Domů Výživa Zdravé recepty Jak dlouho vařit ovesné vločky?

Jak dlouho vařit ovesné vločky?

Příprava ovesných vloček nemusí být nic složitého. Nejedná se o dlouhý proces, ani nijak náročný. Existuje několik druhů ovesných vloček, čímž se může změnit také čas jejich přípravy. Některé ovesné vločky jsou speciálně připraveny tak, že se používají jako instantní – stačí je zalít vodou a za asi 3 minuty je všechno hotovo. Ideální pro uspěchaný způsob našeho života. Nicméně klasické ovesné vločky budou vyžadovat trochu jinou přípravu.

Ovesné vločky – s lepkem nebo bez

Ovesné vločky dnes považujeme za superpotravinu. Jejich výhodou je rychlost přípravy a variabilita. Můžete je použít do pokrmů sladkých i slaných, můžete jimi zahušťovat různé pokrmy, včetně těch dětských. I když jsou ovesné vločky samy o sobě bezlepkové, obvykle se připravují v provozech, kde dochází ke zpracování obilovin. Ty obsahují lepek a dochází tak ke křížové kontaminaci – bezlepkové vločky mohou obsahovat známky lepku. Pokud sháníte ovesné vločky bez lepku, mělo by to být napsáno rovnou na jejich obalu.

Ovesné vločky

Zdravotní přínosy ovesných vloček

Ovesné vločky a jejich pravidelná konzumace (například ve formě snídaňové ovesné kaše) přináší spoustu zdravotních výhod. Obsahují hlavně sacharidy a vlákninu. Obsahuje také mnohé antioxidanty, které zabraňují potenciálně škodlivým toxinům hromadit se ve vašem organismu. To vede k odvracení celé spousty zánětlivých a chronických onemocnění. Oves může snížit riziko srdečních onemocnění snížením celkového i LDL (špatného) cholesterolu.

Beta-glukan v ovesných vločkách

Beta-glukan je druhem rozpustné vlákniny, která je obsažena v ovesných vločkách. Jejími hlavními přínosy je snižování hladiny cholesterolu a hladiny cukru v krvi. Beta-glukan dále vyživuje zdraavé střevní bakterie a přispívá k pocitu sytosti. Díky tomu můžeme za den přijmout menší množství kalorií. Dá se tedy říci, že díky ovesným vločkám můžeme taktéž hubnout. Kromě toho zlepšuje oves citlivost na inzulín. Některé studie naznačují, že děti, které byly v kojeneckém věku krmeny ovšem, mají nižší pravděpodobnost vzniku astmatu.

Ovesné vločky

Příprava ovesných vloček

Uvařit ovesné vločky není nic těžkého. Abyste ale získali správnou konzistenci a odstranili fádnost, je dobré znát několik triků. Řídit se samozřejmě můžete návodem na obalu, ten je ale obvykle velmi strohý a výsledný pokrm nemusí být nic moc. Ovesné vločky můžeme připravit s vodou, mlékem nebo jakoukoli alternativou mléka. Jedná se o rostlinné nápoje, jako je sójové, mandlové nebo třeba rýžové mléko. Pokud použijete vodu, bude třeba ovesné vločky lépe dochutit, aby nechutnaly nudně.

Voda nebo mléko

Existují dvě možnosti, jak připravit ovesné vločky v mléce (či mléčných alternativách). Dejte vločky do hrnce společně s mlékem a vařte, nebo si ohřejte mléko a až dosáhne bodu varu, zalijte jím ovesné vločky. Díky mléku mají ovesné vločky krémovější chuť, než kdybychom použili pouze vodu. Stejným způsobem se dají připravit ovesné vločky s vodou. Ovesné vločky jednoduše zalijte horkou vodou nebo uvařte v hrnci s vodou. Před vařením přidejte špetku soli. Dochutit můžete též dalším kořením, jako je skořice nebo vanilkový prášek.

Ovesné vločky

Doba vaření

Ať už své vločky připravujete v mléce nebo ve vodě, vyplatí se je přes noc namočit a nechat nabobtnat v lednici. Díky tomu zkrátíte dobu jejich vaření. Celková doba vaření bude záviset na tom, jaké ovesné vločky si koupíte. Narazit můžete například na tyto:

  • Celozrnné ovesné vločky – vaří se déle a vyžadují nejvíce tekutiny. Na 4 šálky tekutiny (vody či mléka) patří 1 šálek ovsa. Vaříme asi 25 až 30 minut.
  • Nahrubo sekané ovesné vločky – vaří se rychleji, mají krémovitou konzistenci. Doba vaření je 15 až 20 minut. Pokud je namočíte předem, může se doba vaření zkrátit až o polovinu.
  • Instantní ovesné vločky – na 2 šálky tekutiny přijde 1 šálek ovsa. Vaříme jen 1 minutu. Vhodné pro uspěchané jedince, nicméně chuťově pokulhávají.

Zbylé vařené ovesné vločky

Pokud jste uvařili příliš mnoho ovesných vloček, nemusíte je vyhazovat. Ovesné vločky dejte do nádoby a ráno jen zahřejte na sporáku nebo v mikrovlnné troubě. Je možné, že bude třeba přidat další vodu nebo mléko, abyste dosáhli požadované konzistence. To důležité je ale to, že ovesné vločky vydrží i déle, než jeden den! Vařené ovesné vločky jsou vlastně ovesnou kaší, která je oblíbená zejména v anglické kuchyni. Vzhledem k tomu, že teď už víte, že není třeba ovesné vločky vařit pokaždé, ale jen ohřát, můžete si ji snadno dopřát i v pracovní dny.

Ovesná kaše

Sůl do ovesných vloček

Při vaření ovesné kaše přidejte do vody špetku soli. Zvýrazní to jejich chuť. A je přitom jedno, jestli ovesné vločky použijete do sladkých nebo slaných receptů. Sůl nezpůsobí to, že ovesné vločky budou slané, ale podpoří to jejich přirozenou oříškovou chuť. Vařené ovesné vločky můžete následně osladit. Namísto klasického cukru sáhněte po takových variantách, které kromě sladkosti obsahují ještě živiny navíc. Sáhněte po javorovém nebo datlovém sirupu či medu.

Ovesná kaše s jahodami

Co přidat do vařených vloček

Ovesné vločky můžete již při vaření dochutit různým kořením, jako je skořice, kardamom, hřebíček a spousta dalšího. Chcete-li si ovesnou kaši dopřát jako jídlo, které zasytí na celé dopoledne, přidejte do ní oříšky nebo třeba lžíci mandlového či arašídového másla. Přidat můžete též bílý jogurt. Nasekané ořechy se hodí jako ozdoba nahoru. Přidat můžete také sušené nebo čerstvé ovoce, různá semínka (lněná, chia, psyllium), čokoládové lupínky nebo čokoládové vločky.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno