Jak zpracovat rakytník?

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je známý především pro své drobné, oválné ovoce oranžové barvy. Je plné vitamínu C, E a karotenoidů. Kromě samotných plodů se využívají též semena, z kterých se lisuje olej. Jeho příprava v domácích podmínkách není možná, proto se zaměříme na to, jak zpracovat samotné plody rakytníku. Z nich si můžete připravit různé šťávy na ochucení omáček (je možné jej zaměnit za citronovou šťávu), přidávat do čaj (místo citronu), připravit si z něj čaje, džemy, džusy, cukrovinky nebo dokonce víno a zmrzliny.

Sběr rakytníku

Sklízet zralé bobule není nic jednoduchého. I když existují odrůdy rakytníků, které již nemají trny, některé je stále ještě mají. Znepříjemnit sběr umí také to, že plody nejdou snadno odtrhnout od stromu. Nejlepší způsob je proto plody na větvičkách odstřihávat zahradnickými nůžkami (toto se doporučuje jen jednou za dva roky). Pokud na některé bobule nedosáhnete, nechte je pro ptáky. Plody můžete z ostříhaných větví odstranit tak, že je celé vložíte do mrazničky. Ze zmrazené větvičky plody sami opadávají.

Rakytník

Až po prvních mrazech

Někteří doporučují sklízet až po prvních mrazech, plody jsou prý sladší. Bohužel ale přicházejí také o vitamín C. Plody, které zmrzly a následně rozmrzly, budou kašovité. Sklidit je vcelku ze stromu je takřka nemožné. Proto je lepší sklízet ještě předtím, než zamrznou.

Rakytníkový likér

Abyste si mohli tento recept připravit, budete potřebovat odšťavňovač. Rakytník omyjte a odšťavněte. Změřte jeho množství a množství si poznačte. Budete je totiž potřebovat hned nadvakrát. Poprvé hned teď: přilijte k rakytníkové šťávě stejné množství vodky. Takto necháme louhovat 8 dní. Po uplynutí této doby budete přidávat do směsi cukerný rozvar. To znamená, že musíte svařit vodu s cukrem ve stejném poměru (například 200 g vody a 200 g cukru). Cukrového rozvaru budete potřebovat přesně tolik, kolik bylo vymačkané rakytníkové šťávy.

  • Užívejte panák denně na podporu imunity.
  • Vzhledem k obsahu alkoholu není vhodný pro děti a těhotné či kojící ženy.
  • Pokryje denní potřebu vitamínu C.
  • Chutná skvělé.
  • Slupky z odšťavňovače můžete usušit a použít je k přípravě čaje (stačí zalít horkou vodou a nechat chvíli louhovat).

Rakytník

Rakytníkové bonbony pro děti

Rakytník si odšťavněte a přidejte tolik cukru, aby vám chuť byla příjemná. Snažte se ho přidat co nejméně. Následně si do hrnce dejte pár lžic vody a nasypte asi 20 g želatiny. Zahřívejte, dokud se želatina nerozpustí (pozor, nesmí se vařit!). Přidejte několik lžic rakytníkové šťávy, prohřejte a odstavte. Přimíchejte zbylou šťávu a naplňte formičky na želatinové bonbony. Pokud používáte jiné, než silikonové, raději je předem vymažte. Nechte ztuhnout a můžete začít konzumovat.

  • Slupky z odšťavňovače usušte – na radiátoru to bude během jednoho dne. K přípravě čaje můžete přimíchat sušenou arónii a šípek.
  • Můžete si zkusit vyrobit též rakytníkový olej (recept viz níže).

Rakytníkový čaj

Rakytníkový olej

To co vám zbude v odšťavňovači, jednoduše zalijte olivovým olejem tak, aby to bylo ponořené. Nechte na tmavém a chladném místě asi 14 dní. Každý den protřepávejte. Poté sceďte přes plátýnko a vymačkejte co nejvíce šťávy. Uchovávejte v tmavých lahvích mimo přímé sluneční světlo.

Rakytníkový med

Plody rakytníku rozemelte najemno a naplňte jimi sklenici do poloviny. Dolijte tekutým medem (může být včelí, ale také akátový nebo dokonce pampeliškový) a promíchejte. Skladujte v lednici a používejte jako klasický med.

Zmrzlý rakytník

Rakytníková marmeláda

Plody rakytníku omyjte. Dejte je do dostatečně velkého hrnce s trochou vody a rozvařte doměkka. Průběžně se snažte je rozmačkávat. Když jsou plody rozvařené, propasírujeme. Propasírovanou hmotu si zvážíme a přidáme do ní cukr. Na 1 kg propasírovaného rakytníku přijde asi 750 g cukru. Povařte 5 minut, naplňte sklenice, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Rakytníková marmeláda nemusí chutnat každému, protože má svou specifickou chuť. Proto se do ní přidává další ovoce:

  • Pomeranče – na poslední pětiminutové vaření přidejte asi 300 ml pomerančové šťávy.
  • Jablka – nakrájejte je na kostičky a vařte do měkka spolu s rakytníkovými plody. Nebo můžete jablka povařit doměkka zvlášť a rozmixovat, abyste toho pak měli k pasírování méně.
  • Arónie – přidejte omyté plody k rakytníku a vařte doměkka. Po propasírování a závěrečném provaření po přidání cukru můžete přimíchat trochu skořice.

Rakytníkový sirup

Z rakytníku vylisujeme šťávu a tu pak osladíme podle chuti. Zahříváme, aby se cukr dobře rozpustil, ale nevaříme! Var je zbytečný a připravuje nás o vitamíny. Sirup naplníme do lahví a skladujeme v lednici. Můžete jej jen naředit vodou jako klasický sirup, nebo jej použijte do čaje.

Zpracování rakytníku

Rakytníková zmrzlina

Rakytníkovou šťávu si oslaďte cukrem podle chuti. Na 500 ml šťávy přidejte 500 ml vody. Zahřejte společně a přidejte 10 g předem namočené želatiny. Promíchejte a rozmixujte. Nalijte do formiček na nanuky a nechte zmrznout v mrazničce.

Pomazánky s rakytníkem

Z rakytníkové šťávy je možné vyrobit také pomazánky. Zde jsou návrhy:

  • Tvarohová: smíchejte 100 g tvarohu z vaničky, 100 g jemně nastrouhaného eidamu, 1 najemno nastrouhanou mrkev, 3 lžíce rakytníkové šťávy, několik rozinek (můžete nakrájet na jemno) a vanilkový cukr podle chuti.
  • Dýňová: smíchejte 100 g tvarohu z vaničky, 3 lžíce rakytníkové marmelády, 3 lžíce strouhané dýně (nebo dýňového pyré), nasekaný kopr či petrželku a 4 utřené stroužky česneku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno