Jak sušit kaki

Kaki neboli churma je v Číně známým plodem již více než dva tisíce let. Do širšího povědomí se ale toto ovoce, které je plodem stromu tomel japonský, dostalo až na konci 18. století. I přesto se v Česku nebývalou popularitou může pyšnit až několik posledních desítek let. Lidé jej nejčastěji konzumují v čerstvé podobě. Existuje ale také varianta, kdy lze kaki jíst jako sušený plod.

Kaki

Sušené ovoce se spoustou vitaminů

Sušené tropické ovoce běžně najdeme v obchodech. Usušit jej ale zvládnete také v prostředí domova. Velkou výhodou takto zpracovaného ovoce je to, že si udržuje celou řadu vitaminů a dalších látek prospívajících našemu tělu. Po usušení kaki zůstává plné vitaminu A i C, kterého má v syrovém stavu víc než dost. Ovoce si zároveň zachovává svou chuť. Ta je doplněna o velmi silné ovocné aroma. Při konzumaci sušeného kaki tak budete mít pocit, jako když ho jíte čerstvé.

Kaki

Jednoduchý a rychlý způsob sušení

Asi nejjednodušším a také nejrychlejším způsobem pro sušení ovoce, tedy i kaki, je využití sušičky. Do té na tenké plátky nakrájejte zralé, nikoliv však přezrálé plody. Protože se při sušení uvolňují cukry i aroma, sušit lze také ještě ne úplně zralé kusy.

Tenké plátky plné chuti

Pozor si dejte na správné očištění a při pokládání do sušičky nezapomeňte, že se jednotlivé plátky nesmí překrývat. Jedině tak dosáhnete rovnoměrného usušení. Pokud sušíte kaki poprvé, pro jistotu jej každou hodinu zkontrolujte. V opačném případě stačí kontrola po pár hodinách. Když jsou kusy ovoce na povrchu kožnaté a pružné, je ten správný čas sušičku vypnout.

Usušené kaki nechte ještě tak hodinu vychladnout. Následně jej umístěte do suché a uzavřené nádoby. Takto skladované mimo světlo by ovoce mělo vydržet minimálně jeden rok.

Tradiční japonské sušení

Další variantou, ke které nepotřebujete žádnou z kuchyňských pomůcek, je sušení celého plodu. Tento způsob, který pochází až z daleké Asie, u nás není příliš známý. Právě Asiaté jej ale považují za jeden z nejjednodušších a plody kaki takto suší opravdu ve velkém. Samotný proces sice trvá několik týdnů, přináší ale opravdu lahodný výsledek.

Kaki oloupeme, a buď za stopku, nebo špendlík, který můžeme připíchnout na vršek plodu, přivážeme na provázek. Po přivázání jednoduše zavěsíme kaki do prostoru. Ideálně nad topení, nebo jiné místo v domácnosti, kde přirozeně proudí více tepla.

Péče o plod urychlí proces

První týden každý den a poté několikrát za týden usychající plody prohněteme prsty. Díky tomu se uvolňuje vlhkost a vytváří se jemná vnitřní textura. Během jednoho měsíce až šesti týdnů pak ovoce začne získávat sladkobílý povlak. Právě ten značí, že je plod již dostatečně suchý a je možné jej nakrájený na tenké plátky konečně ochutnat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno