Domů Výživa Zdravé recepty Jak vyloupat slunečnici

Jak vyloupat slunečnici

Ptáte se, jak vyloupat slunečnici? Spousta lidí pěstuje slunečnice, pro jejich dekorativnost. Jsou vysoké, jsou krásné a otáčí se za sluncem. Když dokvetou, většinou je necháme dozrát pro ptáčky a pro změnu místo krásných květů pozorujeme malé opeřence při jejich vyzobávání.

Potěšení pro mlsný jazýček

Rozhodneme-li se pěstovat slunečnice k jídlu, ujistíme se, že sejeme ta správná černobíle (šedobíle) pruhovaná semena. Černá semena se pěstují pouze na výrobu oleje a k jídlu se příliš nehodí. Vyloupaná semínka jsou lahodná čerstvá a ještě lepší pražená. Kupujeme je většinou v obchodech, ale s několika slunečnicemi si můžeme vyzkoušet celý proces sušení a loupání, nejdříve semen ze slunečnice a pak i jadérek ze slupky.

Jak vyloupat slunečnici

Podívejte se na podrobný návod.

Nejdřív usušit…

Nejprve musí semínka v květu dozrát a pak celý květ vyschnout. Dříve je z něj s nedostaneme. Dozrávající květ poznáme podle toho, že se začne ohýbat a uvadat. Okvětní lístky opadají, až květ uschne a jeho zadní strana bude žlutá až do hněda. V této fázi je lépe květ odstřihnout a nechat dosušit na suchém, dobře větraném místě. Květ se suší hlavou dolů, stonkem nahoru. Můžeme také slunečnice odříznout i se stonkem, několik jich svázat k sobě a zavěsit hlavičkami dolů. Pod hlavičky umístíme bedýnku vystlanou čistým papírem nebo plátnem. Můžeme také na každý květ uvázat papírový sáček. To proto, abychom nepřišli o semínka, která začnou z květů vypadávat.

Pak vyloupat…

Hlava slunečnice je dokonale vyschlá, když po semenech přejedeme palcem a semínka začnou okamžitě vypadávat ven. Můžeme také třít dvě slunečnice o sebe, nebo si pomoct kartáčem.

Umýt…

Vyloupaná semena rozprostřeme na stole nebo jiné velké ploše, vybereme smetí a pak je dáme do cedníku a propláchneme. Tím zbavíme semena prachu a drobnějších nečistot. Semínka pak rozložíme v jedné vrstvě na ručník nebo papírové a necháme zcela oschnout.

Nakonec uskladnit

Dokonale suchá semena uskladníme ve vzduchotěsné nádobě v chladu, nejlépe v lednici nebo i v mrazničce. Pamatujeme, že obsahují hodně tuku a tak na vzduchu a v teple snadno žluknou.

A jak semínka oloupeme?

Styl Marfuša: Konzumujeme-li jednotlivá semínka čerstvá, celé ho skousneme, až praskne, pak slupku vyplivneme a jadérko sníme. To určitě každý z nás zná (a nejen z oblíbené pohádky, i když tam Marfuška loupala oříšky).

Elegantní styl ve velkém

Větší množství také vyloupeme snadno. Semena nasypeme do vyšší nádoby, třeba od ručního šlehače. Ten právě použijeme k odstranění slupek. Nádobu uzavřeme víkem s otvorem pro šlehač a několikrát ho krátce spustíme. Semínka popraskají a jadérka vypadají ven. Pak je zalijeme vodou. Slupky vyplavou nahoru, sebereme je například malým cedníkem. Vodu z jadérek slijeme a dáme je usušit, opět na ručník nebo papírové utěrky. Můžeme je vložit s plechem do mírně vyhřáté trouby, nebo je zrovna opražit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno