Jak oloupat meruňky

Chystáte se tvořit džem nebo meruňkový kompot, ale překážejí vám v tom jejich špatně stravitelné slupky? Zjistěte, jak oloupat meruňky za pár minut a vlastně zcela bez námahy.

Jde o dobrý krok. Meruňky totiž obsahují mnoho cenných vitamínů a minerálů, o které se zcela zbytečně připravujeme tím, že toto ovoce nekonzumujeme kvůli špatně stravitelným slupkám. A jak tedy na to?

Zavařování meruněk

S loupáním meruněk vám pomůže horká voda

Stačí vzít meruňky a dobře je omýt. Nechte je odkapat a mezitím si v hrnci připravte horkou vodu, množství odhadněte podle množství meruněk, které chcete oloupat. Plody vhoďte dovnitř a po první minutě zkuste jednu meruňku vyjmout a zkusmo oloupat ostrým nožem. Pokud to půjde snadno, pak máte prakticky vyhráno a stačí ponechat meruňky v horké vodě vždy uvedený čas a poté je rychle oloupat. Doporučujeme trpělivost, ostrý nůž a hlavně rukavice. I po minutě v horké vodě totiž dovedou meruňky opravdu pálit.

Náš tip: nenechávejte je ve vodě příliš dlouho, mohly by při loupání pustit zbytečně moc šťávy. A co ještě vědět o loupání meruněk? Ty zelené se budou loupat hůř, než ty plně vyzrálé. A když už budete v loupání, zbavte je i pecek, horká voda je z jejich lůžka lehce uvolní. Poté je snadno odstraníte prstem. A pokud ne, přiberte si na pomoc opět ostrý nůž. Díky němu budou pecky mizet opravdu rychle.

Co si počít s oloupanými meruňkami

Připravte z nich například lahodný džem. Máme pro vás perfektní recept na meruňkový džem. Jde o jeden z nejjednodušších předpisů, na které můžete narazit. Potřebovat budete jenom tři ingredience a trochu času. Tento domácí meruňkový džem vyrobíte opravdu jen ze tří ingrediencí a to bez přidání jakýchkoliv umělých želírujících látek. Postup je rychlý. Děti si ho zamilují a vyrobíte ho velmi snadno. A díky použitým ingrediencím bude také velmi zdravý.

Doba přípravy: 10 minut

Doba vaření: 2 hodiny

Porce: 3 sklenice cca 300 ml

Potěší vás i kalorická hodnota, která je cca 165 kcal ve 100 ml džemu. A jde o recept, který se hodí i pro bezlepkovou a vegetariánskou dietu. Na konci budete držet v ruce 3 sklenice meruňkového džemu o kapacitě 300 ml.

Ingredience:

  • 1 kg čerstvých plně zralých meruněk
  • 250 gramů cukru
  • šťáva z jednoho citronu

Pro výrobu tohoto meruňkového džemu použijte nejlépe moučkový jemný cukr. Nebudete pak muset řešit krystalky. Vymačkejte také šťávu z citronu. Určitě nepoužívejte citronku nebo něco podobného. Citronová šťáva sama o sobě velmi zjemňuje chuť ovoce. Džem je tak současně lehce kyselý i příjemně sladký a navíc se může pyšnit krásnou intenzivní oranžovou barvou.

Meruňky poduste v malém množství vody. Přisypte cukr a počkejte, až se rozpustí, nakonec vmíchejte citronovou šťávu, další minutu vařte a poté ještě horký džem nalijte do sklenic a otočte dnem vzhůru. Sterilace není třeba. Tento džem je ideální pro palačinky, sladké sendviče i vafle. A skvěle se hodí také na vánoční cukroví nebo dorty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno