Jedlé kaštany v mikrovlnce

Jedlé kaštany v nabídce obchodů a různých stánků s občerstvením ohlašují příchod Vánoc. Dozrávají na konci října, čímž začíná jejich sezóna. Na jedlých kaštanech si můžete pochutnat nejen na vánočních trzích, upéct si je můžete i doma a třeba rovnou v mikrovlnce. Jak na to?

Jak jedlé kaštany upéct v mikrovlnce?

Stejně jako na řadu jiných surovin, také na jedlé kaštany lze použít mikrovlnou troubu. Protože se jedlé kaštany ničím nedochucují, opravdu si vystačíte jen s kaštany, nožem a mikrovlnou troubou.

Výsledek přípravy jedlých kaštanů v mikrovlnné troubě hodně závisí na jejím výkonu. Při nastavení mikrovlnky na 600 až 750 W se doba pečení kaštanů pohybuje kolem pěti minut. Sami ale uvidíte, jak na tom zrovna vaše kaštany budou. Jak tedy na to?

Před úpravou v mikrovlnné troubě je potřeba kaštany nejprve naříznout nebo propíchnout. Kaštany na bříšku nařízněte do kříže do hloubky cca 3 milimetry nebo je propíchněte skrz naskrz. Kaštany se nařezávají nebo propichují z toho důvodu, aby se dobře propekly, aby se následně dobře loupaly a aby během pečení doslova nebouchly.

Naříznuté kaštany dejte na talíř, přiklopte poklopem a pečte v mikrovlnce při 600 až 750 W cca 5 až 7 minut. Poté je nechte v zavřené mikrovlnce ještě asi 5 minut dojít. Kaštany se konzumují ještě teplé, respektive ve chvíli, kdy si o nich nespálíte ruce ani jazyk.

Jaká jsou rizika pečení kaštanů v mikrovlnné troubě?

Přestože příprava kaštanů v mikrovlnné troubě nepatří k běžné praxi, spíše se kaštany upravují na silném plechu v troubě, s výsledkem budete spokojeni. Jen je potřeba nezapomenout na to, že je potřeba kaštany naříznout, aby neexplodovaly.Také pro kaštany budete potřebovat poklop, jinak vám budou v mikrovlnce poskakovat. Ohlídat si budete muset i dobu pečení, tedy ji podle potřeby zkrátit nebo prodloužit.

Jaké kaštany v obchodě vybírat?

Abyste si na jedlých kaštanech připravených v mikrovlnce opravdu pochutnali, je potřeba vybírat kvalitní plody. Ty  poznáte podle toho, že se lesknou a mají tmavě hnědou barvu. Vyhnout byste se měli kaštanům, které jsou matné a vrásčité, což svědčí o tom, že vysychají. Pozor si dejte na začínající plíseň a malé dírky v kaštanech, které nasvědčují přítomnost červíka.

Jedlé kaštany

Úprava jedlých kaštanů a jejich využití v kuchyni

Kromě mikrovlnné trouby můžete kaštany upravovat klasicky v troubě (při teplotě 175 – 200 °C budou hotové za 10 minut). Dále lze kaštany připravit na hluboké pánvi pod pokličkou nebo je můžete uvařit ve vodě. Jedlé kaštany se nejčastěji konzumují pečené, a to buď jen tak nebo jako příloha k masům a zelenině. Vnitřek pečeného kaštanů však lze i rozemlít na kaštanovou mouku. Z vařených kaštanů se pak vyrábí kaštanové pyré, které má řadu dalších použití (jako dip, do dezertů…).

Jedlé kaštany a zdraví

Jedlé kaštany jsou po upečení nejen chutné, nýbrž i velmi cenné, co se výživných látek týče. Obsahují cenné bílkoviny, sacharidy, vitamín C, vitamíny B1, B2, B6, vitamín E, karoten, biotin, hořčík, draslík, vápník, železo a měď. Kaštany jsou přirozeně bezlepkové, tudíž vhodné i pro celiaky.  Díky tomu je konzumace jedlých kaštanů doporučena:

– při dně a revmatických onemocněních,

– při průjmech,

– pro podporu imunity,

– pro posílení paměti,

– pro správný vývoj kostí,

– pro výživu pleti, nehtů a vlasů.

Kaštan jedlý versus jírovec maďal

Jedlé kaštany pochází z kaštanovníku setého, který se účelně pěstuje především ve vinařských oblastech Jižní Moravy. Kaštany, které s dětmi sbíráte, abyste jimi nakrmili lesní zvířátka nebo si z nich něco vyrobili, sice vypadají podobně, ale pro úpravu v kuchyni se nehodí. Kaštany ze stromu jírovec maďal nejsou jedovaté, ale kvůli vysokému obsahu tříslovin by nám po upečení nechutnaly.

Koňský kaštan

Určitě jste se setkali i se spojením koňský kaštan. Toto označení nesou kaštany stromu jírovec maďal. Ačkoliv pro použití v kuchyni vhodné nejsou, lze je využít pro výrobu domácích přípravků na vlasy nebo bolavé klouby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno