Trnky jsou plodem trnky obecné (Prunus spinosa), listnatého keře (malého stromu), který známe také pod názvy slivoň trnitá nebo slivoň trnka. Původem pochází z Evropy, Asie a severní Afriky. Trnky dozrávají na konci léta a sklizeň samotná probíhá na přelomu září a října. Jedná se o modré peckovice, které jsou významným zdrojem obživy pro ptáky. Trnky obsahují zejména vitamín C a třísloviny. Jejich chuť je obvykle svíravá a trpká, pokud je však necháme projít prvními mrazy, dochází k odstranění trpkosti. Trnky se využívají na výrobu marmelád, lisování šťáv, výrobu likérů a pálení kořalky. Jakým způsobem je můžeme zpracovat?
Trnkový džem
Tento džem si pochutnáte klasickým způsobem na chlebu s máslem, nebo jej můžete využít jako doplněk k masu a sýrům. Příprava je jednoduchá. Začněte tak, že si omyjete 500 g trnek a vypeckujete je. Pro lepší chuť trnky sbírejte po prvním mrazu. Dejte je do mixéru. Nyní si omyjte 1 citron horkou vodou a nastrouhejte z něj kůru. Snažte se strouhat pouze povrch citronu, bílá část je hořká. Kůru přidejte k trnkám do mixéru. Citron následně ještě vymačkejte a šťávu přidejte k trnkám. Vše rozmixujte na pyré. Toto pyré přelijte do hrnce a přidejte 250 g želírovacího cukru. Povařte 5 minut a poté již můžete plnit čisté sklenice. Zavíčkujte je a otočte do vychladnutí dnem vzhůru.
Trnkový gin
Tento alkoholický nápoje má sladkou, švestkovou chuť a nádhernou, rubínově červenou barvu. Jeho příprava není příliš náročná. Stačí si omýt 500 g zralých trnek, které poté hned osušte. Vypeckujte je a vkládejte do dvoulitrové sklenice (popřípadě rozdělte do několika menších sklenic). Nyní přidejte 250 g třtinového cukru a 1 l ginu. Je důležité, aby gin dobře chutnal ještě předtím, než jej použijete do tohoto receptu. Trnky případnou pachuť nejlevnějších ginů nepřebijí.
Sklenice uzavřete a dobře protřepejte. Takto zůstanou trnku na tmavém a chladném místě po dobu dvou až tří měsíců. Každý týden sklenici dobře protřepejte. Po uplynutí dvou měsíců slijte směs přes jemné sítko vyložené tkaninou. Vymačkejte z ní co nejvíce tekutiny a pevnou část vyhoďte. Tekutinu přelijte do hezké láhve a opatřete popiskem. Od této chvíle může začít svůj nápoj popíjet.
Trnková vodka
Trnkovou vodku můžete připravit stejným způsobem, jako trnkový gin. Stačí, když v receptu uvedeném výše, nahradíte gin za vodku ve stejném množství.
Trnkový sirup
Omyté trnky v libovolném množství vypeckujte. Rozmixujte je na pyré. Odměřte, jaký je objem vašich trnek. Na každý litr pyré budete muset litr vody a 450 g cukru. Pyré spolu s cukrem, vodou a kořením (může to být skořice celá, badyán nebo žádné koření) vaříme asi 40 minut. Propasírujte přes kovové sítko a pak ještě jednou přes pasírovací tkaninu. Naplňte sklenice a uzavřete je. V lednici vydrží sirup asi dva týdny, pro delší skladování jej zavařte nebo zamrazte.
Brusinková omáčka s trnkovým ginem
Do dostatečně velkého hrnce vložte tyto ingredience: 60 g cukru krystal, 250 g brusinek, 100 ml trnkového ginu. Přiveďte k varu a povařte 5 minut. Poté nechte vychladit a skladujte v lednici. Podávejte k pečenému masu nebo sýrům. Brusinková omáčka se podává při pokojové teplotě.
Trnkový royal
Jedná se o míchaný nápoj, jehož základem je trnkový gin. Připravte si dvě sklenice na šampaňské. Do každé nalijte 25 ml trnkového ginu a 150 ml šampaňského nebo prosecca. Promíchejte a podávejte.
Zvěřina s omáčkou z trnkového ginu a švestek
Na přípravu tohoto pokrmu budete potřebovat 2 steaky z libovolného druhu zvěřiny (daňčí, kančí apod.). Přitlačte na ně celkem 6 plodů jalovce, který jste nakrájeli najemno a čerstvě mletý pepř. V hluboké pánvi rozpustíme 15 g másla. Až začne pěnit, přidáme 2 švestky nakrájené na čtvrtky a maso. Opečte maso z obou stran tak, aby bylo udělané. Poté vyjměte a udržujte v teple.
Nyní si vezměte ještě 1 švestku a nakrájejte ji nadrobno. Přidejte k ní jeden stroužek najemno nakrájeného česneku a společně do opékejte na pánvi, kde zbyly čtvrtky švestek. Po chvíli vlijte 3 lžíce trnkového ginu a nechte odpařit alkohol. Poté zalijte 125 ml hovězím vývarem (který je horký) a vařte doměkka. Snažte se přitom švestky co nejvíce rozbít.
Steaky podáváme na talíři společně s omáčkou. Posypte čerstvým tymiánem a trochou černého pepře.
Hrudky s trnkami a oříšky
Troubu rozpalte na 200 °C. Trnky rozpulte a vypeckujte. Povařte je doměkka v cukrovém rozvaru (voda s cukrem ve stejném poměru) doměkka. V míse smíchejte 40 ml řepkového oleje, 1 lžičku vody a 140 g třtinového cukru. Přidejte 200 g měkkých trnek (slité, tedy bez cukrového rozvaru) a pořádně promíchejte. Poté přidejte 70 g hladké mouky a 1 vrchovatou lžíci kukuřičné mouky. Opět promíchejte. Nakonec vmíchejte ještě 150 g nahrubo nasekaných ořechů podle vaší chuti. Z této směsí odebíráme lžící a tvoříme hrudky na plechu vyloženém pečícím papírem. Pečte asi 12 minut. Hotové hrudky by měly v troubě bublat a být téměř černé na okrajích.
Trnkový koláč
Existují recepty, které jsou univerzální. Můžete do nich použít jakékoli ovoce včetně trnek. Jeden takový s drobenkou si můžete připravit podle tohoto receptu. Vyšlehejte 1 vejce s ¾ hrnku mletého cukru a 1 balením vanilkového cukru. Poté do této směsi zašlehejte ¾ hrnku oleje a 1 hrnek mléka. V jiné míse smíchejte 1 hrnek hladké a 1 hrnek polohrubé mouky a ½ balení prášku do pečiva. Tuto sypkou směs vmícháme do tekuté a vytvoříme tak hladké těsto. To přemístíme na hluboký plech vyložený pečícím papírem. Následně celý povrch obložíme trnkami, které jsme vypeckovali. Pokud se bojíte jejich přílišné trpkosti, můžete je předem povařit v cukrovém rozvaru (voda s cukrem ve stejném poměru). Celé to ještě posypte drobenkou (70 g másla, ¾ hrnku polohrubé mouky a ½ hrnku cukru krystal). Pečte asi 30 minut v troubě vyhřáté na 180 °C.