Zavařování aronie

Doposud jste si na zavařování aronie jednoduše netroufli, protože vám chyběly ty správné recepty, zaručující přímou a rychlou cestu k úspěchu? Vyzkoušejte naše džemy a kompoty, které potěší nejenom svou lahodnou chutí, ale také pozitivními zdravotními účinky.

Aronii můžete znát také pod názvem chokeberry a nejrůznější šťávy a tinktury patří v obchodech k těm nejdražším. Jsou ceněny zejména pro svůj vysoký obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů. Aronie se díky obsahu účinných látek může pochlubit mimo jiné čisticí funkci (odstraňuje z těla soli těžkých kovů), vynikajícími antibakteriálními vlastnostmi, protizánětlivými účinky na klouby a páteř a příznivým působením na metabolismus, kardiovaskulární systém, játra, ledviny a štítnou žlázu a také na diabetes a nejrůznější kožní onemocnění.

Zavařování aronie

Jde bohužel o sezónní plodinu, jež je ve většině částí roku jen těžko dostupná. Připravte si proto z aronie lahodné džemy a kompoty, které se ve vaší spíži rozhodně neztratí.

Džem z aronie jen ze tří surovin

Džem z aronie je skvělým doplňkem k pečivu, ochutí jogurty a tvarohy a poslouží také při pečení.

Ingredience:

  • 1 kg aronie
  • 1 kg cukru
  • 0,5 sklenice vody

Postup:

Odstraňte řapíky a opláchněte aronii studenou vodou. Přesypte do hrnce, zalijte vodou zasypte cukrem. Vše vařte asi 30 minut za občasného míchání. Odstavte na noc. Následující den opět povařte na mírném plameni až do chvíle, kdy získá žádoucí tuhou strukturu (proveďte klasický želírovací test na talířku). Ještě horké plňte do sklenic, zavíčkujte a otočte vzhůru nohama.

Třídenní džem z aronie s maximem účinných látek

Ingredience:

  • 1 kg aronie
  • 1 kg cukru
  • 3/4 sklenice vody

Postup:

Z vody a cukru svařte hustý sirup. Očistěte a omyjte všechny plody aronie a přidejte je do hrnce. Vařte asi 15 minut, ale nepřiveďte k varu! Nechte vychladnout přes noc. Druhý den opět povařte aronii na mírném ohni, ale tentokrát o něco déle – asi dvacet minut. Znovu nechte vychladnout. Třetí den přiveďte k varu a ještě horký džem plňte do sklenic. Zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Dodržíte-li tento postup bez větších odchylek, vyhnete se pozdější pasterizaci výrobku, což pomůže zachovat v džemu z aronie opravdu maximum účinných látek, včetně vitamínu C a jemu příbuzných.

Chutný kompot z aronie

Ingredience:

  • 2 kg aronie
  • 2 litry vody
  • 400 gramů cukru

Postup:

Aronii očistěte a omyjte. Vysušte papírovým ručníkem a vložte do mrazničky na několik dní. Poté svařte vodu s cukrem na hustý sirup. Okamžitě přisypte zmrazenou aronii a opět přiveďte k varu. Stáhněte z ohně a plňte do sklenic. Míchejte co nejméně. Naplňte do sklenic, zavíčkujte a pasterizujte asi 20 minut při 120 °C. Ve spíži vydrží džem z aronie bez obtíží i dva roky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno