového chleba namažte máslem a hořčicí. Přidejte plátek (opečené, chcete-li) slaniny, (opečenou chcete-li) cibule nakrájené na kolečka, nasekanou chilli papričku, plátek rajčata a ementál. Přiklopte druhou polovinou opečeného toastového chleba a zapečte v grilu.

Toast

Toast Caprese

V tomto případě půjde o skvělou kombinaci tří surovin, ze kterých se vyrábí i slavný italský salát Caprese: rajčata, bazalka a mozzarella. Rajčata a mozzarellu nakrájejte na plátky a položte na opečený toastový chléb. Můžete krátce zapéct, aby se sýr rozpustil. Přidejte čerstvé listy bazalky a zakápněte olivovým olejem. Můžete osolit a opepřit pro zvýraznění chuti. Ihned podávejte. Můžete přidat několik kapek balsamicového octa.

Toast s mozzarellou

Mozzarella je ideální sýr pro rychlé zapékání, protože se rozpouští poměrně rychle. Proto u ní zůstaneme i v tomto receptu. Toastové plátky chleba obložíme kvalitní šunkou (zvolit můžete též pršut), plátky mozarelly a rajčata a krátce zapečeme.

Vegetariánský toast

Ne v každém toastu musí být obsažené maso nebo šunka. Stačí, když si opečený toast namažete ricottou a grilovanou paprikou a máte úžasný vegetariánský toast. Další skvělou možností je naplnit toast grilovanou cuketou, čerstvým špenátem, artyčokovými srdíčky a rajčaty.

Toast šunka sýr

Houbový toast

Opečené plátky chleba obložte nakládanými houbami a zapečte posypané sýrem.

Toast s bazalkou

Bazalka je bylinka, která se do toastů velmi hodí. Můžete je přidat do libovolné kombinace, třeba i do klasického toastu šunka sýr.

Toast s gorgonzolou

Modré sýry mají obvykle výraznou chuť, takže je nemůžeme kombinovat jen tak s něčím. Mezi osvědčené kombinace patří oříšky nebo třeba hruška. Pokud ale chcete něco jednoduššího, obložte chleby salátovými listy, zakápněte olivovým olejem a octem z červeného vína a přidejte gorgonzolu. Může kraťoučce zapéct.

Slaninové toasty

Pokud milujete slaninu, máte na výběr: buď zvolíte klasickou naši slaninu nebo pancettu, což je vlastně druh italské slaniny. V každém případě existuje tolik možností, jak můžete slaninu kombinovat. Zkuste například kombinaci slanina, rajče, mozzarella nebo slanina, dijonská hořčice, salátové listy a rajče. Nebudete zklamáni.

Sendvič

Toasty s tuňákem

Tyto toasty jsou velmi oblíbené mezi těmi, kteří si rádi pochutnají na tuňáku v konzervě. Jejich klasickou kombinací jsou vajíčka na tvrdo, salát a majonéza. Vyzkoušet je můžete ale také v trochu jiné kombinaci, jako je tuňák, olivy a ančovičky. Takto můžete toast ihned zkonzumovat nebo jej ještě posypte méně chuťově výrazným sýrem a zapečte.

Toast se sušenými rajčaty

Sušená rajčata mají poměrně výraznou chuť, proto k nim volíme spíše chuťově nevýrazné potraviny (nebo jen jednu chuťově výraznější, musí se ale hodit). Ideální je na toastový chléb dán šunku, nakrájená sušená rajčata a ricottu. Vhodnou kombinací je ale také rukola, sušená rajčata a parmazán.

Toast se slaninou a vejci

Jedná se o klasiku, kterou ale nejde nezmínit! Slaninku si můžete opéct předem nebo si ji dopřát syrovou, podle toho, jaké jsou vaše preference. Vajíčko může být sázené, vařené nebo ztracené. Dochutit můžete libovolnými bylinkami, ze zeleniny se skvěle hodí rajče. K toastům můžete též přidat šunku a sýr a vytvoříte si tak velice oblíbenou kombinaci.

Toast s uzeným lososem

Uzený losos je specifická potravina, která má svou specifickou chuť. Obvykle se podává v kombinaci s koprem. Na toastu si ho můžete dopřát tak, že opečené toastové plátky chleba namažete mascarpone, obložíte rajčaty a uzeným lososem. Osvědčila se též kombinace uzený losos, mascarpone, červená cibule, salátové listy, plátky salátové okurky.

Toast z toho, co zbylo

Do toastu můžete dát naprosto cokoli, co vám zbylo z oběda předchozího dne. Hodí se jakéhokoli pečené maso, které můžete natrhat nebo nakrájet na tenké plátky. Přidejte majonézu, nějakou zeleninu, kterou máte v lednici, sýr a krátce zapečte. Chutná večeře je na stole!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno