Jak zpracovat granátové jablko?

Granátové jablko se od toho jablka, které běžně pěstujeme na našich zahradách, velmi liší. Je plné drobných semínek, která jsou obalená šťavnatou dužinou. Pro tato semínka je někteří lidé milují, jiní nenávidí. Pravdou je, že řada lidí neví, jak se granátové jablko konzumuje. A to je odrazuje od konzumace. Ve skutečnosti s „porcováním“ granátového jablka nejsou takové problémy. Je ale dobré vědět, jak na to.

Granátové jablko

Granátová jablka ze supermarketů

Nejčastěji na granátová jablka narazíme v supermarketech. Existují ale i nadšení pěstitelé, které svá jablka zvládnou vypěstovat i doma. Obvykle se ale jedná o trpasličí odrůdy, takže i plody jsou mnohem menší. Pokud budete mít například na dovolené možnost ochutnat plod čerstvě vypěstovaný, určitě to udělejte. Lepší jablko nenajdete. Zralé granátové jablko se v takových případech pozná podle toho, že jeho slupka praská a šťavnatá semínka se derou na povrch. V každém případě by mělo mít sytě červenou barvu.

Konzumace granátového jablka

Granátové jablko můžete jíst jen tak, nebo jej přidávat do ovocných i zeleninových salátů. Zkuste jej také přidat do dezertů nebo jej odšťavnit. Pokud se bojíte konzumovat samotná semínka, strach je zcela zbytečný. Jsou jedlá a navíc obsahují spoustu vlákniny, která je prospěšná pro lidské zdraví. Jak se ale k semínkům dostat, aby nepořádek v naší kuchyni byl minimální?

Granátové jablko

Vyjmutí semínek

Šťáva z granátového jablka má červenou barvu, která umí i zabarvit. Existuje několik metod, jak vyjmout semínka co nejšetrněji. Spousta lidí je jednoduše rozpůlí nožem a vařečkou nebo lžící vybírají semínka. U některých plodů ale nemusí jít o úplně účinnou metodu. Udělá totiž spoustu nepořádku a přijdete o velké množství chutné šťávy. Proto přicházíme s návodem, jak se k semínkům dostat mnohem efektivněji. Zabere to jen minimum času a neprasknete ani jedno semínko.

  1. Granátové jablko omyjte a osušte.
  2. Ostrým nožem odřízněte jeho spodní část (nikoli tu vyčnívající).
  3. Položte jablko řeznou stranou na prkénko. Jablko tedy nyní stojí tou vyčnívající stranou (která vypadá jako koruna nebo květ) nahoru.
  4. Nyní vyřízněte pod mírným úhlem kruh kolem koruny granátového jablka a vyřízněte jej.
  5. Podél strany granátového jablka si můžete všimnout jemných hřebenů. Právě jimi veďte řez nožem (mělký řez) odshora až dolů. Bude to celkem asi šest řezů.
  6. Pokud hřebeny nevidíte, udělejte šest řezů po ploše jablka kdekoli vás napadne.
  7. Prsty jemně otevřete granátové jablko a rozdělte jej na měsíčky (šest řezů = šest měsíčků). Odhalíte tím semena. Pracujte nad velkou mísou.
  8. Už při oddělování jednotlivých měsíčků vypadne pár uvolněných semínek. Poté nad miskou jemně prsty vyjměte i zbylá semínka. Zůstanou vám jen slupky a blány, které se nejí. Můžete je vyhodit. Dobrý tip je naplnit misku vodou, takže semínka klesnou dolů a případné zbytky blan vyplavou nahoru. Bude snadné je od sebe oddělit.
  9. Takto uvolněná semínka už můžete použít. Snězte je rovnou nebo použijte do některých receptů. Semínka mohou obarvit některé plochy, takže si dejte pozor, aby vám nevypadla někde, kde mohou ušpinit povrch (světlý gauč, světlý koberec apod.). Dobré je pro jistotu si obléci něco, co vám nevadí, že se zničí, nebo tmavé oblečení.
  10. V lednici vydrží v uzavřené nádobě asi 4 dny.

Granátové jablko

Vyrobte si šťávu z granátového jablka

Semínka můžete použít do odšťavňovače. Existuje ale i jiný způsob. Dejte je do mixéru (najednou vždy tak jeden šálek) a jemně podrťte. Poté přepasírujte přes jemné sítko. Oddělíte tak semínka, která nemusí chutnat každému. Pokud chcete, můžete je přisladit – cukrem, medem či různými sirupy. Granátová jablka mají poměrně kyselá semínka, která reagují s některými kovy, jako je hliník nebo ocel. Proto je skladujeme v nádobách, jako je například sklo. Šťáva může obarvit dřevěné i plastové prkénko. Případné skvrny můžete odstranit octem či citronovou šťávou.

Granátové jablko

Semínka můžete i zmrazit

Pokud víte, že všechna semínka nestihnete spotřebovat včas, můžete je i zmrazit. Uspořádejte je v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem. Dejte do mrazáku na minimálně dvě hodiny a poté je sesypte do sáčku nebo nádoby vhodné do mrazáku. Takto je můžete skladovat klidně i rok v mrazničce.

Použití semínek v pokrmech

Použití granátových semínek je poměrně jednoduché. Můžete to udělat v celé řadě receptů. Ozdobte si jimi ovesnou kaši, přidejte je do jakékoli jiné snídaňové kaše, jogurtu či salátů (ovocných i zeleninových). Ozdobit s nimi můžete i hummus či baba ganoush. Přimíchejte je do koktejlů nebo osvěžujících nápojů.

Granátové jablko

Proč jíst semínka granátového jablka?

Jednoduše proto, že jsou zdravá a chutná. Chcete-li ale konkrétní důvody, zde jsou:

  • Mohou podpořit imunitní systém. Mohou zmírnit záněty ve střevech a brání růstu nepřátelských bakterií v nich.
  • Menší poškození pokožky vlivem UV záření. Granátová jablka tedy působí podobně, jako opalovací krém, ale zevnitř.
  • Lepší kognitivní funkce. Granátová jablka obsahují antioxidanty, které zabraňují oxidačním poškozením. Můžete tak mít lepší paměť a lépe se soustředit.
  • Protizánětlivé vlastnosti.
  • Granátové jablko prospívá zdraví srdce.
  • Podporuje zdravou funkci močového měchýře.
  • Vzhledem k obsahu vlákniny napomáhá granátové jablko též správnému trávení.
  • Slouží jako zdroj energie.
  • Má antimikrobiální vlastnosti, které bojují s bakteriemi, jež se nachází v ústech. Pravidelná konzumace granátového jablka tak může snižovat výskyt onemocnění dásní a poradí si i se zápachem z úst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno