Jak zpracovat rybíz: co s ním

Hledáte nápady na zajímavé recepty pro zpracování rybízu? Marmeláda, rybízová šťáva, jednoduchý recept pro uchování v mrazničce… To všechno vám dnes přineseme zpracované tak, že si s recepty poradí i úplní začátečníci.

Rybíz a další bobuloviny řadíme mezi tzv. superpotraviny. Obsahují totiž množství vitamínů a antioxidantů, které pomáhají tělo chránit před účinky oxidativního stresu a dodávají mu množství nezbytných látek, nutných pro jeho správné fungování. V zimě se tyhle vitamínové bomby hodí rozhodně více, než kdy jindy.

Jak zpracovat rybíz

Pojďte se spolu s námi podívat na ty nejzajímavější a nejjednodušší recepty, které vám umožní zpracovat přebytky rybízu z vaší zahrádky.

Džem z černého rybízu

Je vynikající pomazánkou nejenom na pečivo, ale uplatní se i jako skvělá náplň v koláči. Jeho velkou výhodou je, že má obrovské množství pektinu, takže při vaření rychle tuhne a zůstává pevný i později. A jak džem z černého rybízu z černého rybízu připravit?

Ingredience:

  • 1 kilogram černého rybízu
  • 700 gramů cukru krupice
  • několik lístků meduňky

Postup:

Rybíz důkladně očistíme a obereme od stopek. Vložíme do mixéru a rozmixujeme. Přelijeme do hrnce a přidáme cukr spolu s lístky meduňky. Vaříme asi hodinu, přičemž se obejdeme úplně bez želírovacích prostředků. Mezitím nachystáme sklenice a ještě horkou marmeládu do nich plníme. Otočíme dnem vzhůru a necháme 24 odpočívat.

Kompot z rybízu – expresní recept

Jeden z nejjednodušších postupů na zpracování rybízu vůbec. Rybíz stačí očistit a odstranit z něj stopky. Poté ho navrstvíme do spařených sklenic (přibližně do poloviny objemu nádoby) a zalijeme horkým cukrovým roztokem (v průměru asi 2-3 lžíce cukru na jeden litr vody). Pak je zavíčkujeme a pasterizujeme. Vaření by mělo trvat asi 20 minut, po vyjmutí otočte sklenice vzhůru nohama.

Zimní marmeláda s černým rybízem, jablky a pomeranči

Zajímavý tip na propojení několika zdánlivě nekompatibilních ingrediencí. Výsledkem budete rozhodně příjemně překvapeni.

Ingredience:

  • dva kilogramy černého rybízu
  • 1 pomeranč1 velké sladké jablko
  • 1-1,5 sklenic cukru (slaďte jednoduše podle chuti)
  • 3-4 čajové lžičky agaru

Všechno ovoce očistěte, případně oloupejte a rozmixujte. Vložte do hrnec a nechte asi třetinu vody opařit. Pak přidejte cukr a agar (po přidání cukru a agaru je třeba marmeládu intenzivně promíchat, jinak se připálí). Vařte dalších 10-15 minut. Horkou marmeládu plňte do sklenic. Po naplnění je otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Rychlý mrazený rybíz

A jak rybíz zamrazit? Můžete to udělat jednotlivě po bobulkách nebo rybíz rozmixovat, zamrazit v menších silikonových košíčcích na muffiny a poté již zmrzlé ovoce přemístit do vhodných nádob nebo sáčků, aby v lednici nezabralo příliš mnoho místa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno