Jak sušit kiwi

Kiwi je ovoce, které je plné vitamínů. Pokud si nechcete užívat jenom v čerstvé podobě, ale uskladnit si ho jako příjemnou svačinku víceméně kdykoliv, stačí si vytvořit sušené plátky z kiwi. To zvládnete s pomocí sušičky, ale i běžné trouby na pečení. Následující návod, jak sušit kiwi, vám s tím dokáže snadno pomoci.

Proč si připravit sušené kiwi

Kiwi je ovoce, které obsahuje obrovské množství vitamínu C. A to dokonce 92 mg ve 100 gramech ovoce, což je více v porovnání s citronem či pomerančem. Kromě toho je kiwi zdrojem draslíku, vápníku a hořčíku. Rozhodně by se tak mělo jednat o ovoce, které si najde své pevné místo ve vašem jídelníčku.

Výhodou sušeného kiwi je možnost lepšího a delšího skladování. Při dodržení šetrného postupu navíc nedochází k nijak dramatickým ztrátám vitamínů. Vytvoříte si tak chutné plátky vhodné jako rychlá svačina a plné vitamínů. A to nejenom pro dospělé, ale i pro děti, kde se každá chutná náhrada nezdravých sladkostí počítá.

Kiwi

Vyberte kvalitní kiwi z obchodu

Základním předpokladem při sušení kiwi je vybrání kvalitního ovoce z obchodu. Plody by měly být akorát tak zralé a ne příliš měkké. Pozor na zahnívání či jiné poškození, které by mohlo snižovat celkovou kvalitu a zbytečně pokazit celou sušenou dávku. Na velikosti kiwi ani tolik nezáleží, ale je jasné, že z větších kousků snáze připravíte lepší plátky a nebudete se tolik trápit s loupáním.

Kromě klasického kiwi se zelenou dužinou existuje také odrůda se žlutým vnitřkem. Takové kiwi je o něco více sladké, ale samozřejmě zpravidla i dražší. Při sušení platí stejná pravidla bez ohledu na to, jakou barvu má dužina.

Sušení v sušičce

Nejlepším způsobem, jak si připravit sušené kiwi, je použití kvalitní sušičky potravin. Pokud jste ve fázi, kdy si vybíráte právě sušičku, zvolte si takový model, který nabídne nastavení teploty. Pro zachování maximálního množství prospěšných látek je totiž lepší volbou déle trvající sušení na nižší teploty.

Postup sušení v sušičce je velmi jednoduchý. Stačí si kiwi oloupat a nakrájet na tenké plátky. Ty rovnoměrně rozložte na pláty v sušičce a zapněte. Ideální je zvolit teplotu kolem 45 stupňů. Pro usnadnění některé sušičky nabízí přímo programy určené na sušení ovoce.

Dobře usušené kiwi poznáte podle toho, že si zachová svou barvu. Zároveň však bude mít suchou konzistenci. Křupavé by však být nemělo, protože to značí spíše přesušení. Zkrátka zkuste během procesu sušení ochutnávat. Jakmile se dostatečně sníží obsah vody, jistě to poznáte. O konzervování sušeného ovoce se navíc starají obsažené cukry i samotný vitamín C a další látky kyselé povahy.

Sušené plátky kiwi připravené v troubě

Pokud si chcete připravit sušené kiwi v troubě, je základní postup stejný. Kiwi oloupejte, nakrájejte na plátky a umístěte na čistý plech ideálně vyložené pečicím papírem. Následně umístěte do trouby. Nejlepší je horkovzdušná trouba, kterou nastavíte na nejnižší teplotu, což bývá 50 stupňů. Pro unikání přebytečné vlhkosti nechte dvířka mírně pootevřená.

Sušení na rámu se síťovinou

Další možností, která je však časově nejvíce náročná, je sušení kiwi na rámu. Jedná se o typické rámy se síťovinou, které používali už naše babičky. Ovoce se na ně jednoduše rozprostře a rám se umístí nad radiátor či do suché a teplé místnosti, kde postupně probíhá sušení. Pozor si dejte na to, aby rámy na sušení nebyly umístěny v prašném místě, kde by sušené kiwi zbytečně chytalo prach. Podle teploty může takové sušení trvat několik dní.

Kiwi

Správné skladování sušeného kiwi

Protože se jedná o sušenou potravinu, je důležité správné skladování, aby nedošlo k navlhnutí a případnému znehodnocení. Nejlepší volbou jsou skleněné nádoby s kvalitním zabroušeným či jinak utěsněným víkem. Jako ideální místo potom vyberte spíž, kde na kiwi nebude svítit slunce a nebude zde ani příliš vysoká teplota.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno