Zavařování trnek

Nápadů na zpracování podzimních plodů není nikdy dost. Dnes máme pro vás šikovný tip na zavařování trnek a spoustu dalších receptů na konzervaci těchto báječných léčivých plodů. Budou se vám hodit na zimu, ale třeba i na jarní únavu.

Plody trnky obecné (Prunus spinosa) – řidčeji slivoň trnka nebo také slivoň trnitá – se sbírají na podzim (nejlépe po prvních mrazech – v říjnu a listopadu). Ovšem nikoli ručně, ale střásáním modré úrody na textilie, rozložené pod keři. Poté se suší při teplotě postupně se zvyšující na 60 ° C. Ano, většina trnek „padne za oběť“ právě sušení nebo přípravě bylinkových tinktur.

V bylinářství se ovšem používají také květy trnky, které se sbírají od dubna do května a suší se při teplotách do 35 ° C. Jsou vhodné zejména na přípravu čaje.

Zavařujeme trnky

Prakticky jediný recept, který se v souvislosti s tímto typem konzervace používá, je příprava trnkového sirupu. Plody totiž i poté, co přejdou mrazem, nejsou kvůli svým specifickým vlastnostem příliš vhodné. Kompot z trnek tedy nepřipravíte. A jak tedy na léčivý sirup?

Sirup z trnek s třtinovým cukrem

Připravte si trnky a třtinový cukr, a to ve stejném poměru. Zvažte trnky a posléze i cukr a vložte do hrnce. Podlijte malým množstvím vody a vařte za občasného míchání na mírném plameni asi hodinu. Rozmačkejte šťouchadlem na brambory, přeceďte, přelijte do menších lahví a dobře uzavřete. Sterilace není potřeba. Užívejte po lžičkách během nemoci nebo tehdy, potřebujete-li nabrat novou sílu.

Náš tip: Při výrobě sirupu není třeba, aby trnky prošly mrazem. Lze je tedy sbírat klidně už v polovině října. Případně lze otrhané plody uložit na 24 hodin do mrazáku.

Trnkový džem

Je to takové trošku trpko-sladké pochutnání, ale pokud rádi zkoušíte nové chutě určitě by vám neměl uniknout. Budete potřebovat:

  • 1 kg trnek
  • 600 gramů cukru

Rozmrzlé ovoce (ať už po venkovním sběru nebo vytažené z mrazáku) propasírujeme přes jemné síto. Drobné pecičky by nám totiž příliš dobou službu neudělaly. Poté přesypeme do hrnce, zasypeme cukrem a necháme v chladu půl dne odpočívat. Několik minut povaříme, přelijeme do sklenic a pasterizujeme při teplotě 120 °C 10-15 minut.

Trnková tinktura

Ingredience:

  • jeden kilogram zralých trnek
  • 400 g cukru
  • litr lihu

Sklízejte trnky nejdříve po prvních mrazech na konci října, poté ztrácí svou typickou trpkost. Omyjte je, osušte a přesypte do velké nádoby. Zalijte alkoholem tak, aby se ovoce ponořilo pod hladinu. Uzavřete a nechte v temné místnosti při pokojové teplotě zrát po dobu 4-6 týdnů. Poté přefiltrujte přes gázu, přidejte cukr a vše důkladně promíchejte. Opět nechte zrát. Trnková tinktura by měla odpočívat asi rok, teprve poté se do alkoholu uvolní všechny důležité látky. Při prvních příznacích infekcí užívejte jednu lžičku tinktury 2-3 krát denně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno